img

Hamit ARSLAN

17 Ocak 2014 10:57

Aşırılık


Müslümanlar, bazen hizmet edeyim derken öyle bir şekilde aşırıya kaçar ki yıktığı temellerin farkına varamaz.

Müslümanın Allah’ a hizmet yolunda uzaklaşmasının sebeple­rinden biri de, maalesef aşırı tavırlar takınmaktır. Allah hiç kimse kaldıramayacağı yükten sorumlu tutmamıştır. "Allah, kişiye ancak gücünün yeteceği kadar teklif eder..." (Bakara-286.) Kendilerini güç­lerinin yetmeyeceği birtakım yükler altına sokanlar, her­hangi bir konuda orta yolu tutmayanlar, "Böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki, insanlara karşı Şahitler olasınız…” (Bakara, 143)  Her şeye dal­makta ısrarlı olanlar, her şeyi ben yapacağım ya da bizler yapacağız, bütün alanlarda biz bizler olacağız diye tutturmaları bir süre sonra hem kendisine hem içinde bulunduğu çalışmaya zarar vermeye başlayacaktır. Bunlar, uçsuz bucaksız bir çölü süratle aşmayı ar­zulayan, bineğini perişan eden ve amacına ulaşamayan ki­şiler gibidirler.

Hz. Peygamber (selallahu aleyhi vesellem) ne kadar doğru buyurmuş: “Maksadına çok kısa zamanda varmak arzusuyla acele eden, bunun için binitini döve döve helak eden ne yol alır ve ne de devesi sağ kalır.”

İbni Abbas (radıyallahu anh)’nun  rivayet ettiği hadiste Hz. Peygamber (selallahu aleyhi vesellem), şöyle buyurmuştur:

"Sizi dinde aşırılığa gitmekten sakındırırım. Çünkü sizden önceki (ümmet)leri dinde aşırılığa git­mek helak etmiştir."

Üstad Yusuf  el-Kardavi  TEKFİRDE AŞIRILIK kitabında bu konuda şunları söylüyor.

İbni Mes'ud (radıyallahu anh)'un rivayet ettiği hadiste de Hz. Peygamber (selallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurulmuştur:

"Aşırılığa kaçanlar helak olmuştur, aşırılığa kaçanlar helak olmuştur, aşırılığa kaçanlar helak olmuştur... (Ahmed b. Hanbel ve Nesai)

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) bir kelimeyi ancak ifade ettiği tehlikenin büyüklüğünden veya taşıdığı gerçeklerin önemini te'kid etmekten dolayı tekrarlıyordu.

Şüphesiz dinleri hususunda gayretkeş ve ihlaslı olan insanlar, Müslümanlardan kendilerine aykırı düşünenleri tekfir etmeye ve onların canlarını ve mallarını mubah kılmaya sürükleyen bu aşırılık, mü'minlerin emiri Hz. Ali (radıyallahu anh) 'nun kanını bile helal edecek şekilde ileri giden Haricilerin aşırılığının ta kendisidir!..

Muhakkak ki Hariciler ‘in amelleri ve ibadeti az değildi. Gerçekten de onlar çok oruç tutuyorlardı, geceleyin teheccüd için çok kalkıyorlardı, Kur'an'ı çok okuyorlardı, hak hususunda çok cesaretliydiler ve Allah yolunda canlarını çekinmeden feda ediyorlardı. Nitekim kendilerinden olan Ebu Hamza eş-Şadi de onları böyle vasıflamış anlatmıştır.

Fakat onların amel etmeleri uzun süre ibadetle meşgul olmaları ve niyetlerinin iyi olması onlara hiçbir menfaat sağlamadı. Çünkü onlar dosdoğru istikametin dışında gidiyorlardı. Gidilen istikametin dışında yürüyenlerin kat etmedikleri bir yer ve tırmanmadıkları bir sırt kalmasa bile, kat ettikleri mesafeler ancak onların hedeften ne kadar uzaklaştıklarını gösterir.

İmam Ahmed'in dediği gibi Haricileri zemmetme ve onlardan sakındırma konusunda rivayet edilen hadisler on vecihten sahih görülmüştür. Bunlardan bazıları da sahihayn (Buhari ve Müslim)de bulunmaktadır. Mesela bazı hadis kitaplarında şu rivayetler geçmektedir:

"Sizden her biriniz onların namazı karşısında kendi namazını, onların kıyamı karşısında kendi kıyamını ve onların kıraati karşısında kendi kıraatini tahkir edecek."

Bununla beraber Hz. Peygamber (selallahu aleyhi vesellem) onları şöyle vasıflandırıyor: "Okun yaydan çıktığı gibi onlar da dinden çıkacaklardır."

Yine Hz. Peygamber (selallahu aleyhi vesellem) onların mümeyyiz alametlerini açıklıyor ki, o da şudur:  "Putperestleri (İslam'a) çağıracaklar, Müslümanları ise öldüreceklerdir."

Yine onların Kur'an'ı anlamadaki kıt anlayışına, yüzeyselliklerine ve derinleşmemelerine şöyle işaret buyurulmuştur: "Onlar Kur'an'ı okurlar. Fakat Kur'an onların boğazlarından veya köprücük kemiklerinden aşağı inmeyecektir."

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu