img

Hamza BOL

17 Kasım 2013 10:28

Dershane ve Tuğla


Cemaatin ''bir miktar''  hırçınlaşması üzerine söylemek istediğim bir kaç  şey var.

Dershanelerin neden olması gerektiğini açıklayan beyanlar okuyorum.

Bunlardan en önemli iddia :  ' Şu anki eğitim sisteminin kalitesizliği'.

Evet söylenen bu:  'Okul eğitimi kalitesiz, dershane bu eksikliği gideriyor' diyorlar.

Oysa, dershaneler ''Çöp Bilgi Yeri ''.  Eğitim kalitesini arttıran bir yer değil.

Bildiğimiz çöp.. Alıyorsun  bir yıl sonra çöpe atıyorsun.
Açıklayalım.

Gençlerin mesleki eğitim aldıkları yer 'Üniversite' dir.  Lise değil.

Lise bitinceye kadar aldıkları tüm bilgiler tamamen 'genel kültür'  kıvamında.

Doktor, dişçi, ziraat mühendisi, öğretmen  aklınıza hangi meslek gelirse

gelsin hepsi kendi branşında Üniversitede ' beyaz bir sayfa açar'. O güne kadar öğrendikleri bilgilerin % 20 sini kullanırlar ya da kullanmazlar,  geri kalan bilgiler   unutulmaya mahkum.
O güne kadar 'delice' çalışıp öğrendiğiniz bilgiler, sizi üniversite kapısında terkeder.
Dershaneler, üniversite eğitimine destek veriyor olsaydı amenna. Deriz ki, daha kaliteli mühendisler yetiştiriyorlar.  Lakin bildiğimiz lise öğrencisine, lise müfredatını son hücresine kadar ezberletmeye çalışıyorlar. Bu tamamen delilik.

Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir 'at yarışı' yok. 

Hatta eğitimciler 'ders süresinin azaltılmasını ' tavsiye  ederken, biz gençlerimizi '' tam gün çalışmazsan nah kazanırsın, bak rakiplerine günde şu kadar soru çözüyorlar' moduna sokuyoruz.

Birisi bu yarışa dur demeliydi.
Gençler biraz soluklansın.. üzerlerindeki eyerleri çözelim.. sosyal ilişkilerini  normalleştirelim. Ders manyağı olmuş bir mühendis oğlum olmasın.  Düşünen, fikir geliştiren, sorgulayabilen bir mühendis olsun. Ama bunun yolu günde 500 soru çözmekten geçmez.

Üniversite sınavlarının kaldırılması da söz konusu bu arada. Yakında dillendirecekler.
Eğer cemaat,  ülkeye eğitim konusunda  'sonuca götüren'  bir fayda sağlamak istiyorsa  üniversitelere yönelsin. Lise eğitimi ile eğitimcilik oynamasın. 
Avrupa'dan herhangi bir lise öğrencisi getirin, bizim öğrenci kadar genel bilgiye sahip değildir. Ama Avrupalı gencin okuma alışkanlığı vardır, rahattır, okul stresi yoktur. Bizimkisi okuldan nefret eder. Nefret ettiği halde çok çalışmak zorundadır. Çünkü  lise müfredatını ezberleyip yutması gerekmektedir.  Bu tempoda mühendislik okusa, lise sonunda mühendis olarak rahatlıkla mezun olur. 
Dershanelerin olmadığı dönemi yaşamış birisi olarak, o dönemde iyi bölümleri kazanan öğrenci profili aynıydı. Tek farkı, kimse bu kadar stres yaşamıyordu.
Gelelim cemaatin haklı olduğu serzenişe.  Dershaneler, cemaatin hareket edebildiği, çalışabildiği tek alandır. Erdoğan bir 'rövanş' olarak indirdiği bu darbenin sonuçlarını hesap etmeli. Evet cemaat siyasi hamleler yaptı ama, cemaat siyaset bilmez. Erdoğan onları daha iyi tanır.  Ayar çekebilir, ancak bellerini kıracak bir hamle yapmamalı. Herkes kendi cemaatini beğenir, diğer cemaatleri beğenmez. Bu duruma 'oh olsun' dememeliyiz. 
Dershaneler kapanmalı... ancak mevcut ekibin çalışabileceği bir alan oluşturulmalı.
Nitekim 'özel okul' teklifi var ancak bu pek mantıklı bir çözüm değil.
Cemaat hırçınlaşıp saldırmak yerine çay içerken şunu düşünmeli.
''Erdoğan ile iyi geçinelim,  adam kurnaz.. biz onunla yarışamayız. İsrail'in gazına gelip siyasi işlere girmeyelim, sadece eğitim işi ile uğraşalım. Şimdi Erdoğan'a gidip alternatif bir teklif yapalım'. 
-İyi de nasıl bir teklif götürelim ?

- Binlerce eğitimciniz var.. otursunlar düşünsünler işte. 

Son olarak şunu söyleyelim.

İslam birliğinin tuğlalarını beğenmemezlik etmeyelim. Hangi cemaat olursa olsun. Tuğlada eğrilik varsa ''düzeltmeye çalışalım'' ama 'atmayalım.  Yoksa bina yapacak tuğla kalmaz.

Ve Allah'ın sözü ile bitirelim
 

''Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler oldunuz. Yine siz tam bir ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size âyetlerini işte böyle açıklar." (Al-i İmrân, 3/103).
 
 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu