img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

16 Mayıs 2016 22:21

YUKARIDAKİ FIRTINA


       Davutoğlu’nun istifası üzerine çok şey yazıldı, çizildi. Hemen hepimiz, bir tarafından tutup, hoca ile reis rekabetini, olmadı hoca ile reisin kardeşliğini, davaya zararını, ilerisi için sakıncalarını falan konuştuk.

       Türkiye’nin, reisin önderliğinde soyunduğu davaya, dünya konjonktüründeki yeni pozisyonuna aykırı durumlardı bunlar. Düşünsenize, daha düne kadar Rusya’yı dize getirmekten, Avrupa’ya ayar çekmekten bahsederken, kendi içimizde oluşan bir siyasi krizi toparlamak için göbek çatlatır olduk.

       Hoca öyle ya da böyle gitti. Belki de Akparti genel kurulundan çıkacak hükümeti gördüğümüzde kafamızda oluşacak yeni rota, hocanın neden gittiğini anlatacak bize. Eğer bütün bu yaşananlar, düşündüğüm ya da arzuladığım gibiyse, ne hocanın gidişi günlerce konuştuğumuz eksende bir durum, ne de reisin hamleleri göründüğü kadar içsel.

       Dünya siyaseti her zaman kutuplar üzerine seyir eder. Ancak bazı dönemler vardır ki, kutuplar el değiştirir. İşte tam da öyle bir dönemi yaşıyoruz. Kutuplar arası güç dengeleri ve Türkiye’nin aldığı pozisyonu daha sonra buna özel bir yazıda irdeleriz. Şimdilik bilmemiz gereken şey şu; güç dengelerinin yeniden oluşturulduğu bu dönemde Türkiye, kendine olduğundan çok daha yüksekte bir yer bulma şansına sahip. Çünkü dünya üzerindeki güç savaşlarının arenası olan Ortadoğu’da, dolayısıyla tüm dünyada yükselen güç haline gelen Türkiye, bahsettiğim kutuplar tarafından kendilerine doğru çekilmeye çalışılıyor. Kendi aramızda gibi görünen bir çok problem de bu çekimin ya da çekime karşı koymanın sonucunda ortaya çıkıyor.

       Her gün yeni bir odakla çıkan anlaşma fısıltıları, pazarlık argümanları, yukarılarda kopan fırtınayı gösteriyor ve Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye, bu fırtınayı arkasına alabilmenin çabasını gösteriyor.

       Suriye ve mülteciler üzerinden Avrupa’ya saldıranlar ve karşı koymak için bize muhtaç olan Avrupa, İsrail’le anlaşmamızı isteyenler, Suudilerle yakınlaşmamızdan rahatsız olanlar.. Hepsi bizi kendine çekmeye çalışıyor ve bunu kendi içimizde gibi görünen problemleri ve bu problemlere çanak tutan elemanlarını bir sopa gibi kullanarak yapıyorlar.

       Dışardan müdahaleye son derece açık olarak dizayn edilmiş olan sistemimiz buna müsaade ediyor ve en büyük savaş da bizim bu sistemi değiştirme isteğimiz üzerine yaşanıyor.

       Türkiye bir yandan kontrol sistemini bertaraf etmenin , diğer taraftan İslam dünyasıyla olan bağlarını derinleştirmenin çalışmalarını yapıyor. Bu da bizi kendi tarafına çekmek isteyenlerin elini zayıflatıp, onları bizim üzerimizden elde etmek istedikleri her şey için kapımıza gelmeye mecbur bırakıyor.

       Belki de olması gereken bu. Yukarıda çok daha büyük ve farklı fırtınalar koparken, aşağıda oluşan gündemin bundan farklı olması gerekiyor. Onlar yeni dünya düzeninden bize ön sıralardan yer kapmaya çalışırken, bizim yapay gündemlerle oyalanıp, tam olarak neye olduğumuzu bilmediğimiz desteği daha iyi erebilmek için hazır ve diri kalmamız gerekiyor.

       Bu oyunda herkesin bir misyonu olduğunu, devletin bize yaptığı her şeyi anlatamayacağını ve her şeyi tam olarak anlamaya çalışmamız gerekmediğini biliyorum.

       Ama bize verilenle yetinip üzerimize düşeni yaparken en azından zihnen günlük hedeflerin esiri olmayalım. Gündemlerin arasında kaybolup yönümüzü ararken, asıl hedefimizi aklımızdan, yüreğimizden çıkarmayalım.

       Hiç değilse hayal kuralım.. Geçmişimiz hayallerimize referans olsun. Devletin attığı adımları anlamaya çalışırken, bu hayalin bağımsız ve milli altyapısını arayalım. Olumsuzluklara, ihanetlere, şerefsizliklere karşı korkmamak için, hayalimizi kendimize kalkan yapalım. Günlük siyaset ne durumda olursa olsun yılmayalım, durmayalım. Kendimizden, davamızdan, liderimizden emin bir şekilde hayallerimizin peşinden koşalım. Akıllı olalım, aklımızı kullanalım, dostumuza tevazu ile yaklaşıp, düşmana karşı aslan kesilelim.

       Dinimiz, ülkemiz, milletimiz için nice gerçekleşecek hayallere..

       Selam ve dua ile..

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu