img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

23 Eylül 2016 18:03

İyiler Neden Kazanamaz?


Kötülüğü cesaretle ilişkilendiririz genellikle. Cesur olmayan bir kişinin kötülük yapamayacağını düşünürüz. Oysa kötülüğün asıl problemi cürettir. Kötülük başlı başına haddi aşmaya cüret etmektir. Sanırım cüret ve cesaret kelimeleri bu anlamda birbirlerini destekleyen kelimeler. Cüret etmek fiili cesareti etmeyi de kapsar. Ne ki yaşam kötülüğü korkakların cüretkarlığı olarak tanımlamıştır. Firavun, tüm cüret ve cesaretine rağmen bir korkaktır, hakikat karşısında gerçeği değil, yanılsamasını sürdürmeyi tercih etmiş, yaşam tarzını değiştirmekten, sahip olduklarını yitirmekten korkmuş, eşyanın ve gücün kölesi olarak kalmayı yeğlemiştir.

O halde cüret ve korku arasındaki doğru orantı, bize cüret etmenin altında yatan korkunun öznesini sorgulatıyor. Neyin korkusudur kötülüğe cüret etme cesareti veren şey insana?

İyilerin cesaretine en güzel örnekler peygamber kıssalarıdır. Firavundan söz açtık madem, Musa ile devam edelim. Musa (as) cüretkar değildi ama cesurdu. Korktuğu halde adım attı. Başta, ona peygamberlik lütfedildiğinde korkusunu Rabbiyle paylaştı, Rabbi ona yardımcı olarak kardeşinin peygamberliğini ihsan etti. Sonrasını biliyorsunuz, Rabbinin desteğiyle ve tüm cesaretiyle, ölümü yahut işkenceyi göze alarak Firavunun karşısına çıktı; kaba olarak değil nezaketle, bağırarak değil konuşarak, dayatarak değil iknaya çabalayarak, hikayelerle değil delillerle.

Hz. Musa’yı sıradan bir insan olarak düşünürsek, yaptıkları gerçekten cesaret ürünü bir işti. Hem bir adam öldürmüştü, zaten üzerinde bir baskı vardı, hem de bir rivayete göre kekeme idi, kendisini zor ifade ediyordu. Peygamberliğe ilk başta gönüllü olmamasının nedeni buydu. Rabbinin yardımıyla bu engellerin üstesinden geldi ve davasına canı pahasına sahip çıktı, sonunda kavmi tarafından hayal kırıklığına uğratılsa bile.

Hz. Nuh’u düşünün mesela. Kavmine dedi ki, “ben peygamberim, buraya su gelecek.” Kavmi ona deli dedi; eşi, çocukları çılgın dedi, kimisi kafir dedi ama Hz. Nuh tahtalara çivi çakmaya devam etti. Hz. Nuh'u yaptığı işten çevirmeye çalıştılar, o çivi çakmaya devam etti. Sonunda su geldi. Hala ona deli demeyi sürdürenler oldu. Hz. Nuh gemisine sahip çıktı, davasına, Rabbine...

Hz. Lut’u düşünün. Dedi ki, “ey kavmim, kızları bırakıp erkekleri ha? Yapmayın, etmeyin.” Hz. Lut yurdunu terk etti. Hz. İbrahim dedi ki, “babacığım putlara tapman doğru değil.” Hz. İbrahim yurdunu terketti. Hz. Muhammed dedi ki “bir elime güneşi diğer elime ayı verseniz de davamdan dönmem.” Hz. Muhammed yurdunu terk etti. Onlar Rablerini bırakmadılar, Rableri de onları bırakmadı.

Ne kadar zayıf bağlarımız olduğunu düşünsek de yaşamla, korkularımız oranında bağlıyız dünyaya. Onu bırakmaktan korktuğumuz için mi, onun bizi bırakmasından korktuğumuz için mi bilemiyorum ama; dünya hayatı bize Rabbimiz gibi davranmıyor, ona sahip çıktığımız oranda o bizi ihmal ediyor. Dünyaya bu denli kaygılı bağlanan insanların kötülüğe cüret etmesi bana anormal gelmiyor, çünkü kendilerine duydukları öfkeyi yansıtan bir ayna oluyor dünya onlara. Kimse kendisinden öç almaz; hep intikam alacak, yenecek, gününü gösterecek bir öteki vardır. Dünya kendisini böyle yansıtır. Oysa Rabbin aynasında öfke insanın kendisinedir, incittiğin kendinsindir, öç aldığın, kötülük ettiğin... Cüret ettiğin tek şey kendi ruhunu yağmalamaktır.

Peki iyiler neden kazanamaz?

Dünya ne yazık ki iyilerin amellerini skorlara yansıtmıyor. Dünya, tıpkı bir insan borsası gibi rekabet, pazarlama, öne geçme üzerine kurulu. Orada erdemler ancak borsada değeri varsa geçerlidir. Borsada geçmeyen erdemler skorlada görünmez. Bir oyun ve oyalanma hali. Farmville yahut candy crash sagadan farksız skorlar peşinde koşarken, arkadaşımızın kimliği saatimizin markasıyla eşdeğerken beni dünyanın farmvilleden farksız bir oyun olmadığına kim inandırabilir?

Vesselam.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu