img

Volkan Cengiz

08 Temmuz 2016 14:15

Suriyelilere Vatandaşlık Meselesine Dair


Suriyelilere vatandaşlık verilmesi hususunda ne yorum yapacağım ile ilgili çok defa mesaj geldi.

Açıkçası tatil dolayısıyla konuya da tam bir vakıfiyet sağlayamadım. Vatandaşlık verilmesinin hangi koşullara bağlı olduğu hususunda tam malumat sahibi değilim.

Ancak koşulları bilmesem de bu konuya yorumum şudur ki; İçlerinden ehil olan, yani faydalı meslek sahipleri veya sermaye sahiplerinin vatandaşlığa alınması, geri kalanların alınmamasıdır.

'' Ne yani adamın mesleği ve parası yoksa suçlu mu? Biz ensarlığımızdan vaz mı geçeceğiz? '' diyecek olursa da, üzgünüm ama içlerinde çok bozuk insanlar var.

Sadece terör bağlantısı olan veya teröre yatkın kimselerden söz etmiyorum. Bunların yanısıra insanlıktan nasibini almamış o kadar çok Suriyeli var ki, maalesef ben bu durumları bizatihi tecrübe ettim.

Hatta geçenler de bu konuyla ilgili bir arkadaşımla sohbet ederken, şöyle dedi arkadaşım; '' Eğer bu hükümet Suriyelileri vatandaş yaparsa, % 90'ı oyunu Chp '' ye verir.

Arkadaşımın dikkat çektiği nokta nankör olduklarıydı ve bu maalesef doğru.. Bir çok iyi niyetli ensarın onları tanıdıktan sonraki sözü budur! Bunu söyleten de kendileridir.

'' Savaş, kan, işkence, çocuklar, kadınlar, zalim Esad vs '' Biz onları böyle görüyoruz.

Onlar ise buna bir değer vermiyor.

Soruyorum. Neden bunlar Avrupa'ya giderken botlarda boğuluyorlar?

Türkiye kapılarını açmış. Kamplarını kurmuş. Yemeğinden, sağlığına, eğitimine, oyuncaklarına kadar hibe ediyor. Her gün uluslararası platformda bu sorunun çözülmesi için kan ter mücadele ediyor. İçte ve dışta bir yığın alçağa dil döküyor.

Suriyeliler ise bu sorunun çözümünü kampta beklemeye dahi tahammül edemiyor. Bizi beğenmiyorlar! Avrupa'nın standartları öyle çekici geliyor ki, Türkiye'de beklemek yerine ölmeyi göze alıyorlar.

Vaziyet bundan ibaret. Elbetteki onlardan yüksek kira alan veya köle yerine koyup da çalıştıran bizimkilere de söylenecek çok söz vardır ama, öyle zannediyorum ki durum tam tersi olsaymış, yüksek kira ile bir daire vermeyi bırakın bir yudum su verirlermiymiş bilemiyorum.

Biri benim canımı, hırsızlıkla, kaleşlikşe, nankörlükle yakacaksa, yine kendi milletimden olsun. Başka millet eksik olsun. Benim görüşüm budur.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu