img

Mustafa Güldağı

18 Mart 2017 11:18

Toplanın Mevzu Derin


-Kurtuluş savaşından sonra İngilizlerin baskısı ile Müslümanları birlik içinde tutan Hilafet 1924’te kaldırıldı.

-1925’te Şapka Kanunu çıkarılarak İngiliz şapkasını giymeyen asıldı, gerici, yobaz ilan edildi.

-1925’te kabul edilen yasa ile Hicri takvim kaldırıldı ve yerine Hristiyanların takvimi olan Miladi takvim kabul edildi. Her takvimin bir kültürü vardır. Takvim kültürünü de beraberinde getirir. Miladi takvimin kabulü ile Noel Bayramı kutlama geleneği oluştu. Bir takvim değişikliği bu geleneğin bizde oluşmasını sağladı. Hicri takvimin ayları unutulmasın diye halkımız yeni doğan çocuklarına Ramazan, Şaban, Recep isimlerini verdi.

- Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kendi inanç ve kültürümüze uygun kanun ve yasaları bırakıp 1926’da İsviçre’den Medeni Kanun aldık, ticaret kanununu Almanya’dan aldık, ceza kanununu İtalya’dan aldık.

-1928’de Osmanlıca alfabe kaldırılarak Latin alfabe konuldu. Kültür ve mazi katledildi. 100 yıl önce yazılan eserleri okuyamaz hale geldik.

- 1932’de ezanın aslını yasaklanarak “Tanrı Uludur” diye okutuldu.

- Atatürk’ün teşviki ile 1932’de dünya güzellik yarışması için Belçika’ya Keriman Halis adında bir kız gönderdik. Sütyen ve mayo ile Avrupalı jürinin karşısına çıkınca, jüri bir Türk kızını bu halde karşılarında gördükleri için Avrupa’nın zaferidir diye sevinip kızı birinci seçtiler. Atatürk de buna sevinip Keriman Halis’e ECE soyadını verdi. Keriman Halis ECE oldu. ECE kraliçe demektir.

- Az ilerleyen yıllarda dini neşriyat, eli ba ve Kur’an yasaklatıldı. Millet gizli saklı yerlerde öğrenmek zorunda kaldı.

-Hatta ülkemizdeki vergi rekortmenlerinden bir tanesi birçok genelevin sahibi olan “Matild Manukyan’dır” (öldü) Ermeni kökenli Türk genelev patroniçesi. İşlettiği genelev sayısını 37’ye çıkarmıştı. Genelevlerden kazandığı paraları gayrimenkule dönüştürerek ailesinden kalan gayrimenkul sayısını artıran Manukyan 6 kez vergi rekortmeni olarak çeşitli ödüller almıştı.

- Faizli bankalar, alkol satan dükkan ve mağazalar, resmi ve gayrı resmi fuhuş oranları arttı. Türkiye’de 60 tane genelev bulunmaktadır.

SONUÇ: Çanakkale Geçilmez geçilmedi de!

Ah “duygusallık” sen yok musun? Bir asırdır bizi esir eden sensin ey duygusallık! Ve sen ey esir edici! Senle de hesabımız bitmedi. 
Ve sen ey kalem! İmanın emrinde olmaya devam edeceksin!

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu