img

Ercan FARAS

Ercan FARAS

04 Mayıs 2016 15:44

Yalanın En İyi Gizlendiği Yer, Doğrudur


   Şeytan, bir insanı namazdan uzaklaştırmak istediğinde, o insanın kendine göre doğru kabul ettiği argümanları kullanır. Namazın kötü bir şey olduğunu söylese hemen o kalpten kovulacağını bilen şeytan, insanın meylini iyi okur ve gerçekler üzerinden bahaneler üretip kandırarak namazdan uzaklaştırmaya çalışır.

   İnsanları istediğin yöne çekmek ya da istemediğin yönden uzaklaştırmak için yapılan algı operasyonlarının da temelini bu taktik oluşturur.

   Yalanlar, sizin doğrularınızın arasına yerleştirilir, ilk dikkatinizi çeken daha önceden bildiğiniz doğrularınız olur ve bu doğrular arasına size yön vermek üzere yerleştirilen yalanların, nezdinizdeki itibarı artmış olur. Artık o yalanlara yapacağınız itirazlar aynı zamanda doğrularınızı gözden geçirmenizi gerektirecektir. Bazı insanlar bunu yapar ve yalanları gölgeleyen doğru bildikleriyle yüzleşip algı oyununa karşı koyar. Ancak bazı insanlar öyle bağlıdırlar ki kendi doğrularına, öyle koyudur ki doğru bildiklerinin gölgesi, yalanları aydınlatamaz, tuzağa düşer ve algılanır.

   Doğru.. Özellikle siyasi ve ideolojik konularda en göreceli kavramlardan biridir. Kime göre, neye göre, hangi zaman ve şarta göre diye sorulabilecek sorularla ,uzun sorgulama merhalelerinden geçirilmedikçe kesinliği bakış açısına göre değişkenlik gösterir.

   Bütün bu sosyolojik ve psikolojik gerçekler, bir irade tarafından kullanılıyor ve saldırılar direk olarak değil, algı operasyonlarıyla ikilik yaratarak yine bizim üzerimizden yapılıyor.

   Pelikan bildirisinin içinde, birçok akpartilinin doğruları vardı. Tartışıldığı zamanlarda çok da etki yaratmamış ama belki de böyle bir bildiriyle yapılacak algı operasyonunda kullanılmak üzere zihinlerimize yerleştirilmiş doğrular. Belki bana göre yanlışlar ama sana göre doğrular, belki sana göre yanlışlar ama ona göre doğrular. Kim için doğruysa ,Ahmet Davutoğlu’yla ilgili siyasi olaylara yapılan yorumlar, onlar yalanlarla yapılan algılara karşı ikilemde kaldı. Bazıları doğru bildiklerini gözden geçirerek kendini kurtardı, bazılarıysa doğrularına sarılıp, yalanlarla yapılan algı yönlendirmelerine maruz kaldı.

   Sakın yanlış anlamayın. Bu yazı, herhangi bir amaçla fitne çıkarmak, Tayyip Erdoğan’a etrafındakileri yedirmeye çalışmak ve Tayyip Erdoğan’ı yalnızlaştırmak için kasıtlı ve sistematik bir şekilde çalışanları AKlamak için değil. Onlar zaten ya iflah olmaz şekilde algılanmış ya da Başından beri  bu amacı güden vatan hainleridir.

   Ama bu oyuna karşı koyamamış ve hataya düşmüş olan herkesi silip atmak, hedefi bizi zayıflatmak olan düşmanın bir nebze olsun amacına ulaşmasını sağlayacaktır.

   Aklımıza hükmederek yapmaya çalıştıkları saldırılara, akıllı insanlar karşı koyacak. Ancak bu yolda bize gerekli olan tek şey akıl ya da akıllılar değil.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Pentagon: Afrin operasyonu dikkat dağıtıyor
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Bir kısım İran destekli Şii milis, Afrin'e girdi

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu