img

Abdullah Çiftçi

Abdullah Çiftçi

30 Haziran 2016 12:19

Gerçekle Yüzleşme Vakti Geldi


Türkiye bir koldan İsrail ile Diğer koldan Rusya ve Çin ile yeni bir işbirliği içinde Radikal bir dış politika değişikliği anlamı ne?

İsrail'in Türkiye ile işbirliğinin amacı enerji eksenli ekonomi ve merkezde Kıbrıs meselesi olacak. Rusya ve Türkiye, ortak menfaatler/Ekonomi/Siyasi çatışma alanları/Suriye/PKK/PYD Ortak tehditlere sahip. Tabi öncelik ekonomi.

İsrail'in beklentisi olan "Akdeniz Enerji Hattı" ile Rusya'nın beklentisi olan "Türk Akımı" çatışır mı? Türkiye Çin ile "hava savunma" işbirliğine gidiyordu. Atlantik ötesinden engel geldi ve şimdi Çin ile yeni bir anlaşma olur mu?

20.yy Asker/Ordu/Savaş kavramları ile 21.yy'ın Asker/Ordu/Savaş kavramlarım farklı 21.yy savaş yöntemleri bilinmeden yaşananlar anlaşılmaz 20.yy'da savaş, devletler ve düzenli ordular arasında 21.yy'da savaş Örgütler, Finans İstihbarat Siber Cinsiyet vs üzerinden yürütülüyor

Türkiye'nin bugün maruz kaldığı durum açık bir savaş halidir. Terör örgütleri üzerinden vekalet ve Algı yönetimle de istihbarat savaşı

Erdoğan "Mavi Marmara işini dönemin başbakanına mı sordunuz" demiş. Sormadılar ama birileri izin verdi! Mavi Marmara, iç politikada "meze" yapıldı. Mavi Marmara, amacının dışına hizmet etti. Gazze'ye yardım götürenler, tıkayanlar oldu. Gazze'ye yardım amacı ile hareket eden duyarlı aktivistler, Müslümanlar Kaş yapayım derken göz çıkarttı Bu durumu önceden bilenler vardı.

Mavi Marmara olayı yanlış bir zeminde tartışıldı ve yanlış bir algı oluşturuldu. Belki şimdi doğru bir zeminde yeniden değerlendirilir. Erdoğan'ın bugünkü Mavi Marmara açıklaması samimi vatandaşta "hayal kırıklığına" vesile olacak cinsten. Başı da yanlış, şu hali de yanlış.

Batı'da bin yıllık cemaatler/tapınakçılar var, toplantılarında dünya haritasını masaya koyup bölüşüm/sömürü/tezgah üzerinde konuşurlar. İslam Dünyasında bin yıllık cemaatler/tarikatlar var Toplantılarında, biat/ahiret/dünyanın boşluğu vs konuşulur.

Batı kaynaklı; Gizli/yeraltı örgütleri dünyanın altını/üstünü(Uzay) Sömürü/paylaşım peşinde iken Müslümanlarda büyüklere masallar! Batı'nın sömürgeci/hileci insan modeline karşılık dünyadan habersiz, bilmediği için korkusuz/fütursuz insan modeli çatışması.

Türkler itikatta Maturudilik'tir. İmam-ı Matüridi'nin görüşleri/kitaplarını bilen var mı? Cüz-i İrade Külli İrade ayırımı ve Akıl!

Müslüman, haritayı önüne koyup, paylaşım/sömürü/tezgâh yapmaz ama Cüz-i İradesi ile Yapanlara engel olacak "organize aklı" kullanmalı. Türkler İslam'a geçtikten sonra sömürü/talan değil zulmü/adaletsizliği önlemek için savaştılar. İşi akılla Liyakat ehline yetki vererek.

21.yy'ın "reel-politik" güç dengesi Bilimsel/Teknolojik imkânlar Gizli örgütlerin Plan/Projeleri anlaşılmadan mücadele edilemez. Bu yüz yılı devletler/devletlerin güçleri üzerinden değil devletlerin içine sızmış "gizli örgütler/paralel yapılar" üzerinden okumalı.

Havaalanı saldırısını yorumlarken yorumcular genelde, maşanın şekli şemailini anlatıyor. Hangi devletin/gizli örgütün kaç tane İŞİD'i var? Bazı yorumcular "saldırıda terörü aşan bir küresel güç var" diyor. Peki Kimdir bu küresel güç Neden yoruma buradan devam edilmez? Küresel bir güç saldırıları organize ediyorsa ve bu analiz edilmiyorsa ortada ya sahtekâr ya korkak ya da küresel gücü bilmeyenler var.

Son 50 yılda Afro-Avrasya’yı darbe/terör ile dizayn eden, liderlere diz çöktüren hangi güç? Amacı ne?

Dünyanın bugünkü hali, 1.ve 2. Dünya savaşları öncesi hali. Devletler birbirini kilitledi Gizli örgütler sabotajlarla politika dizaynı yapıyor. Savaş her yerde var. Ve artarak devam edecek Avrupa'nın Ortaçağ karanlığına gömülme ihtimali yüksek Alman/İngiliz savaşı AB kan gölü!

21.yy iki dünya savaşı sonrasında ideolojik/siyasal/ekonomik kavramlarla bir düzen buldu Şimdi bu düzeni, kavramları yıkıyorlar Yeni ne? 20.yy'ın Kapitalizm/Komünizm/Evrim/Cinsiyet-Psikanaliz karavları yerine 21.yy'da Küreselizm/Öz yönetim/Transhümanizm/Cinsiyet eşitliği.

20.yy dengeleri ile kurulan bugünkü düzende Batı insanı "medya düzeni" nedeniyle "ışıksız" Yaşananlardan habersiz bu nedenle de duyarsız Batıda Demokrasi havarisi kesilenler İslam dünyasında vahşete/zulme/cinayetlere vesile olan İnsani değerlerden habersiz dangalaklar.

Günün insanı mevcut dünya düzenini/arka planını sorgulamaktansa küçük haksızlıkları eleştirmekle, duyarlı insan taklidi/rolü oynuyor. AB, insanına "değer üretici/özgürlükçü" vs pompalamasının bedelini ağır ödeyecek Avrupa ışıksız bıraktığı "bireyler" altında ezilecek. Aklı olan her insan yaşadığı çağın zulmünden imkânları oranında sorumludur. Olayların dibine/en dibine inerek anlaşılmaya çalışılmalı.

Türkiye'de vatandaşlara içi boş "büyük/uçtuk/kaçtık" vs pompaladı. Seçim endeksli bu algı yönetimi bugünden sonra ters tepecek. Vatandaş, iç/dış siyasi gelişmelerin arka planını göremez Sonuçları malzeme olarak kullanır; karşıt görüşe çakma, yanında olduğuna övme.

Türkiye bundan sonra ne yapacak Türkiye-Rusya-İsrail-Çin-ABD-AB-İngiliz-İran denkleminde ne yapacak? diğerleri ne yapabilir.?

Küresel "terör örgütleri/terörist veri tabanı" ne demek? Beyin kontrol yöntemleri ile İntihar eylemcileri yetiştirenler var mı? İŞİD adına, İŞİD kıyafeti ile, aklı/beyni ham gençleri cihat/cennet vaadi ile intihara hazırlayan merkezler var mı?

Şahsi kariyeri/istikbali/maddi hesapları ile din/vatan, demokrasi/özgürlükler üzerinden Hasılat toplama devri bitiyor. Gerçekle yüzleşme vakti geldi.

 

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Murat

    20 Ekim 2017 00:01

    Cevap Ver

    Ağzına sağlık Hocam sizi hep dinliyorum bizi aydınlatıyorsunuz

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu