img

Saliha EREN

22 Ocak 2014 09:50

Kızgınız Çünkü....


Cemaatten birileri kendilerine verilen tepkinin sadece Akparti yalakalığı yapmak veya Tayyip Erdoğan'ı yüceltmek için yapıldığını düşünüyor ve böyle yorumluyor anlaşılan. Yoksa kimse böyle büyük bir tepki vermez akıllarınca.

Başkalarını bilmem ama ben neden kızgınız, kırgınız anlatmak istiyorum yoksa sokağa fırlayıp "YANGIN VAR" diye bağırmaktan korkuyorum.
Biz kızgınız çünkü, önceden oturduğumuz apartmana bir öğrenci evi açıldığında duyduğumuz sevinci kursağımızda bıraktınız.

Kızgınız çünkü, evlerinizde kalanlara bir süre geçtikten sonra aynı numaradan ulaşma şansımın olmadığını yıllar önce farketmeme rağmen, sorgulamak hiç aklıma gelmemişti. Benim tanıdığım başka cemaatlerdekiler bunu yapmıyor. Sistemle en uyumlu cemaat olan sizler bizim bilmediğimiz ne biliyordunuz da böyle sık sık kalınan evler, kullanılan telefonlar değiştiriliyordu?

Kızgınız çünkü yıllarca beslediğimiz hüsnü zannı yerle bir ettiniz. Bir hikmet aradık yıllarca, F. Gülen'in anlayamadığımız çıkışlarında. Bir hikmet olmadığını farketmemiz bizi derinden yaraladı.

Kızgınız çünkü, ateş altındaki bölgelere giremeyen arkadaşlarınızın yerine Kimse Yok mu yeleklerini giyip yardımlarınızı dağıtan İHH lı arkadaşları hedef aldınız. Siz bilmiyor olabilirsiniz ama bu ülke dışında bir yerlerde İHH ve Cemaat gönüllüleri her haftasonu keyifle maç yapıyor. Sizin operasyonlarınıza aldırmadan birbirlerine sarılıyor.

Samanyolu haber, 17 aralık sonrası günlerde, yolsuzluk haberlerini işledikten sonra gazetelerde de korkunç iddialar var diyerek Radikal, Milliyet ve Hürriyeti ekrana getirebildiği için kızgınız.

Bu ülkeyi, halkı zerre kadar umursamayan operasyon çocuğu yazarların imzasıyla haberler yapan medyanızı görmezden gelerek "bu operasyonla cemaatin alakası yoktur." diye açıklama yapan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı,  bizi ve sizi salak yerine koyduğu için kızgınız.

Today's Zaman yazarlarınız, editörleriniz , medya grubunuz bu ülkeyi, İHH yı teröre yardım eder gösterdiği için kızgınız.

Biz sizin yetiştirdiğiniz bir çok çocuğu çok sevdik, seviyoruz. Ama onları kendi çıkarlarınız için kullanabilme ihtimalinizden nefret ediyoruz.

Adliyeye yerleştirdiğiniz arkadaşlarınızdan "devlet"in önemli davalarına ait dosyaları, bilgileri isteyebildiğiniz için kızgınız. Allah'tan yürekli vatan evlatları çok.

Allah rızasını gözettiğini düşündüğümüz bir yapının böyle içinin boş olduğunu farketmemize, cemaat içindeki derinlerin onlara gönül verenleri bile hiçe sayan iktidar hırsına kızgınız.

Yıllardır "Hocaefendi (!) fitne çıkmaması için dönmüyor" diye kandırıldığımız için kızgınız. Sanki o yokken fitne çıkarmamışsınız gibi?

Bir spor yazarınız bir hanımı kasedin var diye tehdit ettiğinde bunu sorgulamak, "bu nasıl bir söylem, ne kasedi, kaset nerede" diye sormak yerine özür dileyerek kapatmaya çalıştığınız için kızgınız.

Yıllarca aldatılmış, soyulmuş, yolsuzluklarla cebi boşaltılmış bu milletin yolsuzluğa göz yumacağını düşündüğünüz ve böyle göstermeye çalıştığınız için kızgınız.
MEB komisyonundaki birkaç taslaktan birini alıp, hükümeti tehdit ettiğiniz, ardından Ekrem Dumanlı'nın 2010 yılında yazdığı ve varlığını bildiği 2004 MGK belgesini yeni bişeymiş gibi sunduğunuz için kızgınız.

Türkiyenin güya yanlış dış politikasının, Erdoğan'ın gittikçe büyüyen hırsının aylardır istişarelerde zaten konuşulduğunu öğrendiğimiz için kızgınız.
Dış haberler editörünüz Elkaideyi bile tanımayan bir kaç binlik "İŞİD" gibi bir saçmalığın varlığından haberdar değilmiş gibi "Batı, Elkaideye karşı Esed'in yanında olmaya karar verdi. Türkiye seçimini yapmalıdır"  yazarken Esed'in karşısındakinin Elkaide değil Suriye halkı olduğunu unutmuş görünüyor. Buna fena halde kızgınız.

Mısır'da darbe sonrası kan akmaya devam ederken yazarınız Kerim Balcı "İhvan haklı ama böyle devam edemez. Hakkından vazgeçebilmek de bir erdemdir" diyordu. Kızgınız çünkü, biz bu satırlara rastladığımızda, cemaat, dersane için Türkiye'yi ateşe veriyordu.

Adeviye nöbeti tutulurken Saraçhanede, biz yanyana durduk ve beraber el açtık semaya, bütün mazlumlar için. Bunu anlamadığınız, anlayamadığınız için kızgınız.
Biz cemaat dışında kalan müslümanlar, sizi öyle seviyor, sahip çıkıyor, hüsnü zan beslemeye çalışıyorduk ki... Şimdi size gönül verenleri ve bizi sürüklediğiniz kafa ve gönül ağrıları öyle kızdırıyor bizi.

Kızgınız çünkü o eller bizim hiçbir derdimiz için bu iştiyakla kalkmadı. Ben aynı bedduaları aynı ruh haliyle Suriyeli bir hanımdan Esed için dinledim. Ama onun bile, her türlü aşağılanma ve acıyı yaşamış olan onun bile sadece acı vardı kelimelerinde. Böylesi bir nefret değil. İşte bunun için çok ama çok kızgınız.

Evet beki biz küçük akıllarız, herşeyin önünü ardını göremeyiz ama cemaat mağdur değil, bir mağdurun halini de taşımıyor bunun farkındayız.

Suriyedeki mazlumlar için koşturan bir abinin fotosunu, onu tanıyan bilen bir kardeşiniz, sosyal medyada "terörist" diye paylaşabiliyor. Bu alçaklıktır ve çok kızgınız.

Biz bu ülkeyi sevdiğimiz için, inandığımız için çok kırgınız, kızgınız. Tepkimiz de size gösterdiğimiz hüsnüzan kadar büyük o yüzden.

Biz Gazzede bir Filistinli nin boynuna sarılıp ağladığı, Arakan'da "Nerdeydiniz" diye sorduğu, Suriye'de kaçırılan bir gazetecinin kendisine sahip çıktığı için gurur duyduğu bir Ahmet Davutoğlunu, onun gibilerin yetişme ihtimalini ve onların yetiştiği bu toprakları çok seviyoruz.

Velhasıl kelam, kimi cemaat mensubu tanıdıklarımın "bu kadar da olmaz ya" şaşkınlıkları,  "bunca yıl hayrımıza vesile oldu, kestirip atamayız" tavrı, "hikmet" arayışları... Verilen emekler... Heba edilen ve umursanmayan hüsnü zanlar... Tetikçilerle kendi aralarını ayırmayan, ayıramayan cemaat unsurları.  Vs. Vs.

Kişisel olarak hikmet aramak ve hüsnüzan etmek adetinde olsam da  önce Allah'ın verdiği aklımı kullanmak ve bunu kalbimle tartmakla mükellef olduğumu farkettim. Yanlışssa yanlıştır. Efendimiz (s.a.v) hariç hiç kimse günahtan, zaaftan masum değildir.  

Yazıyı okuduğum bir hanım gözyaşlarıyla sordu:
"Nasıl olur da bu kadar müslümana sırt çevirmekten, onları sevenleri kırmaktan korkmazlar? Bunu da sorar mısın. Belki onlardan biri de okur..."

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 8 Yorum Yapılmış

 • Noyun Ula

  26 Ocak 2014 21:58

  Cevap Ver

  Çok güzel bir özet olmuş.Elinize sağlık.

 • HALİS Ordu

  26 Ocak 2014 19:49

  Cevap Ver

  Cemaat in başı Hoca büyük bir hata yaptı.Ancak hatasını anlayıp da bu milletten özür dileme erdemini gösteremedi...! Çok yazık...!. Oysa bu millet onu sevmişti....!

 • furkan

  26 Ocak 2014 13:26

  Cevap Ver

  saliha ismi nerden aklına geldi ismail(kılıçsalan)...Allah iyiliğini versin :)

 • Gökhan

  26 Ocak 2014 10:21

  Cevap Ver

  ' Kişisel olarak hikmet aramak ve hüsnüzan etmek adetinde olsam da önce Allah'ın verdiği aklımı kullanmak ve bunu kalbimle tartmakla mükellef olduğumu farkettim' Bu sözlere ne denir? Kooocaman bir GÜNAYDIN...Yaşınız kaç bilmiyorum ama bu kadar sonra bunu da farketmişseniz Tebrik ediyorum.

 • Naim Öztürk

  25 Ocak 2014 17:52

  Cevap Ver

  Değerli Saliha kardeşim. Facebookda bir tanıdık (emin abi) paylaşınca farkettim. Resmini görmesem bir isim benzerliği sanacaktım. Yazını okudum. Aslında ortak düşüncelerimizi yazıya dökmüşsün. Yüreğine sağlık. Bizim burada cemaatin toplantıları askıya alındı. Sorular çokta cevap vereceklerin dahi soruları var! Bu yüzden askıya aldılar. Bir kırılma noktasıydı yaşananlar... Aslında gözlerimizin açılması için iyi bir fırsat oldu. "Develeri ürkütmeyelim" anlayışıyla onlarca yıl suya subana dokunmayan bir cemaatin tepe noktasının, işin aslında rengini gözlerimize soktuğu için iyi oldu. Tirajı 5/4 oranında düşen Zaman gazetesi ve STV hala temcit pilavı gibi "ama daha önce bize iyi diyordunuz, şimdi ne olduki" aymazlığı tadındaki haberleri için ne demeli bilmem ki... Söylenecek söz çok.

 • Bülent

  23 Ocak 2014 18:37

  Cevap Ver

  Yüreğinize sağlık çok güzel ifade etmişsiniz.....

 • Ali Dağ

  23 Ocak 2014 17:39

  Cevap Ver

  Saliha Hanımız bu yazısını çok beğendik. Eleştiri ve sitem dolu, hakkaniyet çerçevesinde açıklanmış bazı gerçekler ve güvendiği dağlara kar yağdığını gören bir insanın, bir milletin haykırışlarıdır bunlar. Tebrik ediyorum, Allah razı olsun, Saliha Hanım sanki kalbimizi okumuş. Maşallah :)

 • serdar

  23 Ocak 2014 10:57

  Cevap Ver

  tbr güzel yazı. bazı dangalaklar diyorki: zamanında bunları örnek gösteriyordunuz şimdi noldu? demekki o zaman samimi müslüman olarak görülüyordunuz.şimdi ise müslümanlıkla alakanızın olmadığı gözüküyor.kandil günü samanyolunda dizi oynuyor anlıyormusunuz?islam düşmanlığı yapanlarla bir oldunuz hala sizi neden övelim.Allah, bu vatanın zararına çalışan (özellikle) iç ve dış düşmanları kahretsin.bu vatana hainlik edenleri kahretsin.islamı kullanarak cebini dolduranlara ve emellerine alet edenleri Rabbim kahretsin

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu