img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

08 Mayıs 2016 13:15

Eleştirilerdeki Metodoloji Sorunu


Bir insanın, fikrin, işin gelişebilmesi için en önemli ihtiyaçlarından biri eleştiridir.
Eleştiri, vücutta bulunan mikropları atmak için kullanılan ilaç gibidir adeta. Uygun zaman, periyot ve dozda verildiğinde hayat kurtarır. Ama doktor tavsiyesi haricinde alınan ilaçlar, insana çoğu zaman fayda değil zarar verir.

İnternet ve sosyal medyanın yaygınlaşması ile herkes her türlü bilgiye kolayca(!) ulaşabildiği için bilginin kıymeti azaldı. Bilgiler, sûni ve ham olduğu için de taşıyana yeterince fayda etmedi. Eskilerin "İlim İrfan sahibi" diye tanımladığı kişiler gitti yerine "bilgili" kişiler geldi. İrfan olmadığı için de malumatfuruşluktan, yani bilgi arsızlığından öte gidemedi çoğu kimse. Fast food yiyerek şişmanlayan şımarık bir çocuk gibi şişti de şişti.

Bilgi aktarım süreci tarih boyunca olduğu gibi "hocadan talebeye" şeklinde değil, "ekrandan kullanıcıya"  şekline evrildiği için günümüz alimleri(!), bilgiyi nasıl aktaracağını, eleştiriyi nasıl yapacağını öğrenemedi. Yanlış olduğunu düşündüğü şeyi düzeltmek için, hiçbir eğitim metodunu göz önüne almadan, tepeden inme bir şekilde kurbanının üzerine saldırmaya başladı. Bilgiyi adeta bir kırbaç gibi kullanma kültürü oluştu. Bilgi, hikmete ulaşma aracı değil, rakibi yenmek için bir silah haline dönüştü. Hikmete ulaştırmayan bilgi de kibri arttırdı.

Özellikle sosyal medyadaki dini ve siyasi tartışmalarda bu durum daha net görülüyor. Herkes dışarıdan nasıl göründüğünün farkında olmadan cephesine geçmiş, silahını kuşanmış bir şekilde savaşıyor. Herkes savaş halinde olduğu için de haliyle aynı zamanda savunmada oluyor. Bu sebeple cepheler arası en ufak bir bilgi alışverişi olmuyor. Sırf kalp kırıklıkları...

Mezhep tartışmalarının, meşrep tartışmalarının, siyasi tartışmaların hiçbiri insanların arasına ayrılık tohumları ekmekten başka bir işe yaramıyor. Kimse kimsenin fikrini değiştiremediği, varsa yanlışını düzeltemediği gibi, muhatabından hakaretler yediği için savunma pozisyonuna geçip, hatasında daha da inat eder hale geliyor.

Sırf farklı düşündüğü için kendisini "akletmez misiniz?" diye aptal yerine koyan, "atalar dini" diye aşağılayan, "uydurulmuş dinin mensupları" diye tekfir eden, "şia" diye yaftalayan, "sapık" diye hakaret eden kişinin sözlerine kim itibar ederki? Kim sağlam "kapak" yapılıp rezil edildiği mevzuda daha da hırslanmaz? Kim düşmanına benzemeyi "tehlike" olarak nitelendirip savunma pozisyonuna geçmez? Kişinin savunma pozisyonuna geçmesinden dolayı (varsa) hatasında inatlaşmasına sebep olmanın, en az o hataya düşmesine vesile olan kadar vebali yok mudur?

Bu üslup siyasi tartışmaların savaş sıcaklığında seyretmesinden ötürü siyasette biraz daha su götürüyor belki ama savaşırken bile öncelikli hedefi yok etmek değil, ihya etmek olan dinimizi savunurken gönüller yıkmak kadar büyük bir tezat olamaz.

Eleştirinin kıymetinin de, yönteminin de bilinmediği, elden ele dolaşan antibiyotikler gibi bilinçsizce ve kendi durumuna bakmadan hadsizce kullanıldığı bir çağdayız. İşte bu yüzden kimimiz topal, kimimiz kör...

Bu hatayı iyi niyetle yapanların sayısı da hiç azımsanmayacak kadar fazla. Ancak unutmamalı ki "Cehenneme giden yol iyi niyet taşları ile döşelidir."

Belki çok zahmetli ve uzun bir süreç olacak ama yapılması gereken şey, peygamber efendimizin yaptığı gibi "El Emin" sıfatı kazanmaya çalışmaktır. Çünkü ancak insanların güveni kazanıldıktan sonra söylenilen söze itibar edilir. Bu sıfatı kazanmak da yetmez, "Allah'ın rahmeti sayesinde onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba ve anlayışsız olsaydın insanlar mutlaka yanından ayrılırlardı." Bakara Suresi 159. Ayetini de aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu