img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

11 Ekim 2016 20:47

MUSUL'DAKİ TUZAĞA DİKKAT


   Son günlerde en önemli gündem maddelerinden biri Musul. Daeş'in işgali altındaki Musul'a operasyon için bir çok ülke sıraya girmiş durumda. Hatta bu konuda derin çatışmalar bile yaşanıyor. 
   Derin dedim çünkü, Musul'a müdahale konusunda ortaya koyulan gerekçe ve tezlerin hiçbiri, ardında yatan gerçekleri yansıtmıyor. 
   Abd; Musul'a Türkiye ve Türkiye kontrolündeki peşmerge güçlerinin girmesini istemiyor. Buna gerekçe olarak da Daeş'in Sunni bir örgüt olmasını ve Musul'u işgal ederken, Musul Sünnileri tarafından gördüğü desteği öne sürüyor. Ve ardından kendine göre doğru adresi gösteriyor. Musul'a, Irak hükümetinin, yani İran tarafından desteklenen Şii'lerin müdahale etmesini istiyor. 
   Öte yandan, Musul'a yapılacak operasyon üzerinden Şii'lerle karşı karşıya gelebilecek Suudi'leri, Yemen'de Husi'lere karşı destekliyor. Yani her zamanki gibi iki farklı bölgede, iki farklı tarafı destekleyerek, hem meşruiyet kazanmaya çalışıyor, hem de menfaatine işleyecek bir çatışmanın dinamiklerini kaşıyor. 
   Sadece bu tutum bile, Abd'nin herzaman işine gelecek bir Şii/Sünni çatışması için uğraştığını gösteriyor ama oyun bundan çok daha büyük olabilir. 
   Türkiye hiçbir zaman doğrudan Şiiler ile Selefiler arasındaki savaşın içinde olmadı. Ama şimdi Musul'da bizi de, kaşınan bu savaşa dahil etmek istiyor olabilirler. Musul bizim için kutsal bir dava. Bunun sebebi ise, Musul ile olan tarihi bağlarımız ve orada soydaşlarımızın olması. 
   Bir tık öteye geçersek, Musul'un bize atalarımızdan kalan bir miras olduğunu ve haince oyunlarla bizden koparıldığını düşünenlerin sayısı da az değil. 
   İşte bizim Musul'a yapılacak operasyonun içinde ve sonrasına dair söz sahibi olmak isteme sebebimiz bu. Ancak, daeş'in Sünni bir örgüt olması üzerinden, müdahalenin Şii güçler tarafından yapılmasını savunan Abd, Şii/Sünni çatışmasını, İran ve Suudi'ler üzerinden biraz daha kaşırsa, Musul'daki savaş bunun üzerine bina edilecek gibi duruyor. 
   Bugün, tarihi bağları üzerinden Musul'a müdahale etmek isteyen Türkiye'yi engelleyen Abd, eğer bu havayı oluşturmayı başarırsa, tam tersine bir tutumla bizi Musul'a girmeye teşvik edebilir. Ve bu yolla bizim de dahil olduğumuz büyük bir Şii/Sünni savaşını, Musul üzerinden başlatabilir. 
   Böylece, Türkiye'nin hiçbir şekilde engellenemeyen yükselişi, Musul üzerinden başlatılacak bir Şii/Sünni çatışmasına kurban edilebilir. 
   Ortadoğu'da her olayın birden fazla sebebi, birden fazla sonucu vardır. Bir denklemi çözmek için, birden fazla bilinmeyen hesaplanmalıdır. 
   İnşallah, milli meselemiz olarak gördüğümüz Musul'un, 'Batı'nın kenara çekilip izleyeceği, Müslümanların birbirini yiyeceği bir mezhep savaş alanına dönmesine müsaade etmeyiz.
 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

 • Aksakallı

  11 Ekim 2016 22:55

  Cevap Ver

  Herkes olayı görüyor.
  İran,abd'nin planını görüyor fakat yemin çekiciliği onların gözünü kör ediyor.
  Bu körlük İran'ı mezhep savaşından çok,iç savaşa çekecek.
  Şiilerin tek kuvvetli desteği İran.
  Sunnilerin desteği daha fazla.
  Abd iran'a destek vererek bu teraziyi dengeliyor.

  Demem şu;madem iran bu savaşı göze alıyor da biz neden almayalım?

  Çözümsüzlükler bizi buna itiyor.

  Oturup sunni diyarlara şii köpeklerin pkk ile beraber çuvallanmasını mı seyredelim yoksa abd'ye resti çekip onların istediği gibi İran'a ve saz arkadaşlarına (haşdi şabi,ibadi,goran vs) mı dalalım?
  @b52bombers

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu