img

Seyfüddin MÜFTÜOĞLU

16 Mayıs 2016 03:11

Muhalefetin Arayışı


Türkiye’de muhalefet her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Ana muhalefet Genel Başakanı Kılıçdaroğlu’nun bir yandan ne söylediğinin farkında olmayan ortalama bir vatandaş zekasının da altında sergilemiş olduğu tavırlar ve sarf ettiği sözlerle her geçen gün daha da kan kaybetmeye devam ediyor. 
Seçim süreçlerinde sandığın demokrasilerde çok da önemli olmadığını sadece furuat olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra söylev değişikliğine gitme çabası içine girmiş ancak; 1 Kasım seçimlerinden sonra Ak Parti’nin kesin ve ezici başarısıyla sandığı bir furuat olmaktan da çıkarmış hatta tehlikeli bir alan olarak bile görmeye başlamıştır.
Ana muhalefet ülkenin topyekün terörle mücadele içine girmiş olduğu bir dönemde düzenlemiş olduğu alternatif kokteyllerde PKK ile eşgüdüm içerisinde hareket etmekten çekinmeyen siyasi parti mensuplarıyla yan yana, omuz omuza poz vermekten çekinmemiştir. Aslında bu alternatif kokteyllerde bu pozu veren sadece ana muhalefet olmamış, tek sloganı milliyetçilik kapsamında  terörle mücadele edilmesi gerekir diyerek şehit cenazelerini istismar etmekten çekinmeyen MHP içindeki muhalifler de bu fotoğraf karesinde PKK’lılarla omuz omuza yer alarak gerçek yüzlerini göstermişlerdir.  
KIlıçdaroğlu’nun son dönemde Türkiye’nin içinde bulunduğu Başkanlık sistemine geçiş sürecini değerlendirirken “kan dökülmeden olmaz”  sözleri ana muhalefetin ne derece zor durumda olduğunu göstermeye yetiyor sanırım. Her dönemde olduğu gibi bu sözler sonucunda da Cumhurbaşkanımızın halkı referans göstererek, halkın başkanlık sistemini kabul etmesi durumunda herkesin tıpış tıpış bu kararın peşinden gideceğini belirtmesi de kimin demokrasi yolunda olduğunu kimin de kin, nefret ve kan peşinde koştuğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Ana muhalefet liderinin milletin tepkisini çeken ve devamlı halkı proveke etmeye yönelik sözleri, 80 İhtilaline Türkiye’yi sürükleyen dönemin özlemi içinde olduğunu gösteriyor. Muhtemelen sandıktan umudunu tamamen yitirdi. İktidarın yolu CHP içinde iktidara giden yol gibi değil, komplolarla, provakosyonlarla iktidar olunamayacağını, Türkiye’yi yönetme hakkının elde edilemeyeceğini halk her fırsatta gösteriyor ama maalesef Kemal Kılıçdaroğlu anlamamakta ısrar ediyor.
Önümüzdeki süreçte halk, ana muhalefete Türkiye’nin  ihtiyacı olan istikrar ve güvenin hakim olacağı Başkanlık sistemine nasıl geçileceğini gösterecektir. Bu süreçte hazımsızlığı neticesinde yaşayacağı muhtemel mide kanamaları, Kılıçdaroğlu açısından kan kaybederek geçireceği bir dönem olacağa benziyor.
   

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu