img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

24 Eylül 2016 20:36

Milli Değil, Militan Eğitim


Fetö'nün niyeti ortaya dökülüp, yöntemleri araştırıldığında, görüldü ki çıkış noktası eğitimdi. 
Kendi okul ve dersanelerinde ya da nüfuz ettiği diğer eğitim kurumlarında yetiştirdiği insanlar, devletin ve ülkenin her alanında, karşımıza fetö'nün birer militanı olarak çıktı. 
Aslında biz bu girişime yabancı bir millet değildik. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte eğitim sistemimize ve müfredata yerleştirilen kemalist/militarist/laik sistem, istedikleri ideolojiye sahip nesiller yetiştirmek üzere dizayn edilmiş bu minvalde bir projeydi. 
Nasıl ki fetö, amacına uygun bir din ve buna dair uydurma klişelerle beyinleri yıkadı, aynı şekilde kemalist eğitim sistemi de uydurma bir tarih ve kahramanlar üzerinden hepimizi ideolojik köleler haline getirmeyi amaçladı. Nasıl ki Kuleli askeri lisesi, darbeci askerler yetiştirdi, mevcut eğitim sistwmi de hepimizi gezi'ci zihniyetle yetiştirmeyi amaçladı. Bunu belli oranda başardı da. Çünkü fetö'nü okullarından kaçma imkanımız olsa da, kemalist eğitim sistemi devlet poliyikasıydı ve tali eğitim yolları da kapatıldığı için hepimiz buna maruz kaldık. Öğrenmeye aç beyinlere, henüz hayatın başındayken şırınga edilen, bu yalan tarih soslu ideolojik eğitimden çok azımız kendi imkanlarıyla ve daha sonradan araştırıp öğrendiği gerçeklerle kutulabildi. Son yıllarda, bazı girişimlerle hafifletilmiş olsa da hala çok güçlü ve geçerli olan laik/kemalist eğitim sistemi hepimizin yavruları için, en az fetö'nün kurmak istediği eğitim sistemi kadar tehlikelidir. 
Devletin tepesinde sağlanmıs olan millet merkezli iktidar ve ideoloji, bugün için umut vericidir. Ancak eğitim sistemi değiştirilmediği ve çocuklarımızın beyninin bu yönde yıkanması engellenmediği sürece, bugün elde edilen herşey, gelecek adına tehlikededir. Madem fetö ile mücadele kapsamında, devleti ele geçirmek isteyen ve milletin hakimiyetini tehlikeye sokan oluşumlara karşı savaş açtık, bu savaşın eğitim ayağını mevcut sisteme doğru genişletip, milletin iktidarına en az fetö kadar tehdit oluşturan laik/kemalist sistemin eğitim sistemine ve müfredata da yaymalıyız. Artık çocuklarımızın zihnini, hangi cenahtan ya da ideolojiden olursa olsun, yalan ve sakat algılarla doldurmalarına izin vermemeliyiz. Bugünü kurtarabiliriz, hatta kurtarmış da olabiliriz. 
Ama geleceği kurtarmak için, geleceği kuracak olan çocuklarımızın zihnini de bu ideolojik projelerden kurtarmalıyız.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu