img

Saliha EREN

22 Ekim 2013 08:45

Elbisesini geri isteyen şehit


Bosna-Hersek'te kurban bayramının üçüncü günü. Şehit yakınlarını ziyaret ediyoruz. Son durağımız bir şehit hanımının evi. Bu evi anlatmak için bir kelime arasak kesinlikle "huzur" olurdu. Dinledigimiz hatıralar insanı derinden sarsıyor. Anlıyoruz ki Bu diyar sahipsiz değil, Allah ikram ve ihsanıyla onları yalnız bırakmıyor.

İmam olan eşi 20 yıl önce şehit edilen Şeherzade Kubat hanım anlatıyor:

"Abdullah (eşi) şehit olmadan bir gece önce uyurken habire titriyor, sayıklıyor.  Uyandığında yüzü sapsarı. Meyyitleri yıkadığı için biliyorum. Yüzü aynen onlar gibi. Bana rüyasıni anlattı. Şehit olacağını görmüş, yerini, yanindakileri, vuruldugu arabayı.Sonra bana dönüp; 

"Ben kendimi cennette gördüm.  Öyle güzeldi ki kelimeler yetmez anlatmaya. Sonra başımın üstünden bir ışığın çıktığını gördüm. ben şehit olacağıma üzülmüyorum. Seni 4 çocukla yalnız bırakacağıma üzülüyorum" dedi.

Sabah olduğunda mücahidler geldi. Onların da yüzü sapsarı.Abdullah'ı alıp gittiler. Sonra şehadet haberi geldi. Başındaki ışık da başından vurulacagina işaretmiş. Kurtulan bir kisi var, o anlatıyor. Tekbir getirerek şehadet getirerek şehid olmus. O adamdan Abdullah'In kıyafetini istedim. "Çocuklara bir hatıra kalsın, babalarını unutmasınlar" diye. Getirdiler elbiselerini, heryeri kanlı. Astım, kurusun sonra kaldırırım diye.

O gece uyumaya hazırlanırken kapı açıldı. Abdullah'ı gördüm. Bana üç kere "'Elbiselerimi geri ver"dedi ve kayboldu. Bu 15 gün devam etti. Ben aklımı mı kaçırdım diye düşündüm. Sonra komşuları çağırdım. Onlar da gördü, hatta çoğu bu olaydan sonra kapandı. İmam efendiye gidip bu durumu sordum. Dedi: "Sen ne yaptın. Şehitler kanının bir damlasını bile vermez. Kıyafetleri bana getir gömelim."

Elbiseyi almaya gittim. Aradan 15 gün geçmesine rağmen 1 damlası bile kurumamış üzerindeki kanın. Hoca aldı, gömdü. Hatta hoca efendinin çocuğu olmuyordu. Ben bir rüya gördüm sonraki günlerde. 3 oğlu bir Kızı oluyor. Rüyamdaki gibi şimdi 4 tane evladı var.

O günden sonra ne zaman bizimle ilgili önemli bir şey olsa Abdullah rüyama geliyor. Bir keresinde sordum. "Sen ölmedin mi? "

- "Hayır" dedi, "ben hayattayım ama siz bilmiyorsunuz."

Aklımıza bir ayet geliyor hemen.

"Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara 154) 

Bosna'da hemen her caminin minaresinde yeşil sancak vardı. Onlar bekliyorlar hala...

Saliha Eren

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • şehadet özlemi

    22 Ekim 2013 09:33

    Cevap Ver

    Onlar ki az bir bedelle ahiretlerini satin aldılar. Allahın Selamı üstlerine olsun.ya biz ne yapacagiz onu düşünelim. ..

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu