img

Barzan Qarnu

26 Nisan 2016 11:46

PYD’nin en büyük sermayesi Türkiye düşmanlığı


Esad sıkıştığı için PYD ile işbirliği yaptı ve PYD'de Esad'dan aldığı silah ve para ile Suriye Kürt bölgesini ele geçirdi. PYD'nin ilk yaptığı şey Esad'a muhalif Kürt siyasileri öldürmek oldu, kalanlar da kaçtı ve PYD tek başına bölgeye hâkim oldu.
PYD Esad'ın Baasçı olduğunu unuttu ve Esad’ı desteklemeyen Kürtlere karşı Esad’ı destekledi, oysa Baas Arap milliyetçisi ve Kürt düşmanıdır. Aklı olan her hangi bir insan Baasçı Esad'ın Kürtlere özerklik vereceğine inanabilir mi?

Öcalan, Demirtaş ve Salih Müslim inanıyor

Esad sıkıştı PYD ile işbirliği yaptı, eline güç geçtiği gün önce PYD'lileri asar ama ideolojinin kör ettiği Öcalan ve Müslim bunu görmez. PYD'nin Suriye'deki siyasetinin geleceği yoktur, ne Baas ne İran’dan Kürtlere hayır yoktur çünkü bunlar tarih boyunca Kürt düşmanı olmuştur. Bugün olmazsa yarın bu olacaktı, Esad zaten defalarca ben Kürtlere özerklik vermeyeceğim, Qamişlo Kürtlerin değil Araplarıdır dedi. PYD’nin Erdoğan düşmanlığı üzerine kurulu siyaseti en büyük zararı Kürtlere verdi, Suriye Kürtlerinin yüzde 60’ı bölgeden kaçtı.

PYD İsrail’in Filistinlilere yaptığı gibi, PKK'ya karşı olan tüm Kürtleri hapse attı, kaçanların evlerine arazilerine araçlarına el koydu. PYD, PYD’nin zülmündan kaçan Kürtlerin ev, arazi ve araçlarına el koymakla kalmadı bu ev ve arazileri dışardan getirdiği yandaşlarına verdi. PYD'nin el koyduğu bu ev ve araziler sadece Kürt PYD yandaşlarına verilmedi, PYD’ye katılan Arap çetelerine de verildi bu ev araziler.

PYD demokratik Suriye güçleri diyerek bu çetelere silah da verdi ve bu çeteler bugün Esad tarafına geçip çok sayıda kürdü öldürdü. Ben PYD çetelerden demokratik Suriye güçlerini kurup ilan ettiği zaman bunların suç çeteleri olduğunu yazdım. PYD sadece Kürt oluşumu değiliz deyip destek almak ve Rojava peşmergelerinin Suriye’ye girişini engellemek için bu çetelerle birleşti

PKK'nın şimdiye kadar attığı her adımda ilan ettiği her oluşumda kaybettiği gibi PKK'nın Suriye siyaseti de beklendiği gibi iflas etmiştir. Suriye'nin birleşik bir ülke kalması çok zor görünüyor, Bu durumda bir Kürt oluşumunun olması doğal ama bu Türkiye ile düşmanlıkla olmaz PKK-PYD Kürtlerin geleceğini düşünmek yerine Erdoğan düşmanlığı üzerinde siyaset yapıp bunun için Esad’la işbirliğine gittiler. PYD-PKK Türkiye-Erdoğan düşmanlığını öne çıkararak, Esad’la işbirliği yaparak Suriye’deki Kürt oluşumunu Türkiye'ye hedef yaptılar.

PYD-PKK açık Türkiye düşmanlığı yaparak elbetteki Türkiye’den Kürt oluşumuna destek bekleyemezler. PYD ilk günden Türkiye düşmanlığı yaptı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • M.Ali

    20 Temmuz 2016 16:28

    Cevap Ver

    Qamışlo değil, Kamışlı. Türkçe makale kaleme alırken Türkçe isimleri Türkçe İmlâ ile yazmak çok mu zor geliyor? Ayrıca, Suriye'nin kuzeyindeki hiç bir bölgede kürt nüfus, Kürt bölgesi dedirtecek kadar ağırlıklı bir orana ulaşmıyor.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu