img

Selami Haktan

26 Temmuz 2016 19:05

Darbeciler Ekonomiye de Darbe Yapamadı


Türkiye tarihinin en sıkıntılı haftalarından birini yaşadı. Arkasında FETÖ/PDY nün olduğu anlaşılan darbe girişimi sonrası finans piyasalarında hareketlilik yaşandı. TL ABD dolarına karşı yaklaşık %6, BIST %10'dan fazla değer kaybetti.

Bu ortamda TCMB 0,25 puan faiz indirimine gitti. Merkez, piyasalara, yaşananların geçici olduğu, ülkenin temel ekonomik göstergelerinin sağlıklı olduğu, herhangi bir kalıcı hasar beklentisi olmadığı ve Türkiye’ye ve TL’ye güvendiği mesajını vermek istedi. Finans piyasalarındaki panik havasında, ilk reaksiyon negatif olsa da, alınan diğer tedbirler ve ekonomi yönetiminin yaptığı yerinde müdahele ve açıklamalarla, TCMB’nin kararı tutarlı bir perspektife oturacak ve bunun olumlu etkilerini kısa zamanda göreceğiz.

SPK’nın halka açık şirketlerin hisse geri alımını mümkün kılan kararı ayrı bir önem taşıyor. Ülkenin topyekün adeta bir bağımsızlık mücadelesi verdiği günlerde Türk şirketleri, yapısal olmayan sebeplerle değeri düşmüş hisselerini geri alarak hem kaybolan değeri yerine koyabilecek, hem de gerçek değerin altında sahiplik kompozisyonlarının değişmesini engelleyebilecekler. Şirketlerin bu kararı destekleyeceklerini tahmin edebiliriz.

Yatırımcıların karar verirken kısa vadeli paniklerden etkilenmemeleri, uzun vadeli bir bakış açısıyla karar vermeleri gerekir. Bu açıdan bakınca Türk varlıkları öz değerlerinden bir şey yitirmiş değil. Çok klasik bir örnektir, Çince’de kriz ve fırsat kavramları aynı kelimeyle ifade edilir. Piyasalardaki bugünkü durum, TL’ye dönmek ve Türk varlıklarına yatırım yapmak için bir fırsat oluşturuyor.

Türkiye’nin en önemli problemlerinden biri, ekonominin siyasi istikrara bağlı olarak hareket etmesi. Siyasi istikrarın güçlü olduğu dönemlerde (80lerin ortası, 2002 sonrası gibi) ekonomide de yüksek büyüme oranları oluşmuştur. Bu talihsiz olay sonrası yapılacak titiz bir temizlikle, Türkiye, siyasi istikrarını tehlikeye atan en büyük tehdit olan FETÖ/PDY’den toplumsal mutabakatla kurtulmuş olacak. Ayrıca, ülkede görece daha önemsiz sebeplerle birbirinden uzaklaşmış kitleler, ortak değerlerini tekrar hatırlıyor. Bu durum siyasi kutuplaşmanın azalması ve muhalefetin kalitesinin artması fırsatını doğuruyor.

15 Temmuz öncesi son bir ay BIST grafiğine baktığımızda yaklaşık %10'luk bir yükselme görüyoruz. Bu yükselişe sebep olan faktörlerin hepsi 22 Temmuz itibariyle hala yerli yerinde duruyor. Panik havası atlatılıp ekonominin rasyonel gerçeklerine dönüldüğünde, bu durum etkisini gösterecektir.

Global yatırımcılar için Türkiye hala önemli bir destinasyon olacaktır. Enerjisini Brexit’e harcayacak bir Avrupa, hem eskisinden daha az istikrar, hem de çok daha düşük getiriler vadediyor. Gelişmekte olan pazarlar içerisinde uzun vadeli temelleri, demografisi en cazip ülkelerden biri hala Türkiye. Özellikle şu an oluşmuş fiyatlar, risk/getiri dengesi açısından son derece cazip bir yatırım fırsatları sunuyor.

Türkiye ve Türk milleti, tarihi bir direnişle darbe girişimini geri püskürterek, uzun yıllardır elinde bulundurduğu Ortadoğu bölgesinin öykünülen ülkesi olma durumunu daha da güçlendirdi. Bu bölgesel liderlik, halihazırda Türk şirketlerine Ortadoğu’da başarılı olma fırsatını veriyordu; buna Türk perakendecilerinin, Türk dizilerinin bölgesel başarısı, çokuluslu global şirketlerin ortadoğu bölgesini Türkiye’den yönetme kararları gibi pek çok örnek verilebilir. Milletin darbeyi engellemesiyle iyice güçlenen bu rol-model konumunun, daha da fazla ortadoğu sermayesinin Türkiye’ye giriş yapmasına yol açacağını tahmin etmek zor değil.

Ekonomileri uzun vadede büyüten, daha iyi hayatlar yaşamak, çocuklarına daha güzel bir gelecek bırakmak isteyen bireylerdir. Türkiye’de sıfırdan yeni bir hayat kuran milyonlarca Suriye’li göçmen, iyi bir politikayla, ülkeye ciddi dinamizm katacak. Bu konunun bir devlet politikası olarak etraflıca yönetilmesi bu süreci hızlandırır.

Kriz yönetme tecrübesi olan ekonomi yönetimi piyasalarda gerekli güven ortamını hızlıca sağladı, sağlamaya devam edecek.

Bu liste uzatılabilir. Bugünleri fırsat bilip Türk varlıklarına yatırım yapanlar orta ve uzun vadede pişman olmaz. TL’ye dönmek, portföylerde TL payını arttırmak için doğru zamanlardayız.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu