img

Bülent Akyürek

01 Kasım 2013 06:42

Hurma Hayvanı


Hurma ağacının Hz. Adem’in yaratıldığı çamurun artan kısmından yaratıldığı rivayet edilir. Hurmanın bir geçiş türü olarak bitki ve hayvan oluşu tartışıldı yıllarca.

Bu ağaç dikilirken bir erkek hurma ağacının arkasına dört dişi hurma ağacı dikilir. Erkek hurma ağacı içlerinden bir tanesine gönlünü kaptırıp ona doğru eğilir ve bu sürtünmeyle birlikte dişi hurma ağacı meyve vermeye başlar.

Hurma ağacının başındaki beyaz şey tıpkı hayvanların yüreği gibi vazife yapar ve o yaralanınca, zedelenince ağaç ölür. Tam olarak kaynağını bilemesem de peygamber efendimizin hurma ağacının insanların halası olduğunu söylediğini hatırlıyor gibiyim.

Evet; bunu niçin anlattım?

Artık metafiziğe inanan insan kalmadı. Metafor, mecaz öldü. Yakında “Te Cetveliyle Felsefe” yapacaklar göreceksiniz… Kupkuru, akılcı, hesapçı adamlarla karşı karşıyayız.  Ferhat ile Şirin’in hikâyesini inşaat mühendisi gibi dinleyip “olamaz, bir adam dağları delemez” diyorlar!

Kupkuru, masalsız, mecazsız bir dünyada bilgisayara dönüşeceğiz. Hurmanın hayvan olduğuna inanmayan insanlara yazdıklarımızı nasıl okutturacağız ki zaten?

 Tadı kalmıyor dünyanın, her geçen gün daha da boğuluyorum, aylardır mizah yapıyorum sırf bu yüzden. Güldürüyorum çünkü boğuluyorum. Anlamadınız değil mi?

Hurmanın hayvan olduğuna bilimsiz, ispatsız inananlar işte onlara aşinayım, gerçekten böyle… Birileri Mars’a gidecekse onların içinden çıkacak.

Hurma bir hayvandır. O kadar…

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu