img

Orhan Baylan

21 Haziran 2016 19:04

Topçu Kışlası - Sandanski - 100 Yıllık ihanet


1901 yılında Balkanlar'da Amerikan Board Protestan misyoneri Miss Stone kaçırılır.
Kaçıran, şu ana kadar hem Bulgarların hem Makedonların kahraman diye sahip çıktığı Yane Sandanski'dir.
Tabi American Board misyonerlerinin ilgisi yeni değildir bölgeye. 1863 yılında Boğaz'da açılan ilk Robert Kolejin neredeyse bütün öğrencileri Bulgar'dır. American ve İngiliz istihbarat görevlileri bölgede cirit atarlar. Hala gün ışığına çıkmayan bu kaçırılma hikayesinde garip olan, Protestan hemşireyi kaçırması için Sandanskinin çetesine yardım edenlerde Protestan'lardır.
Anlayacağınız; Sandanski'nin kahraman yapılması için bir tezgah çevrilmiştir.


Bu Sandanski uzun zaman Makedon dağlarında Osmanlı'ya karşı çetecilik yapmış çok sayıda Osmanlı askerinin kanına girmiştir. Daha sonra yabancı Ülkelerin emperyal çalışmalarını gördüğünde, Bulgaristan'a bağlı bir Makedonya yerine, Osmanlıya bağlı bir Makedonya tercih etmiş, dolaysıyla eski yoldaşlarıyla ayrılmıştır.Bu sebeble İttihat ve Terakkici'lerle işbirliği yapmış, hatta 1908 yılında şu meşhur 2.Meşrutiyet ilanında Selanik Saat meydanında ki nümayişte, Şeyh Said'le beraber konuşma yapan hatiplerden biri olmuştur. 8 ay sonra düzmece 31 Mart Vakasını bahane ederek İstanbul'a yürüyen Harekat Ordusu içinde 1200 adamıyla yer almıştır.


Tünel'den bugün çokca tartışması yapılan, Taksim Gezi parkı içinde ki Topçu Kışlasına adamlarıyla saldırmış, orada bulunan ve Padişahın emriyle Harekat ordusuna kurşun sıkmayan Avcı Taburunun masum askerlerinin yüzlercesini bu pis katil adamlarıyla katletmiştir. Şehit edilen bu yüzlerce Avcı Taburu askeri, topçu kışlasının arkasında bulunan, yani bugün Divan ve Hilton otelleri arazileri içinde ki Ermeni mezarlığında açılan çukura topluca, hiç bir dini merasim yapılmadan, yani namazları bile kılınmadan atılmış, üzerleri kapatılmıştır.


Bu Sandanski'ye hareket Ordusuna verdiği destek dolaysıyla Hal' edilen Sultan Abdülhamit Han'ın en güzel atı hediye edilmiştir İttihat Ve Terakki tarafından...


Bugün Gezi Parkı'nı bahane ederek oradaki Topçu Kışla'sının yapılmasına karşı çıkanlar, İttihat ve Terakkici zihniyetin devamlarıdır. Sokakları yakıp yıkan, terör estirenler de; bayrağında ilk defa açıkca, "terör örgütü" yazan Yane Sandanski'nin torunlarıdır. Bugün Vehbi Koç'un Divan ve Manevi evladı Aydın Doğan'ın Hilton arazisi üzerinde ciddi bir çalışma yapılırsa, 100 yıllık bu şehidanın sırrı da ortaya çıkacaktır.


Ayrıca;
Taksim Maksem'e yapılacak sembol bir cami ve yeniden inşa edilecek Topçu Kışlası; bir takım yerlere verilecek en manidar mesaj olacaktır.
İstanbul'un dolaysıyla Türkiye'nin yeniden fethinin işaretleridir bunlar.
"Onun için korkmamak lazım bazı şeyleri yaparken Başkan" diyordu hani birisi...
Zira; tarih yazan bir tane korkak gösteremezsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu