img

Sevim Korkmaz

15 Mart 2017 09:10

Kadının Hemcinsiyle İmtihanı


Kadınlar olarak bizler hemcinslerimizi anlamaktan uzağız. Kadına yapılan acımasızca eleştiriler, empati yoksunu savrulan fikirler en çok kadınlardan çıkıyor.

Evi yıkmak cümlesi içinde geçer oldu kadın. Yuvayı dişi kuş yapar, bunca emekle yaptığı yuvayı neden yıksın diye düşünmeden, eyy kadınlar güçlendik diye yuva yıkmayın, ev güzeldir gibi söylemleri haklı bulmuyorum. Yuvayı dişi kuş yapar erkek kuş korur. Kavvam olan korur.

Hadi kurulan yuva korunamadı, ayrılık vukubuldu. Sanki boşanan kadın evden sokağa attı kendini. Ev, aile düzeni devam ediyor yine, anne ise anneliği devam ediyor. Anne babasının yanında yada yakınında yuva kurup tekrar tutunuyor hayata...

Kadınlar hemcinslerini eleştirmek yerine, yuvası bir şekilde yıkılmış kadınları anlamak için çaba sarf etmeliler. Koskoca blog yazarı kadınların bir tek başlıkla bile, boşanmış kadınların yaşadığı travmaları anlatmaktan uzak olduğunu görmek meseleyi özetliyor sanırım.

Boşanmış kadınlar toplumda geçimsiz, sabırsız, hele çocuğuyla bu kararı almışsa vicdansızca çocuğu babadan ayıran, ekonomik gücü arkasına alan bencil, tüm bunların üstüne" biz çekiyoruz, o da çekseydi, bu toplumda erkekler hep aynı zaten "deyip içten içe kinlenilen kadınlar..

Bu gerekçelerle toplumdan dışlanan, kadınlar tarafından diri diri toprağa gömülen kadınlar...

Erkek, kadın hiç farketmez, Allah içimize adalet, merhamet, empati ekmiş.. Yeter ki bu tohumları görelim ve besleyelim.

Adalet ağacımız herkesi alsın gölgesine, merhamet gökkuşağı gibi hepimizi çevrelesin, empati aldığımız hava kadar doldursun içimizi...

Vesselam...

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu