img

Volkan Cengiz

16 Ağustos 2016 23:34

Ego Psikozu


Ne vakittir toplumsal bir problem olarak gördüğüm ego psikozundan söz etmek istiyordum.

Bir kaç saat evvel rastladığım bir sahne üzerine, '' İçimi dökeyim artık '' dedim.

Akşamüstü Ahaber'de Fetö'nün futbol camiası içindeki hegomanyasından bahsederlerken, ehil diye Erman Toroğlunu da konuşturdular.

Adamda bir ego patlaması oldu ki, egonun insanı ne hale getirdiğinin de resmen kanıtı oldu.

Son derece kasıntı edasıyla '' Fetö bana dokunamadı! O ancak zayıf insanların üzerine gidebilir. '' dedi.

Ergenekon davasında tüm üst düzey generalleri müebbet cezaya çarptıran, Koç'lara bile ihale veren, en büyük işadamlarını haraca kesen, Gezi, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile toplamda üç defa Türkiye yönetimine el koymaya kalkan Fetö, Erman Toroğlundan çekinmiş!???

Bu dangalağa değeceği için yazmıyorum ama, dedim ya ben şu ego meselesini toplumsal bir sorun olarak görüyorum.

Erman Toroğlu egonun insanı nasıl saçmalattığına dair sadece bir örnek! Toplum için de ise egonusun yörüngesinde yaşayan milyonlarca insan var.

Sizleri bilmem ama ben çok rastlıyorum. Hangi görüşten, hangi eğitim seviyesinden veya hangi gelir grubundan olduğu farketmez, birçok insanın kendisi değil egosu konuşuyor. Davranışlarını egosu belirliyor.

Bu ego belası samimiyetleri ekşitiyor. İnsanlar arasında mesafeler oluşturuyor. Herkesin çok bilmek gibi veya kendisini öne çıkarmaya çalışmak gibi bir dertle yaşaması, bizleri yoz bir toplum haline getiriyor.

Elbette ki insanız! Hepimizin yaşanmamış sayfaları var. Hüzünlü hikayeleri var. En az bir kere her birimizin muhakkak dost kazığı yemişliği var.

İşte bunlar zaman içinde insanın karakterini olması gereken insan karakterinin dışına çıkarıyor ve önüne çıkan olaylarda kendisi yerine egosu hareket etmeye başlıyor.

Devamlı hayatla bir hesaplaşma duygusuyla yaşıyor. Kendi olamıyor!

Küçük yerleşim yerlerinde vaziyet belki farklıdır ama büyük şehirlerde tüm ilişkilerin üzerine egolar sinmiş şekilde yaşıyor insanlar.

Oysaki insan tevazu gösterdikçe yücelen bir varlıktır.

Ego; En güzeli çirkin, en bileni cahil, en zengini fakir gösterir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu