img

Şevki Karabekiroğlu

13 Ekim 2016 16:55

Başkanlık Konusu


Başkanlıkla Türkiye ne kazanacak bir kaç madde ile özetleyelim.


1. Şimdiye kadar yapılan tüm Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuncusu hariç zorlu ve sancılı olmuştur. Bu yüzden darbeler olmuştur. Çünkü Cumhuriyet kurulurken tüm yetkileri Cumhurbaşkanının eline vermiş onun üzerinden rejimi sağlama almıştır. Başkanı halk seçerse hariçten müdahale imkanı kalmayacaktır. Başkan gücünü kurumlardan değil halktan aldığı için rahat ve güçlü olacaktır.

2. Hükumet kurulurken ortaya çıkan meclis aritmetiği esas alınmaktadır. Bu aritmetik istikrarlı ve güçlü hükumetler kurulmasına çoğu zaman imkan vermemektedir. Örneğin bu seçimlerden AK Parti 270 milletvekili ile çıksa kurulacak hiç bir hükumet modeli HDP siz olmayacaktır. Eline mahkum olduğunuz parti 7 oy için size olmadık isteklerini dayatacak, bunlar toplumun genel menfaatleriyle çatışacaktır.

3. Milletvekilleri şu an parti başkanlarına mahkum durumdadır. Çünkü onlar sayesinde seçilmektedir. Bu da Parti başkanını çok güçlü hale getirmektedir. Başkanlık sisteminde parti başkanı olmayacaktır. dar bölge sistemi uygulanacak ve her bölgeden bir vekil seçilecektir. bu durumda parti başkanın adayı değil milletin istediği aday meclise girecektir. Şimdiki uygulamada parti disiplini dışına çıkan vekil pek görülmemiştir. Gücünü halktan alan vekil daha bağımsız ve güçlü olacaktır

4. Parti enflasyonu bitecek sağ ve sol partilerde birleşme olacaktır. Bu da istikrar demektir. Solun en büyük korkusu budur. Zira böyle bir tabloda geleneksel sağ oylar 65-70 bandında sol oylar ise 30 - 35 bandındadır. bu da seçilecek başkanların ve hükumetlerin sağdan (muhafazakar) olmasını sağlayacaktır.

5. Dışarıdan müdahale, darbe, tehdit ve şantajla vekillerin iradesine ipotek koyup güven oylaması ile hükumet yıkmak, azınlık hükumetleri kurmak mümkün olmayacaktır


6. İstikrar olacaktır. Ülkemizde 92 yılda 62 hükumet kurulmuştur. ortama ömür 1,5 yıldır. bir hükumet işe koyulup kadrosunu kurana kadar zaman dolmaktadır. Başkan halk tarafından seçileceği için sadece halk tarafından indirilecektir.

7. Daha demokratik olacaktır. Çünkü başkan meclisin çıkardığı yasalara göre çalışacak, meclisin onayladığı bütçeyi kullanacaktır. Başkanı denetleyen bir meclis dışında bir de bağımsız üst mahkeme olacaktır.

8. yönetimdeki güç ve istikrar Türkiye'nijn gündelik sorunlarla uğraşan bir ülke olmasını engelleyecek uzun vadeli planlar projeler gerçekleştirme imkanı bulacaktır.

9. Sistem Tayyip Bey için değildir. Halk kimi isterse onun içindir. Şu an telaş gösterenlere bakılırsa Tayyip Bey'in halkın yarından fazlası tarafından sevildiği hesabı üzerinden yine onun seçileceği endişesi vardır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu