img

Nizamettin Hamarat

02 Ağustos 2016 10:17

Gülenizmin Şifreleri - 1


15 temmuz darbe girişimi, Rabbimizin inayeti ve  milletimizin cansiperane mücadelesi ile akamete uğradı. Her ne kadar Fetullah Gülen ve taraftarları bu darbe girişiminin arkasında olmadıklarını iddia etseler de bu işin arkasında olduğu veya destek olduğu net bir şekilde ortadadır.Zaman gazetesinin bir dönem genel yayın yönetmenliğini de yapan Fehmi Koru, kişisel web sitesinde  yayınlanan yazısında Gülenin 9 ekim 1995 tarihinde kendisinin de dahil olduğu bir gazeteci grubuna Hava Kuvvetleri orijinli bir darbe teşebbüsü olduğunu söylüyor ve bu gazetelerde yer alıyor.Refah Partisinin yükselişte olduğu bir dönemde esas amaç rahmetli Erbakan hocanın başbakan olmasının engellenmesiydi.Nitekim daha sonra 28 şubat  post modern darbesini acı şekilde yaşadık.Dolayısıyla 9 Ekim 1995 tarihinde darbeyi bilen Gülenin,bugün benim bu darbeden haberim yok diyerek üç maymunu oynama şansı yok.Zaten ortaya çıkan bilgi ve belgeler de Gülenin darbenin arkasındaki kişi olduğunu ortaya koyuyor.

Bu yazımın esas konusu bu tespiti yapmaya çalışmak değil,ülkenin en zeki insanlarının nasıl bir cemaatin esiri olduğunu tecrübelerimden de faydalanarak ortaya koymaya çalışmaktır.2002 yılında başladığım üniversite eğitimimde 2 yıl gülene bağlı yurt ve evlerde geçirdim.Burada kaldığım ikinci yılda  ev imamlığı yaptım ve ev imamı iken cemaatten ayrıldım.Hepimizin bildiği üzere darbecilerle birlikte hareket eden Genel Kurmay Başkanının yaveri Piyade Yarbay Levent Türkkan ve Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel'in itirafları da bu anlamda Gülenizmin şifreleri hakkında bizi aydınlatmaktadır.Her şeyin komplo teorileriyle ifade edilmeye çalışıldığı bir ortamda normal hayat üzerinden de bu konunun değerlendirilmesi gerektiğinden hareketle ben de cemaat evlerinde kaldığım dönemdeki  kişisel deneyimlerimden de faydalanarak okumalar yapmaya çalışacağım.

Her şeyden önce hayatının önemli bir noktasına gelmiş insanların hangi saik ile hayatını bir cemaate ipotek ettiği ve hayatının tüm aşamalarını bir asker gibi geçirmeye razı hale getirilebildiği gerçeğinin açıklığa kavuşturulması gerekir.Bugün eğitim çalışmalarıyla yola çıkıp bütün dünyaya eğitim faaliyetleriyle adını duyuran bir cemaatin esas amacının Türkiye merkezli dünya ölçekli bir iktidar olduğu 15 Temmuz öncesi herkesin şüphelendiği sonrasında ise katiyetle gördüğü bir gerçektir.Dolayısıyla İktidara giden pek çok yolun varlığı ortadayken eğitim yolunun seçilmesi  aslında kalıcı bir iktidar arayışından kaynaklanmaktadır.İktidara giden diğer  yollar varken eğitimin seçilmiş olmasının en önemli sebebi kılcal damarların ele geçirilip kolay kolay sökülüp atılamayacak bir iktidara ulaşma amacıdır.Bir diğer sebebi ise eğitimin hiç kimse tarafından geri çevrilmeyecek  faaliyet alanı olmasıdır. Dolayısıyla bir takiyye yoludur. Gülenizm, eğitim yolunu seçtikten sonra buna uygun  profilde insan kaynağı  bulmak, eğitmek, pedogojik ve ideolojik yüklemeler yapmak için de ülke insanının fakirliği ve eğitim sistemindeki sıkıntıları kullanılmıştır.Gelecek kaygısı,sınav sistemi,üniversiteye hazırlık gibi aşamalar kullanılmıştır.

Anadolu'nun fakir ailelerinin, çocuklarını ahlaklı ve dinini bilen insanlar olarak yetiştirilmesi amacıyla apolitik görünümlü bir cemaate vermeye ikna etmek  zor olmasa gerektir.Çocuk,aile ikna edilip orta okul yıllarında alınıp sıra dışı bir eğitim sürecinden geçirilir ve esas altyapı orada çocuğa yüklenir.Haftanın bir iki günü haricindeki tüm günlerini ''Abi'' sıfatındaki bir tek kişiyle geçiren çocuk abisinin her dediğinin doğru olduğu anlayışıyla eğitilip sonraki dönemde ''Abilerin'' her dediklerinin doğru olarak kabul eden insan prototipine doğru ilk adım atılmış oluyor.Benim de gördüğüm üzere lise ve üniversite öğrencilerinden önce orta okul talebelerinin kalacakları evler ve bu evlerde kalacak kişiler özellikle seçilir ve orta okul eğitmeni olacak kişinin cemaatin düsturlarını tam olarak benimsemiş kişi olmasına azami dikkat edilir.Ev içinde kalan diğer cemaat mensuplarının hiçbir şekilde orta okul öğrencileriyle temas kurmalarına müsaade edilmez ,çocuklarla ilgilenen kişinin de  kılık,kıyafet ve hareketlerine azami dikkat etmesi sağlanarak o yaştaki çocuğun o kişiyi kendi zihninde olağan üstü olarak tahayyül etmesi sağlanır. Kendileri için okuluna gitmeyen,yemek yapan,bulaşık yıkayan,uykusuz kalan,para harcayan ve her türlü fedakarlığı yapan bu olağan üstü terbiye ve ahlaklı davranış gösteren ''Abi'' o çocuklar için artık efsanedir.Bütün bu fedakarlıktan sonra hem aileler hem de çocuklar bu fedakarlıkların altında ezilerek ''Abiler'' i kıramayacak hale getirilmektedir.Öğrenciler istenildiği gibi tercih yaptırıldıktan sonra her bir öğrenciye cemaate bağlılık durumuna göre not verilerek liseye gönderilir.

Liseye gönderilen öğrenci bizzat ilgilenen kişi tarafından kayıt yapılan yerdeki cemaat yetkilisine  teslim edilir. Öğrenciye verilen notlara göre öğrenciye muamelede bulunulur. Askeri okullar ve Polis Koleji gibi stratejik okullara yerleşen öğrenciler tek tek takip edilir ve duruma göre öğrencinin lisede de farklı kişiler tarafından görülmemesi ve deşifre olmaması için belli aralıklarla Ortaokulda ilgilenen kişiyle görüşmeler yapması için program yapılır. Normal liselerde okuyanlar  her bir okul bir bölgeye zimmetlenir ve her bir kişiye bir sınıftan gelen öğrenci grubu teslim edilir. Duruma göre de aradan sıyrılan üstün yetenekli öğrenciler ayrılır ve bu öğrencilere farklı program uygulanır.Lisede de ''Abi'' ; uykusuz kalarak, hizmette bulunarak, para harcayarak ve kendinden ödün vererek yaptığı fedakarlıklarla  çocukları''vefa'' duygusu vasıtasıyla kendine mahkum eder.Lise yıllarında da öğrenciler hiç bir şekilde takip elden bırakılmadan Dershanelerden de destek alınarak üniversitelere hazırlanır ve yetenekli öğrencilerin Askeri okullar, Gata ve Hukuk gibi alanları tercih etmesi için aileler ikna edilmeye çalışılır.

Bütün bu süreçler üniversite ve sonraki meslek hayatı da takip edilir ve işe yarayan kişi asla bırakılmaz. Gülenizm elitist bir harekettir. Eğitimde, siyasette, bürokraside, askeriyede...Her alanda elitist olan bu hareket gelecekte kendilerine yaramayacak hiç kimseyle esas olarak uğraşmaz,bu uğraşı zaman,para ve enerji anlamında kayıp sayar.Gelecek için Esas enerjisini iktidar yolunda işine yarayacak kişilere harcarken her bir mensubuna da insanların ''Hizmet'' e sempati duyması en azından karşı olmaması için sohbetler düzenletir ama bu insanların cemaate mensup olup olmaması çok da önemli değildir.Bu sohbetler aslında eşantiyon faaliyetlerdir ve sadece toplumsal imaja yöneliktir.

Gülenizmin eğitim sürecindeki hareket tarzını özetlemeye çalıştığım bu yazıda yazılabilecek daha çok şey var..Gülenizmin şifrelerini yazmaya devam edeceğim...

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • ugur

    03 Ağustos 2016 22:07

    Cevap Ver

    Bu insanlar nehyaptıh beli deyil ben bunu sorucam insanlara peki kimdir asker kimdir polis bazi kendini bilmez cikip sokaklara askerlere polislere ve sivil insanlara katliyam yapıyor bunuda sylm bayraği alip disariya cikiyorlar peki kime karsi askere karsimi polise karsimi iki si de bizim arkadaslar herzaman demokrosi diyip buhale gelmiş turkiye sonu neh olucak bunudah söyleyim biz süriye halkı kabul etik acaba turkiyeyi hangi ölke kabul edicek sadece bunu söyleyim kimseh kabul etmez sizler neh duşünüyorsunuz onu bilmem cunku herzaman heryerde biz türk olarak misafir perveriyiz işalahh bize karsi merhamet sergiliycekler bunada emin deyilim ginede bekleriz seneh neh olursa olsun

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu