img

Hamit ARSLAN

30 Ocak 2014 13:46

Dua, Yakarış


Dua, Yakarış

Rahman Ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla Baslar Ve Ancak Ondan Yardım Dileriz.

Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” ( Bakara 286)

Kulun aczini kabullenip Yaratanına sığınması kendini ona teslim etmesi. Bir şey isteyeceksen onu yapacak, onu yerine getirecek yegâne güç Allah olduğunu bilmek benimsemek… Dua ibadetin özü imanın tadına varmaktır. Kulun Rabbine yönelişinin adıdır dua. “Bana dua edin size icabet edeyim, cevap vereyim.” (Mümin suresi 60)

Gecenin karanlığında Sabahın aydınlığına açılan kapıdır dua. Çaresizliğin sessiz çığlıdır dua. Dua Kulun Yaratanına karşı beni sensiz beni kimsesiz bırakma yakarışıdır. Yaratılanın “KUL” olduğu bilincine vardığı andır. Her şeyin tükendiği bütün kapıların kapandığı bir dönemde “kalbine dokunan onu ferahlatan kapıdır” dua. Dua kulu Yaratanın huzurunda değerli kılar. “(Ey Muhammed!) De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!” (Furkan süresi 77.ayet)

İnsan aciz bir varlıktır, her şeye yetişemez her şeyi yapamaz. Yapabileceklerimiz bir yere kadardır. Ondan sonraki ulaşamadığımız güç “DUA”dır. Yürekten haykırışımız, yalvardığımız dualar, biz ile Yaratan arasında köprü vazifesini görür. Dua ile geçmişi, yaşadığını zamanı hem de geleceği gelecek nesilleri Yaratana emanet edersin. “Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” (İbrahim süresi 40.Ayet)

Ebeveynlerin evladını uğurlarken “Aman ha dikkatli ol” temennisidir dua.

Her yapılan dua anında kabul olunacak diye bir kaide yoktur. Yaptığımız dua esnasında olağan üstü bir olayın gerçeklemesini de beklememek gerek. Özellikle televizyonlarda bolca rastladığımız “dua etme anında” belirlenen yardıma yetişme şekli ile beklememek gerek. Yaptığımız duaların birçoğu gerçekleşmiş olabilir, bunun farkında olup duam kabul olunmuyor diye bir düşünceye kapılmamak gerekir.

Bugün ettiğin bir dua ile yarın çok zor durumda kaldığın vakit, hiç anlam veremediğin dost bir elin sana yetişmesidir dua. Her Müslümanın günde beş vakit ellerini yüreğini Rabbine açıp ondan yardım ister. “Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!” (Fatiha 6-7)

MÜ'MİN BENCİL DEĞİLDİR.

Dua bir birleştiricidir, hiç tanımadığın Müslümanlarla seni bir araya getirir. Tanımadığın görmediğin ama “Müslüman Kardeş” dediğin kişilerin gıyabında onlar için dua edersin. Biz dualarımızda kendimiz için istediklerimizi en yakın daireden başlayarak ailemiz için de istemeliyiz Daha sonra akrabalarımız, komşularımız, tanıdıklarımız adına da dua etmeliyiz. Bu, Mü'min olmanın gereğidir.

Allah’ım biliyorsun ki bu kalpler, senin sevgin üzerine birleştiler. Sana itaat üzere bir araya geldiler, senin davetin uğruna bir araya geldiler. Senin dinine yardım etmek üzere anlaştılar,

Allah’ım o kalplerin bağını güçlendir. Sevgini devamlı kıl.

O kalpleri olması gereken yollara ilet, onları senin sönmeyen nurunla doldur.

Gönülleri, sana iman etmenin feyziyle ve sana olan güzel tevekkülleri ile ferahlat.

O kalpleri, ilmin ve marifetinle dirilt, senin yolunda şehitlikle canlarını al

Şüphesiz sen çok güzel bir dost, çok güzel bir yardımcısın Allah’ım, efendimiz önderimiz

Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e, onun al ve ashabına Salat ve Selam eyle!

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu