img

Cihat Barış

04 Ekim 2016 14:42

İkinci Darbe Senaryosu ve Lozan


           Geçtiğimiz günlerde Yeni Şafak Gazetesinde eski asker, yeni Vatan Partisi yetkilisi Perinçek’in has adamı Hasan Atilla Uğur ile yapılan bir röportaj yayınlandı. (Yeni Şafak Gazetesinin bu röportajı bir hayli iştahla vermesini de anlayabilmiş değiliz. Hayrola, ne iş?!) Röportajın maksadı, niyeti apaçık ortadaydı. Kürdler üzerinden bir algı operasyonu yürütüldüğü gibi Kemalizmi, ulusalcılığı yeni bir nimetmiş gibi tekrar ısıtıp önümüze koyma çabası vardı.

           Hasan Atilla Uğur’un iddiasına göre İngilizler, Kürd aşiretlerinin borçlarını ödemiş, onları isyana ikna etmiş (daha doğru tabirle satın almış) ikinci darbenin gerçekleşmesi için kullanılmaya hazır hale getirmişti. Bu ülkenin bir kayıt sistemi var. Bir iddiada bulunuyorsanız bunu ispatlamak, belgelendirmek zorundasınız. Kanıtınız yoksa iftira atıyor, farklı bir emele hizmet ediyorsunuz demektir. İftira atıp farklı emellere hizmet ediyorsanız da bu ülkenin hukuki yargı birimleri iddia sahiplerini çağırıp hesabını sormalıdır.

           Kürdlerin, Kürd aşiretlerinin memleket bağlılığı ve sevdasını sorgulamak hasan Atilla Uğur gibilerinin ne hakkı ne de haddine düşer. Osmanlıdan ayrılmış olan bütün milletler devlet kurmuş, dolayısıyla Osmanlıyı yüz üstü bırakmış, yalnızca Kürdler ittifak halinde kalıp Türkiye ile birlikte hareket etmiştir. (PKK mı? O da hasan Atilla Uğur ve zihniyetinin eseri.) Mevzubahis zatın kim olduğu, asker iken görev yaptığı yer ve birimleri, görevi esnasında hangi olaylara imza attığı araştırılsın, o zaman her şey şeffaflaşır! Bu zatın, “Öcalan’ı sorgulayan komutan” olarak nam yapmasına, pazarlanmasına bakmayın. Dedik ya Perinçek’in has adamı. Perinçek mi kim, Öcalan ile gül alışverişi yapan şahıs!

           İkinci darbe girişiminin olacağının haber verenlerin geleneksel darbe sever, darbeci (Kemalist, ulusalcı, laik çizgi) olması da mevzunun ironi tarafı olsa gerek. Türkiye’de 15 Temmuz’dan önceki darbelerin laboratuarlarında Kemalistler ve ulusalcılar bizzat bulunmuştur. (Ki 15 Temmuz da da Kemalistlerin ve ulusalcıların dahlinin olduğunu, Kemalist motifli bir darbe olduğunu önceki yazılarımda ifade etmiştim.) Kemalist ve ulusalcıların büyük bir iştahla bu mevzunun üzerine eğilmeleri, darbeye karşı olmalarından değil, darbe sonrası FETÖ’den boşalan pozisyonlara sızma, rol (ç)alma gayretidir. Aynı zamanda toplumda bir kaygı, endişe, korku iklimini oluşturmak, bu iklim üzerinde “bu adamlar olacakları söylüyorlar, neden bunlara görev vermiyorsunuz, işin başına getirmiyorsunuz?” algısını inşa etme mühendisliği var.

           Kemalist ve ulusalcıların darbe geleneğinden bahsetmişken, Erdoğan’ın, Lozan’ı gündeme getirmesi ile ilgili de konuşmak gerektiğine inanıyorum. Erdoğan, “15 Temmuz, Türk milletinin ikinci kurtuluş savaşıdır. Tarihte bize ne yaptılar, 1920’de Sevr’i gösterip 1923’te bizi Lozan’a razı ettiler. Birileri de bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı…” dedi. Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra geleneksel darbeci başı Perinçek, Erdoğan’a ithafen “Atatürklerin, İnönülerin tırnağı bile olamazsınız, sizi artık ABD bile kurtaramaz.” diye beyanat verip pozisyonu gereği görevini yerine getirdi. 29 Eylül’de sosyal medya sitesindeki paylaşımımda “Erdoğan’ın Lozan çıkışı, bir yönüyle de yeniden palazlan(dırıl)an Kemalizmin önüne set çekmedir; ‘sizin ne olduğunuzu biliyoruz’ demektir” diye not düşmüştüm. Erdoğan’ın Lozan ile ilgili sözlerinden sonra Perinçek’in Erdoğan’a verdiği tepki, bu mevzudaki fikrimin doğruluğunu teyit ediyor.

           Şu da unutulmasın, Erdoğan’ın Lozan açıklaması salt içeriye yönelik bir mesaj değildir. Aynı zamanda AB/D’ye karşı bir mevzi alma halidir. Şu herkesin kabulü ki Suriye platformunda yeni bir Dünya sistemi dizayn ediliyor ve Türkiye artık karşılarında bir “hasta adam” olmadığını dile getiriyor. Erdoğan’ın bu açıklaması, “Dünya 5’ten büyüktür” sözünden bağımsız olarak değerlendirilirse, pergelin bir ayağının fonksiyonu tam anlaşılmamış olur. Dış politikamız, zaman faktörüyle birlikte merhale merhale uygulanıyor, hiçbir hamle öylesine yapılmıyor, her söz yerinde dile getiriliyor.

           Wesselam…

           Not: Erdoğan’ın Lozan ile ilgili sözlerinden Perinçek ne kadar rahatsız olduysa, Kılıçdaroğlu da bir o kadar rahatsız olmuş, tepki vermiş. Sadece Kılıçdaroğlu da değil, Yunanistan da en az(!) Kılıçdaroğlu kadar rahatsız olmuş. Bu noktada şu soruyu sormak lazım, “Lozan bizim için iyi bir şey ise Yunanistan neden Erdoğan’ı eleştiriyor, tepki gösteriyor; yok bizim için iyi bir şey değil ise Kılıçdaroğlu neden Lozan’ı sahipleniyor, koruma iç güdüsüyle hareket ediyor?!”

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 6 Yorum Yapılmış

 • cüneyt

  05 Ekim 2016 12:49

  Cevap Ver

  Çok haklısın üştadım herşey apaçık ortada her nedense birileri fetoyu aklamak için amansız bir çaba içindeler acaba neden?diye sormadan geçemiyorum

   Yukarıdan ağa babalarının talimatı öyle de ondan. Ancak nafile; taşlar tek tek diziliyor ve artık karşılarında "hasta adam" yok.

 • Muhammet GÜL

  05 Ekim 2016 00:37

  Cevap Ver

  Makalenizi çok beğendim Allah kaleminize zeval vermesin. Perinçek,Chp,Kemalistler ve Ulusalcılık oynayanlar tabanda ayrı olsalar da amaclarında Fetö ve Hdpkk ile birleşiyorlar. Allah onlara fırsat vermeyecek.

 • Muhammet GÜL

  04 Ekim 2016 20:55

  Cevap Ver

  Allah belagatınızı arttırsın maşallah. Perinçek ve Chp ve Kemalizm ve Ulusalıcılık Oynayanlar... tabanda ayrı olsalarda amaçta Fetö ve Hdpkk ile birleşip Ak Parti ve Erdoğan Düşmanlığı ile muvvaffak olacaklarını düşünüyorlar... Ama bilmedikleri bişey var... bu aziz millet ne Ak Parti'yi nede Erdoğan'ı onlara yedirir... Vesselam...

   Eyvallah hocam. Hakk ile Batı(l) savaşı devam ediyor. Ne mutlu Hakk'ın yanında saf tutanlara...

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu