img

Bülent Akyürek

22 Kasım 2013 10:14

Fincana Kulp Takmak


Şu an kullandığımız kahve fincanlarındaki kulp batılıdır, çünkü Osmanlı ve İslâm kültüründe fincanlarımızda kulp yoktu.

Fincanın kulpunu üç parmakla tuttuğunuz vakit üçleme yapmış olursunuz, oysa kulpsuz bir fincanı baş ve işaret parmağıyla kavrayıp sonra fincanı oradan aldığınız zaman hilal işareti yapmış olduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca Osmanlı fincanlarının dibinde küçük bir yıldız işareti vardır. Yani kulpsuz fincanla kahve içerken ay yıldızı sıkıca kavramış oluyorsunuz.

Evet; kitaplarımda nesnelerin, kavramların üstüne bolca düşünmek gerektiğini yazarken bazen alaya alınıyorum, abarttığımı sananlar oluyor, fakat bir öze dönüş projesi olan kitaplarımı sadece her şeye aptalca sarılmayalım diye yazıyorum bunu bilin!

Fincanı parmak uçlarıyla tutan ellerimiz davamıza nasıl sıkıca bağlanacak söyleyin? Kulpu olan fikirlere nasıl yürekten sarılabiliriz? Bilincimize, inançlarımıza, kavram ve imanımıza takılmış tüm kulpları kırıp yıldızını kucaklayan bir hilal gibi sert adımlarla yürümeliyiz. Ben bunları yazarken; Türkiye’deki solcu arkadaşlarımız korkuyor! Yahu kardeşlerim, davamız sizinle değil… Amerika, İngiltere, kudurmuş Batı çok yakın zamanda bu topraklara da saldıracaklar, onlara karşı bir direnç oluşturmaya gayret ediyorum, siz rahat olun. Biz aynı memleketin çocuğuyuz, bir küser bir barışırız ama nihayetinde birlikte yaşarız, mesele yok.

Osmanlı’nın son temsilcilerinden Bosna’da fincanlar kulpsuzdur. Kulplu fincanla kahve içenler Sırp’tır. Görüyorsunuz; bir kulp iki din arasındaki sınır duvarı olabiliyor.

Kulp takarak, bir şeye bulaşmadan ama aynı zamanda uzaklaşmadan dokunabilmek bizi liberalliğe iter. Eğer fikriniz net, davanız sabitse kulpları kırın… Göreceksiniz ki başparmak ve işaret parmağıyla kavradığınız fincan elinizdeki bayrak olacak!

Ya içinde olacağız bir şeyin ya da dışında. Kenardan sevmek yok kardeşim, vakit o vakit değil!

Bülent Akyürek

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu