img

Saygın Bedri Gider

24 Eylül 2016 10:09

Kan Çanağına Oluk Kuranlar


Bir senedir Doğu ve Güneydoğu'dan cenazeler geliyor. Her gün...
Şehitlerimiz...
Kime karşı? 
Amerikan desteğiyle saldıran Pkk'ya karşı...
Bu Pkk kimleri kullanıyor savaşta? 
Ülkemizin fakir, fukara, itilmiş, meslek sahibi olamamış, 1980'ler/ 1990'lar döneminde devletin fiziksel ve psikolojik şiddetine uğramış, ülkeyle ruhsal bağı kopmuş insanları ya da böyle ailelerin çocuklarını...

Oysa devlet aynı devlet değil, oysa Erdoğan en baştan beri Kürt sorununa çözümcü bir niyetle yaklaştı. Bu konuda Leyla Zana'nın, Hatip Dicle'nin bir çok defa söylediği sözler vardır.
Bir çok psikolojik eşik aşılmıştı.

Zaten herkes de iyi bilmektedir ki Kürt halkının yüzü coğrafi, tarihi, kültürel nedenlerle İran'a, Irak'a, Suriye'ye değil Türkiye'ye dönüktür bin senedir. Bu hiç değişti mi? Hatta ve hatta Cumhuriyet döneminde de bu birlikteliği yaşayagelmedik mi? Ya da şöyle soralım; eğer Kürt halkı 'Türkiyelilik haleti ruhiyesini' taşıyor olmasa yaklaşık yüz elli yıldır Batı tarafından kurgulanan iç savaş ve büyük kırım projesi kolayca başarılırdı, değil mi? Fakat başarılamadı. Yüz elli yıllık Türk-Kürt kapışması son 6-7 Ekim olaylarıyla ve akabinde başlatılan hendek savaşlarıyla da başarılamadı. Abd Suriye'nin kuzeyinde Pkk/Ypg'ye tüm Dünya'nın gözü önünde açıkça destek verirken Pkk bu desteği Türkiye sınırları içinde hedefe ulaştıramıyor. Türkiye'ye askeri müdahale yapmaya cesaret edemeyen Abd Pkk'ya ve Fetö'ye verdiği desteğin meyvesini alamıyor. Ülkemiz içinde her gün gelen şehit cenazelerine, Doğu illerimizin ve ilçelerimizin yerle yeksan olmasına rağmen, savaş TAK'ın canlı bombalarına rağmen Batı'ya taşınamadı. Bunun sebebi Türkiye'nin her ilinde yaşayan Kürtlerin Pkk'ya vermediği 'o can alıcı' destektir. Kürt halkı o desteği Türkiyemizin birlik, bütünlüğüne veriyor.

Olan gariban genç insanlarımıza oluyor. Yazık...Yıkılan evler, ölen umutlar, yanan ocaklar yürek dağlıyor her saat. (Acı bir ironi olarak söylemek istersek; belki de bizim ocaklarımız şehit verdikçe tütüyor. Kendimizi savunmak için şehit olacak nesiller olmasa ocaklar tütebilir mi? Keşke kimse ölmese...)

Son sorumuzu soracağız?

Türkiyede ve Suriyede Türkiye Cumhuriyeti ile değil de Abd ile ittifak eden Hdp/Pkk/Ypg yönetiminin sorumluluğunu kimse tartışmıyor bu ülkede. Üstelik Türkiye'nin özel sosyolojik şartları içinde antiemperyalist bir kozadan çıkarak yol yürümüş Türkiye devrimci hareketini temsil ettiğini söyleyen bir çok sol parti ve örgütler, sol/liberal/kemalist cephelerden aydınlar, sosyalist kimlikle poz veren isimler bu sorumluluğu hiç gündeme getirmeyerek kendisini mezara biraz daha hızlı gömüyor. Bu kesimler hedefe Erdoğan'ı koymakla görevliler çünkü. Abd'nin ve AB'nin artık kesinleşmiş olduğu üzere bir çok olayda yok etmeye çalıştığı Erdoğan'ı hedef alıp da Abd ve Ab ile açık ittifak yapan Hdp/Pkk/Ypg yöneticilerini asla sorgulamayan söz konusu aydın kitle tam tersine Akademisyenler bildirileriyle bu sorumluluğu örtüyor. Bu bildiriyi imzalayan ve onlara destek veren sol, sosyalist, devrimci, kemalist, liberal hatta muhafazakar, İslamcı, Türk milliyetçisi bazı gazeteci-yazar-politikacı zevat Fetö'yle işbirliği yapmakla tarihe, çıktıkları kozaya ve memlekete ihanet ediyorlar. (Ya da Kürt Meselesinde Özgür Gündem gazetesine yazı işleri müdürü olarak tavrını ortaya koyan ve bu sebeple tutuklananlar, soruşturulanlar, onlara destek verenler hiç mi sormaz 'bizim Abd ve Ab ile işbirliği içinde Türkiye'yi bir iç savaşa sürüklememiz ne manaya gelir?' diye?

Güzellik şu ki; bu toplum onları bile öyle ya da böyle sindiriyor. Çünkü bu bir kültürdür ve derinliği bin yıllara varmaktadır. Türkiye'de aydınım diye bilirkişi masasına oturtulanların kaçta kaçı bu gerçeği görüp incelemiştir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu