img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

06 Eylül 2016 23:49

DİKKAT! BU İDEOLOJİLER PATLAYABİLİR..


Birinci dünya savaşını çıkaranların en büyük hedefi Osmanlı'yı yok ederek, oluşturacakları yeni sisteme alan ve imkan sunmaktı. 
Ama bu alanın daimi olması ve kuracakları sisteme yüzyıllar geçse de bir tehlike arz etmemesi, hatta hizmet etmesi için, Osmanlı'nın yıkılması yetmiyordu. 
Yapılması gereken; Osmanlı'nın torunlarından, İslam zihniyetini silmekti. İçerideki İslam düşmanları için de bu durum büyük bir fırsattı.
Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte, başta İslam olmak üzere bütün manevi değerlerimiz, yıkılan Osmanlı'nın sırtına yüklendi ve
muasır medeniyet olarak gösterilen batı'nın değerleriyle değiştirildi.
Laiklik, devletin her dine uzak mesafede olması, yani dinsiz devlet demekti. Ama devlet zaten onlarındı. 
Önemli olan Osmanlı'nın torunlarının, Osmanlı'yı Osmanlı yapan maneviyatının yok olmasıydı ve bunu sağlamak için devlet ideolojisi olarak bilinen laiklik hayatın her alanına taşındı ve insanların zihnine kazındı.
Ama bu iş o kadar kolay değildi. Uzun yıllar gerekiyordu ve sürekli olabilmesi için paralel ideolojilerle desteklenmeliydi.
Ve kemalizm geliştirildi. Ulaşılması gereken bir hedef olarak sunulan batı maneviyatı ve bir nimet olarak gösterilen laiklik, bu ideolojileri dayatan üzerinden dokunulmazlaştırıldı. Tabi ki hiçbir dayatma, güç kullanmadan yapılamazdı. O güç, devletin ordusuna, yargısına ve hemen hemen bütün kurumlarına ideoloji aşılayarak sağlandı.
Millet istedikleri oranda laik ve kemalist olana kadar, siyaset alanında sağlayamadıkları gücü, devletin bu kurumlarıyla ikame ettiler.
Bugün geldiğimiz noktada, bu emellerine ulaşamadıkları aşikar. Hedefi İslam'ı yüceltmek olanlar, o yüce dinin sancağı altında yaşamak uğruna çok şeylerini feda ettiler. Ve uzun yıllar çekilen onca sıkıntıya rağmen, manen asimile edemedikleri millet, hedeflerine ulaşmalarını engellemenin yanında, onları içinden çıkılması zor bir duruma mahkum etti. Öyle bir mahkumiyet ki bu, bugün, savunanların durduğu yer üzerinden
bakıldığında, toplumun çoğunluğu tarafından kemalizm teröristlerle, laiklik ise ateistlerle yanyana anılan, maksadını aşmış, vadesi dolmuş ideolojiler olarak algılanmakta.
Uzun yıllar elinde tuttuğu vesayet gücünü kaybettikten sonra, çıplak ideolojileriyle yapacak hiçbirşeyleri kalmayan laik ve kemalistler yeni etiketleriyle yeni yollar aramaya başladı.
İddia ediyorum, önümüzdeki dönemde, bu ülke için en büyük tehlikelerden biridir bu dayatma ideolojiler. Çünkü tıpkı fetö gibi, sahiplerinin, yok olacaklarını anladıkları an, son bir tahribat adına pimini çekecekleri birer bombadır laiklik ve kemalizm. Oradan geleceklere hazırlıklı olalım. Ve en önemlisi, ne kadarı mümkünse vatandaşlarımızı, zihinlerine kazınmış bu virüs ideolojilerden kurtarmaya çalışalım. 
Selam ve dua ile..

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu