img

Mehmet Eken

21 Temmuz 2016 17:16

Ecevit Hükümeti Sonrası Ekonomik Gelişmeler - Ak Parti Dönemi Karşılaştırma


Gezi Olayları ve 15 Temmuz Darbesi Öncesi Ekonomik Tablo

Türkiye tarihinin en düşük faiz oranlarına sahip, %5 in altında bir seyirde,Borsa tarihi rekorlar kırıyor.İnşaat sektörü üretimde ve mortgage kredisi kullanımı enüst düzeyde ,Bankacılık sektörü karlılık rekorları kırıyor.Türkiye de bankalar bu karlılık rekorları kırarken, Almanya,İspanya,İtalya ve Yunanistanda ki bankalar zarar ediyor.Global krizin zirvesindeler ,kendi müşterilerine özellikle kendi paralarını Yunanistan daki bankalar ödeyemiyor.

2002 den evvel Türkiye ye gelmeye cesaret edemeyen yabancılar ortaklık için yarışıyor.Garanti bankası na İspanyollar; Denizbank a Ruslar ortak oluyor.Hatta yıllardır satılamayan Tekstilbank Çinlilere rekor fiyata satılıyor.(CEHALET1:Bazı şahıslar tarafından Türkiye de satılmadık banka kalmadı şeklindeki telaffuzun sebebi cehalettir .Çünkü daha önce bu yabancı ortakların ülkeye gelmeme sebebi güven ortamının olmamasından kaynaklanmaktadır.)Oluşan güven ortamı ile Yabancı şirketler Türkiye ye gelip ortaklıklar kuruyor,hatta kendi şirketlerini buraya taşıyorlar.Tabii bu durumdan rahatsız olan dış güç mevcut birde içimizdeki hainler .

Bu cehaletliğin derecesini düşünün Türkiye de 1960 lardan beri Tarım ve Toprakla uğraştırılıp Sanayileşme ve Ekonomik alanda hiçbir yatırım yapılmamıştır.Yapılmaya kalktığında ise bi şekilde engel olunmuştur.(CEHALET2:Bazı çağdaşlık örneği düşünürler(?) Türkiye yi geçmişde saman ı bile ithal ediyoruz diye eleştirmiştir.)Bu durum çok komik çünkü Hiçbir gelişmiş ülke Tarım ve Hayvancılıkla biryere varamaz.Türkiye ye gelen Tarım ürünlerine bakın şirketlerin yeri ,ABD ,İngiliz ve Almanya kökenli olmasına rağmen ürünlerin menşei  bu ülkelerin sömürdüğü ülkelerdir.Türkiye nin 2000 li yıllarda saman üretmesini istemek ülkeyi bıyık altından gülerek aşağılamaktır.

Türkiye nin borç/gsyih oranı AKP hükümeti gelmeden evvel %80 lerde iken Akp hükümeti geldikten sonra bu oran %35 leri geçmemiştir.Sadece 2008 de Lehman Brothers krizinde % 45 lere çıkmıştır.

Özelleştirmeleri eleştirenler ??? BU ülkede 1960 dan bu yana özelleştirme yapılmak istenmekteydi.Fakat uluslarası güvensizlikten dolayı yapılamamaktaydı.Bu başarılı oldu .Özelleştirmelerin detayına bakıldığında çoğu kiralama şeklindedir.MeselaTürk Telekom  21 yıllığına kiraya verilmiştir.Kontrol ve denetimi  Her zaman Türkiyemizin elindedir.Diğer özelleştirmelerde bu özelleştirmenin minyatürü şeklindedir.

Yapısal reformlar ,köprüler ,yollar, Havaalanları ve limanlar devletin yap-işlet-devret modeli ile devlet kasasından bir kuruş almadan yaptırılmaktadir.Sizce bu durum Yabancı sermayeyi elinden kaçıran ülkelerin dikkatini çekmiyormu? Elbette çekiyor ,bilhassa 11 eylül ile Arap sermayesinin elinden kaçmasına tahammül edemeyen ülkeler ,Recep Tayyip Erdoğan ın bu başarısını hazmedememektedir.

Unutmayın,17-25 Aralıkta bu arap sermayesinin girişi bir şekilde sağlanıyor.TCMB deki fetocular yüzünden gelen paralar MB de değil Reisin güvendiği isimlerin evinde saklanıyor.Allah aşkına Başbakan ve Cumhurbaşkanının GSYİH nın bir miktarını kullanma yetkisi varken,Örtülü ödenekten.Bu paralara ihtiyacımı var Başbakan ve Cumhurbaşkanının .Bana göre Recep Tayyip ERDOĞAN  bu noktada 2.Abdülhamit in bile almadığı riski kendisi almıştır.

Bu durumlardan hoşnut olmayan içimizdeki hainler ve yabancı ülkeler faizlerin %5 in altına geldiği dönemde Gezi olaylarını çıkarmış ve bu olaylarla Arap Baharı denemesi yapılmıştır.Bununda Reis tarafından bastırıldığını görünce AKP yi içten yıkmanın yollarını aramışlar fakat Tüm kadroların Recep Tayyip ERDOĞAN a biat ettiklerini görünce .Bu hareketin kişilere bağlı olmayan bi hareket olduğunu görmüşlerdir.

15 Temmuz daki darbe kalkışmasına bakınca faizler %7 inin altında ve Reis PYD ye Kuzey Suriyede izin vermiyor.BU oluşuma taban sağlayacak kadroları işbaşına getirmek için Dış güçler desteği ile kalkışmaya girişildi. Ülkemizin gelişmesine tahammülü olmayan hainler ve yabancı ülkeler darbe girişimi için harekete geçti.Bu olayın görünen kısmı Reis in halkı sokağa çağırması ile ve milletimizin Parti liderlerinin ve Stk ların kararlı duruşu ile bu durum bastırıldı.

Şimdi bu girişiminin Ekonomik Savaşı devem etmekte ,Bence asıl üzerinde durulması gereken topyekün savaş ekonomi alanında devam etmektedir.

Standart&poors; Moody’s ve Fitch denilen rating kuruluşları ,Batık Avrupanın notlarını yükseltirken Hatta Yunanistan ve Brezilya nın bankalardan para çekemeyen halkı varken.Bu rating kurumları 2 günde Türkiye Cumhuriyeti ni Uluslar arası arena da zor durumda bırakmak için Notlarını indirerek Yabancı sermayenini çıkışını istemektedir.İngilizce bilenler İngilizce ,Bilmeyenler Türkçe ile SP ; Moody’s ve Fİtch merkezlerine şikayetlerini ve bu durumu iletmelilerdir.Varsa Yabancı ülkelerdeki arkadaş ve akrabalarını bu durum için bilinçlendirmelilerdir.Durumu izah etmelilerdir.Savaşın Ekonomik ayağı dahada çetindir.Gerekirse Herkes sembolik olarak elindeki dövizi TL ye çevirmelidir. SP ; Moody’s ve Fİtch tamamen siyasal kararlar almaktadır ve taraflıdır.

Mehmet Eken - Haber Seyret

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Büyükada iddianamesi kabul edildi
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu