img

Saygın Bedri Gider

19 Eylül 2016 19:12

Ölüler Üzerinden Operasyon


Yazmayayım diyorum ama olacak gibi değil. Diyelim lafımızı...

Ölene küfretmek bizim geleneğimizde yok. Kendim için söylüyorum; ölen sevilmese bile arkasından kötü konuşulmaz bizim ailede, susulur. Böyle gördük. Elbette katliam yapmış, vahşet yapmış, aile ve ahlak mefhumlarımıza göre kabul edemeyeceğimiz yüz kızartıcı utanç duyulacak işler içinde olmuş psikopatik tipler ölünce kendi aramızda lanetleriz. Bu başka bir şey.

Tarık Akan sinemadaki rolleriyle toplumun gönlüne taht kurmuş biriydi. Bir ideolog değildi. Siyaset kişisi değildi. Kendince aydınlanmaya çalışan bir sinema aktörüydü. Bakırköyde tezgahtarlık, bekçilik, can kurtaranlık yaparak hayatını kazanan emekçi bir gençken yakışıklılığıyla meşhur olmuş birinden bahsediyoruz.

Ticari filmlerle devam edip çok daha fazla para kazanabilecekken o dönem cezaevinde olan Yılmaz Güney'in çok önemli iki senaryosunda müthiş baş rol performansları çıkarmıştır, Yol ve Sürü filmlerinde. Türkiye'de her gün sağ-sol çatışmalarında onlarca insan öldürülürken Tarık Akan Yılmaz Güney'in söz konusu filmlerinde yer alarak girdiği gönülleri ikinci kez bu sefer cesaretiyle fethetmiştir. O yıllarda söz konusu gerçekçi/toplumcu filmlerde çalıştığı için ölüm tehditleri aldığını ve bu yüzden uzun bir dönem silahla dolaştığını biliyoruz.

Vefat haberi yayıldığından beri Akan'a küfür edenler, hatta ölmesiyle dalga geçenleri -ki bu kişiler kendilerini dini kimlikleriyle öne çıkarıyorlar- çok garipsiyorum. İlginç bir haleti ruhiye hakim bu kişilere.

Bir tarafgirlik üzerinden yazmıyorum; Hasan Karakaya'nın ölüsüne ağza alınmayacak ayıp isnatlarda bulunanlarla günlerdir Tarık Akan'a sövenler aynı hastalıklı pozisyondalar, fikirlerinin farklı olması mühim değil. Ben bu cümleleri belki daha kısa olarak Zeki Alasya'nın, Levent Kırca'nın ve Hasan Karakaya'nın vefatları ardından da yazmıştım. Tabii insanları iyi bir şey de olsa zorla susturamayız. Edebe, adaba, değerlerimize aykırı olarak konuşmak ya da küfretmek isteyenin ağzını zımbalayacak halimiz yok.

Ancak bir öngörü olarak ifade etmeliyim ki günlerdir sosyal medyada okuduğum hakaret, küfür vs'nin sahipleri bu ülkede uzun vadede bu kafayla iflah olamaz. Çünkü bizim toplumumuzun ortaklaştığı değerlere aykırıdır bu durum. Zira ölüyü sevmiyor olmanız ölünün yakınlarının canını yakma hakkı vermez kimseye ve küfür edenler süreçte erir gider, geriye esameleri bile okunmaz.

Tarık Akan 28 Şubatçıları savunmuştur, cenazesine katılıp tabutuna omuz verme şerefine sahip olduğum şehit savcımız Selim Kiraz'ın katledilmesine katliam demesine rağmen katillere terörist dememiştir. Fakat bu yanlışlar kişi sağken hesabı görülmesi gereken yanlışlardır.

Kenan Evren bu ülke tarihinde en nefret ettiğim kişilerden ve kendisi vefat ettiğinde onunla ilgili olarak 'Bu dünyada hesabı sorulamadı yaptığın adiliklerin, inşallah yaptıklarının hesabını ahirette vereceksin' demiştim. Kenan Evren'e bu cümleyi sarfetme hakkımız var, sebeplerini anlatmaya gerek duymuyorum. İyi de kardeşim, Tarık Akan da Evrenzedelerden...12 Eylül faşizminin hücrelerinde yatmış bir adam...Ve o bedeli göze alarak, mecbur olmadığı halde, kendi iradesiyle pozisyon değiştirmiş biri...

Akan'ın ölü bedenine küfredenlere Yol, Sürü, Canım kardeşim, Kanal, Kaçak, Ses, Karartma geceleri, Mektup, Pehlivan gibi filmleri seyretmelerini öneririm.

Sosyoekonomik olarak en alttaki insanlarımızın sorunlarını muhteşem bir dil ve görsellikle anlatan Yol filmini seyrederken ağlamıştım sinema salonunda. Malum film yirmi yıllık yasaklılıktan sonra gösterime girebilmişti...Hatta Tarık Akan bile filmi yıllar sonra gizlice ülkeye girmiş bir kopyadan seyredebilmiş...

Söylenecek başka bir şey yok. Cenazelere küfrettirilen bir toplum olmamız isteniyor. Bu yolla toplumun kamplaştırılması amaçlanıyor. Buna karşı çıkmak vatanın birliğini sağlamanın ve ortak yaşam ülküsünün gereğidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu
 Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön