img

Levent Kemal

18 Ocak 2014 09:21

Cemaatin Üfürmeleri!


Son günlerde ülke karışık. Kimin karıştırdığı aşikar.

Ne var ki bu karışıklıkta her kaos ortamında olduğu gibi “delil toplama telaşına” düşmüş insanlar var.

Tezlerini, sözlerini ve ihanetlerini temellendirmek ve bunu sözümona memleket için yaptıklarını göstermeye çalışıyorlar. Her seferinde de halk maskelerini düşürüyor.

Bilmem dikkat ettiniz mi, hükümet atamalar ve mevzuat değişiklikleri dışında bir şey yapmadı henüz.

Çünkü demokratik iradeye sahip çıkan halk “deşifre işlemini” hükümete kalmadan yapıyor!

İradesine sahip çıkmanın da ötesinde bir adım öne geçip “dur bakalım!” diyor.

İşte her taktıkları maske birbiri ardına düşünce paralel devlet/cemaat örgütü rota değiştirmeye başladı.

Seçimler yaklaştıkça ve seçimlerden sonra da bu rotayı takip edecek.

Rotasını da kendi medyası ile temellendirmeye çalışacak.

Özellikle çözüm süreci hedefte olacak.

İşte bu konu üzerine çeşitli “üfürmeler” göreceğiz önümüzdeki günlerde!

Dersaneler sürecinin başında hatırlarsınız “dersaneler kapanırsa terör hortlar” saçmalığı ile karşımıza çıkmışlardı. Okkan suikastinden önce ve sonra gerçekleşen iki saldırıyı örnek vermişlerdi. Yazıp çizdikleri asparagasları yani üfürmelerini saymıyorum.

Ama o süreçten hemen önce PKK yöneticisi Karayılan’ın kitabında ve çeşitli sitelerdeki mülakatlarında Karayılan bölgede karşılarına engel olarak çıkan “sivil” güçleri sayarken paralel devlet/cemaat örgütünü saymıyor.

Kendilerini dünyaya İslam reformisti olarak sunan bu paralel örgütün tam karşısında duran başka bir sivil ve İslami oluşumdan bahsediyor Karayılan. Bölgede Nakşibendi tarikatları olmasa çoktan bağımsız hale gelmiştik diyor.

Yani cemaatin ve TZ’nin ABD’li analistinin icat ettiği bu söylem ilk elden çürüyor. Zaten bu ABD’li analistin de kendisi ve algısı da “ironi içinde ironi”!

Diğer bir üfürme konusu da yine çözüm sürecine dair yerel yönetimler ile bölgede PKK’nin devletleşmesinin önünün açılması iddiası.

Bu bir öncekinden de komik bir iddia.

Zira aslında dert bu da değil. Açık gözlü olmak lazım. Asıl dert sadece dersaneler üzerinden satılacak olan 60 milyon test kitabının “eğitimin yerel yönetimlere devredilmesi ile dönüşecek olan dersanelerin ortadan kalkması” ile elde kalacak olması. Asıl dert para!

Hadi diyelim ki para olmasın. Memleket olsun. Yerel yönetim özerkliğini otonomi ile karıştırmadan bu tezlerini savunsunlar. Savunamazlar. Neden? Temeli yok.

Çünkü eğitim temelde fiziki olarak yerel yönetimlere bırakılacak. Yerleşkeler, maddi ihtiyaçlar gibi. Öğretmenler ve merkezi sistem anadil hakkı gözetilerek devam edecek.

Yoksa Amed Belediyesinin kendi eğitim özerkliğinden kasıt orada her şey Kürtçe ve Kürtlere göre olacak demek değil. Elbette Kürtçe olabilir. Ancak bunu MEB lağvedilecekmiş gibi sunmak üfürmelerine dikkat.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu