img

Ahmed Ali Eker

13 Temmuz 2016 13:56

Bu Mesele Avamın İnsafına Bırakılamayacak Kadar Mühimdir


Memleketim Hatay, tam manasıyla bir muhacir yurdudur. 200 yıl kadar geriye gidecek olursak; Reyhanlı'da mukim bir Türkmen aşireti, Antakya çevresindeki gayri muslim azınlık (Ortodoks,Katolik,Ermeni,Musevi) ve bugün nüfusun 3/1'ini oluşturan Araplar dışında Hatay'ın yerlisi olan bir Türk nüfusundan bahsetmek mümkün değildir.

Bugün Hatay'da sadece benim bildiğim kadarıyla 7 iskan bölgesi vardır.

Bunlar:

- Antakya Ovakent beldesi: Sovyet işgalinden kaçan Afganistan Özbekleri

- Erzin Hürriyet Mahallesi: 1989 Bulgaristan göçü ile ilçeye yerleştirilen muhacir Türkler

-Dörtyol: 1923 Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinde önce Çukurova'ya daha sonra bu ilçeye bağlı köylere yerleştirilen Girit Türkleri

-Reyhanlı Kavalcık ve Heyran köyleri: 1864 büyük Çerkes soykırımından kaçan ve bu bölgeye yerleştirilen Çerkesler

-Kırıkhan Samsunlu iskanı: 1988 yılında Samsun'un Bafra ilçesinde Altınkaya barajının altında kalan köylerin boşaltılması sonucu buradan getirilen insanların yerleştirildiği toplu konutlar.

Kırıkhan Aydınlı iskanı: 80'li yıllarda ilçeye yerleştirilen Aydın ve Muğla Yörükleri

Kırıkhan 408 evler : 1965 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinde meydana gelen bir heyelan neticesinde ilçeye yerleştirilen Karadenizli vatandaşlar.

Bu bölgelere yerleştirilen insanların tamamına devlet; ev, ahır, hayvan ve tarım yapacak arazi vermiştir. Cumhuriyetten önce veya sonra gelen tüm muhacirlere de vatandaşlık verilmiş, afetzedeler ise 3-4 yıl boyunca vergiden muaf tutulmuştur.

Şimdi ben tüm bunları niye anlattım ?

Evet.. 
Tahmin edebileceğiniz üzere gündemde olan "Suriyelilere vatandaşlık verilmesi" meselesine bağlayacağım.

İsteyen niyet okuyuculuğu desin isteyen genelleme, umrumda değil. Bugün Hatay'da; " Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi?" diye bir referandum olsa adım gibi eminim ki açık ara farkla HAYIR cevabı çıkacaktır. Memleketimin insanı neticede hepsinin ciğerini biliyorum :)

Ortada bir insanlık dramı var ve burada demokrasiyi işletmeye çalışıyor bazı sivri zekalar. Neymiş efendim, Cumhurbaşkanı kendine güveniyorsa halka sorsunmuş..

Dışardan bu ülkeye bakan ve bizi bilmeyen biri de derki; 
" -vay anasını adamlara bak demokrasiyi nasıl sindirmişler en ufak bir toplumsal ihtilafta referandum gündeme geliyor.."

Sanırsın Norveç !

Memleketim Hatay'da 400 bine yakın, ikâmetim Mersin'de 200 binden fazla Suriyeli muhacir ile birlikte yaşıyorum.

Bundan cüretle diyorum ki:

Bu mesele avamın insafına bırakılamayacak kadar mühimdir..!

Eğer bu ülkeyi yönetenler şayet bu niyetlerinde samimi iseler devletin gücü ve imkanları hâlâ ellerindeyken ivedilikle gereken adımları atmalıdır.

Herhangi bir terör faaliyetine karışmamış her Suriyeli göçmen, etnik kökenine ve "vasıflarına" bakılmaksızın talep ettiği takdirde T.C vatandaşlığına alınmalıdır.

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu