img

Bülent Akyürek

08 Kasım 2013 07:42

Çalışmak Sağlıksa, Yaşasın Hastalık...


Hastalık ömrü uzatıyor mu, hastalık sağlık mıdır?

Büyük şair Sezai Karakoç’un İslâmi kurtuluş makalelerini ve hayatındaki anlamı onun “Mona Roza” adlı aşk şiiriyle örtenler aynı zamanda; Said Nursi’nin İslâm milleti, İslâm Birliği çırpınışlarını; Yaş Sebze Kuru Bakliyat Risalelerini ön planda sunup pazarlayarak güneşi balçıkla sıvamaya çalışırlar. (Bu cümlemi doğru anlayan bir kişi çıkar mı onu da bilmiyorum ama!)

Haksızlık etmeyelim; aynı haksızlık bazı solcular tarafından Nazım Hikmet’e de yapılıyor… Yüzlerce belgesel nitelik taşıyan şiirini ıskalayıp “ bazı aşk şiirlerine takılıp kalırlar. Bakınız, bu hataları peygamber efendimizle ilgili çalışmalarda da yapıyoruz. Peygamberimizin hayatını anlatan onlarca kitap sanki “Hazreti Muhammed’in CV’si…”

Hepimiz hastayız.

İmparatorluktan küçük ve zayıf bir devlete düşmenin acısını bu yüzyılda dedelerimizden, babalarımızdan dinledik. Bizler Osmanlı İmparatorluğu’nun enkazı altında kalmış ve “Kimse yok mu?” diye bağıran, yardım isteyen, fırsat buldukça küçük nefesler alıp “Hayatta mıyız? ” diye nabzımıza bakan bir kuşağız. İmparatorluğumuz yıkıldı, halifemiz gitti, bu arada üç beş darbe ile balans ayarı yaşadık.

Hastalıklar ruhumuzun deniz fenerleri…

Ancak hasta olduğumuzda evde durur, uykumuzu alır, gıdamıza bakar, hayatı ve ahireti yorumlarız. Bu kapitalist hız çağında fren yapmak, kendimize dönmek sadece hastalıkla mümkün. Hastalanınca hırslarımız azalıyor, isteklerimiz sadeleşiyor, duruluyoruz…

Dikkat edin; şeker hastaları çok düzenli, diyetlerle dolu bir hayat yaşamak zorunda olduklarından dolayı çok fazla yaşıyorlar. Yani, kendini salmamış, doktor sözü dinleyen bazı hastalar çok yaşıyor.

Batı, ömür hesabını; yılları, ayları, saatleri toplayarak yapıyor. Oysa bize göre ömür; tuttuğumuz oruç saatlerinin, kıldığımız namazların dakikaları ve zikirlerimizle, hayra koştuğumuz, ilim yaptığımız anların toplamıdır! Hastalığı idrak edip, isyan etmeden, ders alarak yaşarsak daha sonraki sağlığımızın da bir anlamı oluyor.

Anlamlı yaşamak ise, bir gün öleceğimizi bilmektir. İşte hepinize mutlu olmanız için gereken büyülü cümle: Rahat olun, dünya için gözyaşı dökmeyin, bir gün öleceksiniz sizde. Salla başı al maaşı, kıl beşi kurtar başı, zaten bu sene ligin de tadı yok. Çalışmak sağlıksa, yaşasın hastalık!

Bu yazının çok kısa ve bir o kadar dağınık olduğunu sanabilirsiniz, hemen karar vermeyin, çünkü her paragrafı hayatınızın bir kısmında önünüze çıkacak, o zaman hatırlayacaksınız belki de, ya da şöyle diyelim: Sağlık olsun!

Bülent Akyürek

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu