img

Abdullah Çiftçi

Abdullah Çiftçi

28 Haziran 2016 13:55

Dış Politika Nedir? Türkiye - İsrail İlişkileri Üzerine


Türkiye ile İsrail, Rusya ile Türkiye neden anlaştı? Bu anlaşmalar bölgeyi nasıl etkiler? Kim kazandı, Kim kaybetti? Türkiye-İsrail ilişkisinin kopmasına neden ne idi? Mavi Marmara'yı öne süren İngiliz gemisi neden arızılanmıştı?

Türkiye-İsrail'in yeniden ilişki kurması ABD'nin bölgedeki enerji projesi ile ilgili. Proje mimarı ABD. İsrail, batı deyimi ile "kökten dinci", ırkçı bir kabile devleti. Ekonomisi batak, bölgede zor durumda. Türkiye hamlesi ile nefes alacak.

Dış politikada paradigma değişiklikleri, "duygusal/samimi vatandaşın" zihin dünyasında hayal kırıklığı oluşturabilir ama mantığı farklı. Dış politika hamasetle, duygusallıkla yürütülemez. Reel-Politik güç dengesi ve tarihin akışı "ölçülerek" güce göre hamlelerle yapılır. Dış Politika, iç siyasete malzeme/meze edilirse, politika yapıcıları kahve ehlinin diline/çakmalarına düşer. Bu da doğaldır. Vatandaş dış politikayı Çaktık Kazandık Yalattık Döneklik vs. gibi kavramlarla iç siyasete meze yapar ama Devlet aklı farklıdır.

Türkiye, İsrail ile Akdeniz-Enerji merkezli bir anlaşma yaptı Rusya telaşlandı, “pardon nerde kalmıştık” diye kapıları açtı. Türkiye'nin İsrail işbirliği, Rusya'nın tavrının değiştirdi. Türkiye/Rusya/İsrail sıkışan ekonomilerine nefes aldıracak. Bölgede, oyun yeniden kuruluyor. Türkiye sahaya farklı bir politika ile iniyor. Rusya hem Türkiye'ye hem Alamanlara zeytin dalı uzattı.

Türkiye-İsrail-Rusya denkleminde işbirliği, İran'ı köşeye sıkıştırır. İran'ın fütursuz Şia yayılmacılığını engeller. Türkiye'nin yeni dış politika hamleleri, bölgede İngiliz/Küresel tezgahlı muhtemel bir Şia/Sünni Savaşını engelleyecek nitelikte.

Uluslararası yardım kuruluşları daima küresel ajanların sabotajına açık Türkiye dış politikasını STK'lar üzerinden yürütürse çuvallar. Devlet geleneği olmayan, dış politikada dengeleri bilmeyen, duygusal STK'lar daima doğru adına yanlışın kucağına oturtulur.

İsrail, doğudan Rusya, Batıdan ABD himayesinde. Türkiye ABD ile müttefik İsrail ile düşman. Ne kadar saçma ABD olmazsa İsrail de olmaz

Dış politikada her gün yeni birgündür. Rakipler her an yeni karar/proje politikalarla sahaya inebilir. 1920'lerde İngiliz/Fransız/İtalyanlar savaşmadan çekildi. Ana nedeni Rusların sahaya inmesiydi. Türkiye dengeyi iyi kurmalı.

İngilizlerin AB'ye çakması Almanların Ruslarla ilişki araması İsrail/Rusya'nın TR ile ilişkisi ABD U dönüşü. Bölgede beklenmedik ittifaklar olabilir/olacak. Türkiye için iyi değerlendirilirse büyük fırsatlar var. Bölgedeki fırtına öncesi sessizlik bitti. Şimdi Alman/Fransız ve İngiliz kapışmasının çirkefliğini göreceğiz

Ayrıca Türkiye'nin Rusya/İsrail ile işbirliği ABD'nin bölgedeki "Kürt Devletçiği Politikasını" revize etmesine neden olabilir ama İsrail politikalarını değiştirmez. Türkiye ile ilişkiler gel-git li olur yine. Unutulmamalı ki diplomatik ilişki olmadan Filistin'e yardım edilemez.

Dış Politika çok boyutlu, çok katmanlı, çok ihtimallidir. Yüksek matematik gibidir. Sıradan Vatandaşın mantığını aşar. İngilizlerin dış politika anlayışı/Lord Palmerston kuralı: "İngiltere"nin ebedi dost ve düşmanları yoktur, değişmez çıkarları vardır."

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu