img

Seyfüddin MÜFTÜOĞLU

19 Haziran 2016 02:36

Duble Yollar, Hızlı Reformlar


2023 hedeflerine hızla ilerleyen Ak Parti, Genel Başkan ve beraberinde Başbakan değişikliği ile tam kadro çalışmalarına devam ediyor. Binali Yıldırım’ın Başbakan olması ile yıllardır yapılan yollarda artık duraksamadan hızla ilerlemenin vakti geldi der gibi ilk Bakanlar Kurulu toplantısı ve akabinde gerçekleştirilen tüm faaliyetlerinde Türkiye’nin ilerlemesinin önünde duran ciddi engellere birer birer neşter vuruluyor.

Anayasa değişikliği hızlı bir şekilde gündeme getirilip Başkanlık sisteminin Anayasal olarak bir yapıya kavuşturulması için hızla çalışıyor Ak kadrolar ancak meclis aritmetiği buna tam olarak fırsat vermiyor. Bir çıkış olarak Amerikan tipi başkanlık sistemi ilk bakışta muhalefetin de desteğini görür gibi oldu ama ülkenin huzura ve istikrara giden her yolunu tıkamayı marifet bilen ana muhalefet bu konuda da bir anda çark ediverdi.

Hükümet tüm bunlara rağmen yine de yılmadan çalışmalarına reformlarına devam ediyor. Eski bir maliyeci Nurettin Canikli’nin Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalar da bunu göstemekte. Yıllardır ekonomi çevrelerinde konuşulan ancak bir türlü reform paketlerinde yer bulamayan konuların eski bir maliyecinin açıklamalarıyla duyurulması da manidar. Artık Devlet bürokrasisinin ekonominin önünde bir engel olmadığı aksine bundan sonra katalizör bir güç olarak ekonominin ve gelişmenin yolunu açacak bir unsur olmaya başladığı ilan edilmiş oldu.

Yıllardır yurtdışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemlerin harçlardan ve Damga Vergisi'nden istisna edilmesi, şirketlerin kapatılmasının önündeki bürokratik işlemlerin azaltılması, şirketlerin tür değişiklikleri, tasfiye süreçleri kolaylaştırılması gibi konularda yapılan düzenlemelerle Türkiye'de iş yapma kolaylığını artırılıyor. Ayrıca iş yapma kolaylığı açısından 59. Sırada yer alan ülkemizde, özellikle şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik işlemler ortadan kaldırılacak. Zaten G20 de yer alan ve 2023 ve 2071 gibi somut hedefleri olan Türkiye’nin bu tür konularda bürokratik oligarşinin esiri oluşu da garip bir durumdu. Yeni reform paketinde yer alan konulardan biri de Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen damga vergisi iptal edilmesi ve Damga Vergisi’nin konusu ve işleyişi bakımdan garip karşılanan bazı konuların da reform paketinde yer alıyor olması bu durumun ne kadar önemsendiğinin de bir göstergesi.

Ayrıca iş yapmanın önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik tedbirlerin yanında ekonomi için yeni teşvik paketlerinin de geliyor olması yakın dönemde ekonomide yeni bir canlanma dönemin de habercisi. Yeni reform paketi AR-GE teşvik potansiyeli artıyor.. Uluslararası şirketlerin Türkiye'deki merkezlerine yönelik vergi istisnası getiriyor, İslam ülkelerinden sermaye akışını sağlamak için faizsiz finans anlamında tüm engelleri kaldırıyor.

Yine çok önemli bir uygulama Turkuaz kart ile nitekli yabancı yatırımcıya ülkemizde çalışma ve ikamet sağlayan düzenleme yapılacak. Şirket ortaklarına Türkiye'de çalışma izni getirilecek. Kısa süreli hizmet verecek olan yabancı çalışan ve stajyerlere çalışma izni verilecek. Daha ne olsun durmak yok yola devam.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu