img

Bülent Akyürek

12 Kasım 2013 06:10

El öpmek şifadır!


El öpme adeti Batı’da dini temelleri olan bir bağlantıyken bunun ülkemize gelmesi gelenek haline dönüşmesi Cumhuriyete rastlar.

El öperken mahremiyet gözetlenmeli ve el öpmenin ölçüleri iyi hesaplanmalıdır. Mesela karşımızdaki insanın eteklerine kapanmayacağız, elini öptüğümüz kişinin bel altına kadar eğilmeyeceğiz.

Gelelim şifa meselesine: El öpmek, karşımızdaki insanın önünde eğilebilmek için kibrimizden arınmalıyız ya da şöyle diyelim; el öperken kibrimiz yara alır.

Menfaat veya psikolojik, itibar, makam beklentisi olmadan öpülmelidir el.  Burası çok önemli. Bir eli sırf saygıdan, hürmetten dolayı kuru kuruya öpeceğiz. Eli öptükten sonra bir kazancımız olmayacak lakin hürmet ederek özellikle kalabalık bir yerde el öpmek bize hiçliğimizi, ölümlü olduğumuzu hatırlatır.

El öpmekte zorlanan, nefsine yediremeyen insanın kibri kabarmıştır fakat yanlış adamların elini öpen insanların ise beklentisi vardır.

Nereden bakarsak bakalım, el öpmenin sayısız faydası ile karşılaşırız.

Hürmet edilecek insanların elini öpmek muhteşem bir duygudur, inanın elinin öpülmesini bekleyen gururlu bir insana eğilmemek ise daha muhteşem bir şey.

Allah, eli öpülecek insanların elini öpen insanların sayısını arttırsın…

Bu yazıya Melamilik yönünden de bakmak isterdim ama lafı çok uzatırız diye korkuyorum. Onu da başka zaman anlatırım, şimdilik bu kadar yeter diyelim ki meraklı okuyucular Melamileri araştırsınlar. Nasıl ama? 

Bülent Akyürek

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den yeni açıklama "Eylemlerimiz devam edecek"
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Keşmir'de 6 sivil hayatını kaybetti

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu