img

Seyfüddin MÜFTÜOĞLU

10 Mayıs 2016 12:20

Rejimin Teminatı


Laiklik, devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve  devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan sistem olarak bilinir. Devletin bütün inançlara saygı duyması, egemenlik alanı içinde yaşayan tüm inançların en iyi şekilde yaşanabilmesini teminat altına tutma yükümlülüğünü temel alan bir ilkedir.

Anacak maalesef bir çok konuda olduğu gibi bu konuda istismara açık bir konu olmuş ve farklı değerlendirmeler olmuştur. Bir kesim laikliği dindar insanlarla mücadelenin bayrağı olarak benimsemiş, dini değerlerine bağlı inançlarını yaşamaya çalışan samimi  vatandaşları dışlayarak onlara eziyet etmenin bir aracı olarak görmüş, bir kesim de laikliği dinsizlik olarak algılamıştır. Aslında laiklik devletin dininin olmamasıdır da. Kişinin dini olur devlet, kişinin dininin en iyi şekilde yaşayabilmesi için her türlü zemini hazırlar, gerekli altyapısını oluşturur.

Son dönemlerde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın açıklamaları ile tekrar gündeme gelen kavram,  konuyu eğip bükmeden ortaya konulan bir tanım da Cumhurbaşkanımız tarafından yapılmıştı. Erdoğan laikliğin tanımını nasıl yaptı?  Laikliğin bir ilke olduğunu bunun da devletin tüm dini yapılara karşı eşit mesafede olması gerektiğini bunun da sakıncalı bir durum olmadığını, bu şekilde herkesin dini inançlarını özgürce yaşayabileceği  bir ortamın oluşmasına hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

Bu açıklamada en önemli nokta da kişinin laik olmayacağı, sistemin laik olabileceğidir. Asıl önemli olan budur kişinin bir inancı vardır ve o inanç kişinin kutsalıdır. Sistem de kişinin o inancının en iyi şekilde yaşayabilmesi için imkan sunmakla mükelleftir. İşte bu sistem Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kavramdır ve burada sıkıntılı bir durum da görünmemektedir.  Bu açıklamalardan sonra bu kavramı bayraklaştırarak gündemde tutmaya çalışmak hiç bir şekilde iyi niyetle açıklanabilecek bir durum değildir. Çünkü ülke içinde kendisini “Laik” olarak tanımlayan bir kesimin bu kavramı bayraklaştırması neticesinde çocuklarımız eğitimlerinden yoksun kaldı, kılık kıyafet özgürlüğünü yaşayamadı, ibadetlerini yaşamaya çalışan samimi Müslümanlar irticacı olarak yaftalanıp tukaka edildi. Çok şükür ülkemizde bu karanlık günler geride kaldı.

Son dönemde muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkma yolunda hızla ilerleyen Türkiye için bu tür tartışmalar yersizdir, sık sık bu konuda yapılan herhangi bir açıklamanın bir ucundan tutarak günlerce eleştiri konusu yapılması da Yeni  Türkiye vizyonunu anlayamamaktan kaynaklanıyor. Vatanını, milletini seven işine baksın, laf üretmesin, ülkenin kalkınması için bir tuğla koysun. Rejimin taminatı hiçbir zaman bir kavram olamaz yapılan işlere bakmak lazım. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu