img

Saliha EREN

30 Ekim 2013 02:02

Okulunu özleyen Suriyeli küçük kız...


Birkaç ay önce bir yardım kuruluşu, yaklaşan kış öncesi, zor durumdaki suriye halkının durumuna dikkat cekmek için br basın toplantısı düzenledi. Herkes ihtiyaçları, zorlukları anlattı durdu. En son bir küçük kız çocuğu konuştu. Daha doğrusu önce ağladı, konuşamadı.

Sonra annesi geldi, elini tuttu ve küçük kız gözyaşları içerisinde Suriye'deki evini ve okulunu çok özlediğini, Türkiye'ye ise kendilerine okul açtığı, destek verdiği için çok teşekkür ettiğini söyledi.

Hiç aklımıza geldi mi? Savaştan ölümden kaçan bu insanların karınlarını doyurmak dışında da hayalleri, ihtiyaçları olduğu... Çocuklar gençler okullarını özlüyor. kendi ülkelerinde kendi devlet liderleri okullarını, evlerini, yaşadıkları sokakları baştan aşağı yok ederken, sizin ülkenize sığınan bu insanlar size teşekkür ediyor.

Bu arada her yabancı öğrenciye tanınmış olan hakların Suriyeli gençler için kullanılmasını hazmedemeyenler varmış. Neymis bizim çocuklarımızın hakkı yeniyormus. Hatta koca koca milletvekilleri soru önergesi veriyormuş. Ulkemiz gençlerine ve yabancılara taninan kontenjan bellidir oysa. Oradan geçtim efendim bunlar terörist miymis ne belliymis? Okul da yol geçen hanıydı sanki. Bu insanları hiç kontrole sınava tabi tutmadan mı alacak koskoca okul?

Savaş ortamı belge bulamayan olur, ki oluyor. Vay efendim sözlü beyan nasıl yeterli olurmuş... Onlara da özel öğrenci olma hakkı tanınıyormus. Biliyorum araştırmazsiniz nasılsa, ben anlatayım.

Özel öğrenciler, belirli şartlarla bir ders programını izlemelerine izin verilen öğrencilerdir. Özel öğrenci olmak isteyenlerin başvuruları, ilgili bölümün görüşü alınarak ilgili yönetim kurulu tarafından incelenir ve karara bağlanır. Özel öğrenci kabul kararı, en fazla iki dönem için geçerlidir. Özel öğrencilere diploma ya da derece verilmez.

Ve de size sorayım Üniversiteye gidip te sınavdan muaf olanı duydunuz mu hiç?

Belgeli belgesiz bütün Suriyeli öğrenciler için şart koşulan Türkçe sınavı da kolaymış herkes geçermiş. Yok ya!!! Hadi onu da geçtim, anlamadığın dersin sınavını nasıl geçeceksin? Kopya çekerek mi? Ufak atın da civcivler yesin beyler. Hani vicdanınızı kullanmıyorsunuz bari beyninizi kullanın.

Unutmadan söyleyeyim. Türkiye'ye teşekkür eden küçük kızın adı Münteha. Ve okulların açılmasını sabırsızlıkla bekliyordu.

Saliha EREN

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu