img

Orhan Baylan

03 Temmuz 2016 17:48

Rakamlarla Kafa Karıştırmak - Osman Gazi Köprüsü


Yıllardır bu ülke'de örneklemeler yapılırken herkes kendi cephesinden işine geldiğini alır, gerçeğin öbür yüzünü söylemez.

Diyelim; büyük bir holdinge bağlı bir fabrikanın depo katipliğini yapan, tekaüdüne az zaman kalmış, sözcü gazetesi okuru Ahmet Bey; kamyonu yüklenirken lafladığı şoföre milletvekili maaşlarının çok yüksek olduğundan, bu milleti bunların soyduğundan bahseder gözlerini belerterek.

Halbu ki koskoca Sinop ilinden sadece 2 tane vekil çıkabildiğini, bu insanların Türkiye'nin ihtiyacı olan gerçek kanunların yapılması için çalışan, milletvekili maaşı dışında bir şeye ihtiyacı olmadan yaşayabilecekelri bir gelire ihtiyacı olması gerektiğini düşünmez bile... Hatta üst katta ki bırak Holding CEO'sunun aldığını, fabrika müdürünün bile o milletvekilinden 3 kat fazla maaş aldığını düşünmez.

Allah bu tipleri düşünmek için yaratmamıştır. Hele bu Ülke'de CHP zihniyetindekileri düşünmek ve üretmek için değil, bu millete hainlik potansiyeliyle yaratmış sanki sadece..

Şimdi bir yazı dolanıyor Osman Gazi köprüsüyle ilgili...

Daha 2000 yılı başlarında; Antalya-Mersin yolunu ki oto yol bile değil: "Bırak Türkiye'yi AB bile bu yolu bitiremez" diyen bir Ulaştırma bakanımız olduğunu unuttuk. Bolu dağı tünelini patates deposu yapmayı düşündüğümüzü, Karadeniz sahil yolunun sürüncemede kalıp durma noktasına geldiğini ne çabuk unuttuk. 1950 yılı Türkiye bütçesi 8,5 milyar dolar. Osmangazi Köprüsü ve otoyolları yapım maliyeti 9 milyar dolar..

40 bin araç geçişi garantisiyle 2035 yılına kadar firmaya verilecek rakam üzerinden algı operasyonu yapan salaklara bir lafım var. 40 bin rakamda kalırsa bu firmalar zarar eder... 18 yılda toplayacağı toplam para 7,8 milyar dolar. Bu rakamda yapım bedeli olan 9 milyar doları ve 18 yıllık faiz hesabını koyarsanız firma acaip zarar eder batar.. Firma beklentisi bu rakamın çok çok üzerinde olmasını beklediği için bu işe giriyor bu rakamlarla.

Firmanın cebinden hiç para çıkmıyor diyor.Sanırım 6 büyük inşaat firması bu işte. Ve bunu finanse edende bir kaç banka.Neticede bankalar finanse etse de borç şirketlerin.Bütün dünyada bu işler böyle yapılıyor. Bankalar içinde topladıkları mevduatı değerlendirecekleri yatırıma ihtiyaç var...

Boğaz köprülerinden 200 bin araç geçiyor, bunlardan ne kadarı oraya gider deniyor. Yalan... 2015 yılı verilerine göre boğazdaki her iki köprüden geçen günlük ortalama araç sayısı 561 bin... 2016 verilerine ulaşamadım, bunlar bir önceki yıl... Devletin garanti ettiği 40 bin araç'la bu firmalar batar...

Bazıları algı operasyonunu o rakamlarla yapıyorlar da, işte CHP ve onun "türevleri" partilerin mensuplarının bu memleketi neden yönetmeye layık olmadıkları yazılarını kaleme alanlardan bile belli. Bunların eli kalem tutan, ağzı laf yapanları bile hesap kitap bilmez.. Tanrı Türkü CHP ve türevlerinden korusun...!

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Salim

    08 Temmuz 2016 01:59

    Cevap Ver

    Efendim lütfen araştıra yazı yazmayı öğrenin algı operasyonu yapmayınız binali yıldırımın ağzından söylenen rakam 2015 de yıllık 141 milyon yarisi avrupa anadolu istikameti olsun 70 milyon bol bakalım 365 191 bin .nasıl hesap yapıyorsunuz .milleti kandırmayınız lutfen

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu