img

Saliha EREN

29 Mart 2013 09:45

28 şubat hala devam ediyor


Bugün “İstanbul Üniversitesi 28 Şubat ile yüzleşiyor” başlıklı bir açık oturum vardı İstanbul Ünv. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde…

Benim okuduğum bölüme daha sonraları gelse de sürecin yakın tanığı olarak o günleri yaşadık. O büyük eylemleri, başörtülü arkadaşlara destek için otobüslere doluşup yollara düştüğümüz günleri hatırladık bu vesileyle.

Açık oturumun ikinci bölümünde “ikna odaları” ana başlık olmak üzere yasakları bizzat yaşayan kardeşlerimiz söz aldılar.

Aldığımız notları bilahare paylaşacağız sizlerle ama bir kaç tanesi çok sarsıcıydı.

Gülşen Özer Demirkol (Yazar): “Biz başörtüsü mağduru değiliz, inandıklarımızın bedelini ödedik.”

Zeynep Çağiş (Avukat): “O günlere dair tek pişmanlığım hep kendim gibi düşünen arkadaşlarla vakit geçirmek oldu. Bugün olsa farklı düşünen, yaşayan arkadaşlara kendimi anlatırdım. Neler yaşadığımı bilmelerini isterdim. Lütfen ilişkilerinizi sağlam tutun. Bir gün yine kapının önünde kalırsanız, etrafınızdakiler neler hissettiğinizi bilsin.”

Hanife Gökdemir (İkna Odası Mağduru): “Sorun başımızdaki 1 metrelik bez değildi. İnandıklarımızdı.”

Ayşe Hilal Koytak (Başbakanlık Danışmanı): “Yurtdışındakilere kendi vatanımda böyle bir ayrımcılığa maruz kaldığımı anlatamadım”

Bugün üniversitenin koridorlarında gezinirken, çok mutlu hissettim kendimi. Aslına bakarsanız bu bir lütuf değil. Sadece hakkımız olanın iadesi ama yine de uzun süre dışarda bırakılınca içerde olmak güzeldi.

Evet, sorun sadece başörtüsü değil… Sorun bağrında büyüdüğünüz vatanda ötekileştirilmeniz… Sorun düşündüğümüzden çok daha büyük.

28 Şubat ile yüzleşmek zorundayız. Biz ve ötekiler olarak yaşanmadı bu süreç. Evet, kendilerini üstün gören bir yöneten tabakası, kendi gibi düşünmeyenleri dışlamaya, ötekileştirmeye çalıştılar ama bedelini bütün toplum ödedi.

Bu yüzleşmeyi de hep birlikte yapmalıyız.

Belli dönemlerde sistemin damarlarına işlenen bu ayrımcı, yasakçı zihniyet; bürokrasinin, hukukun, siyasi hayatın, toplumun her kademesinden ayıklanmadıkça sorunlar yaşanmaya devam edecek.

Bugünün özeti…

28 şubat hala devam ediyor.
Ve geç gelen adalet adalet değil, zulümdür.

Vesselam.

Saliha Eren

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu