img

Hamit ARSLAN

03 Ocak 2014 15:21

Lider


İslam davası tertemiz bütün kirlerden arınmış mukaddes bir davadır. Herhangi bir kirliliği kendinde barındırmaz kabul etmez. İslam bunu yaparken ona tabi olanlar da kendilerini bu konuda sürekli hesaba çekmesi gerekir. İslam Müslümanların, insanların en iyi şekilde hayatını davam ettirmesi için her şeyi açıklamış ve göstermiştir. İslam’ın ana kaynakları bellidir. Kuran Kerim ve Sünneti Seniye’dir.  Müslümanlar ona göre hayatlarını dizayn eder, davasını o şekilde insanlığa götürür.

İslam davasında Müslüman fertler bir defa izleniyorsa Müslüman lider her zaman göz önündedir. Liderin yapacağı her hareketi, söyleyeceği her sözü hem sevenleri hem sevmeyenleri, İslam düşmanları tarafında izlenip gerektiğinde Müslümanlara karşı koz olarak kullanılacaktır. Lider her zaman bunları göz önüne alıp ona göre bir hayat yaşaması gerekir.

Müslümanlar fertler, İslam lideri bir söz söylediğinde o sözün Kuran ve Sünnete yeri olup olmadığına bakması gerekir.

Lider, grupların üzerindeki etkisi çok fazla ve derindir. Eğer o, bozguna uğrar ve ümitsizliğe düşerse, saflar da bozulur ve karamsarlığa kapılırlar. Liderlik makamının sıkıntılara direnmesi, engelleri aşması, olumsuzluklar karşısında dimdik durması, fertlerin ruhunda ümit, emel ve ileriye yürüme aşkını güçlendirir.

Kendi Nefsini Bilmesi

Liderin özelliklerinden birisi de, nefsinin güçlü olduğu ve zaaf içerisinde bulunduğu durumları anlayabilmesidir. Gücünü ve imkânlarını bilemeyen lider, başarılı olamaz. Aksine davasını çoğu kere, tehlikelere sürükler. Zaafın bulunduğu noktalan tespit edip, onları güçlendirmeli.

İdaresindeki İnsanları Dikkatle Gözetmesi

Bu madde çok önemlidir. Liderin, yönetimi altındaki fertleri dikkatle gözetmesi, onları iyice tanıması, özel ve sosyal durumlarından haberdar olması gerekir. . Dava gönülde bağlı olanlar olduğu gibi davaya fitne fesat çıkarmak için yerleşen kesimlerde olabilir

Uyulacak İyi Bir Örnek Olması

Fertler, sürekli olarak liderlik makamında bulunanları gözetler ve onları güzel bir numune olarak alır, onu takip eder ve izinden yürürler. Liderin izlediği yol, canlılığı, ahlakı, sözleri ve davranışları halkı üzerinde doğrudan fiili olarak etkilidir. Bu konuda, Hz. Resulullah  (selallahu aleyhi vesellem), ashabı için ne güzel bir örnekti: “Ey inananlar, and olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok ananlar için Rasulullah en güzel örnektir.” (Ahzab,21)

Kontrol Altına Alınmamış Bir Tabiat

Çeşitli şartlardan veya değişik sebeplerden dolayı harekete katılmış olan bazı şahsiyetler bir müddet sonra, hareketin siyasetine uygun bir şekilde hareket edemez, onun emirlerini gereği hayat sürdürmezler. Bir kısmı, yürürlükte bulunan kurallara dayanamaz. Bu gibi kuralların baskısı altında kaldığını hissedince çeşitli yollar ve bahaneler bularak bunlardan kurtulma çarelerini aramaya başlar. Bazıları, hareketin yapısı içerisinde erimeyi kendine layık görmeyerek şahsiyetini, şahsi konumunu korumaya son derece gayret gösterir. Şahsiyetinin ortadan kalkacağını, eriyeceğini anlayınca, kabullenemez ve birçok bahane, mazeretler ve fitneler ortaya atarak, mensubu bulunduğu hareketi paramparça eder.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu