img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

05 Nisan 2016 16:30

Çok Acaip Bir Denklem


İnsanlık tarihinin başından beri ihtilafın var olduğu bu topraklarda öyle denklemler kuruldu ki anlayabilmek, tavır alabilmek çok güçleşti. Kırk tilkinin kuyrukları birbirine değmeden dolaştığı ufacık bir odanın adı Orta Doğu.

 

Rusya ve İran, Suriye'de birlikte at koşturdular/koşturuyorlar. Ermenistan meselesinde de Rusya ve İran benzer pozisyondalar. Kazakistan ve Türkmenistan'tan Türkiye'ye, Kuzey Irak'tan Çin'e giden enerji yollarında Azerbaycan ve Türkiye'nin bağlantısının kesilmesi için Ermenistan'ı destekliyorlar.

 

ANCAK!

 

2014'ten bu yana petrol arzının çok fazla artması ve petrol fiyatlarının 26 dolara kadar inmesi sebebiyle, (bu uğurda Amerika göz bebekleri gibi gördüğü petrol yasasını değiştirdi) neredeyse iflas noktasına gelen Rusya ekonomisini kurtaracak, petrol arzını kısıtlamaya yönelik anlaşmaya İran yanaşmıyor.

 

2014'te brent petrolün varil fiyatı 115 dolara kadar çıkmış ve petrol çıkartma maaliyeti 28 dolar olan Rusya'nın ekonomisi çok iyi durumdaydı. 28 doların altına indiği durumda ise Rusya zararına satışlara başladı. Satmayıp depolama gibi durumları da yok çünkü tek gelir kaynakları enerji. Ukrayna ve Suriye'de giriştiği savaş yüzünden ekonomisi iyice çökmüş olan Rusya, düşürülen uçak sebebiyle Türkiye ile de ilişkisini koparınca nefes alamaz oldu. Demem o ki bu anlaşma Rusya için beka meselesi olacak kadar önemli.

 

Ayrıca Rusya ve Amerika Ypg ve Suriye konusunda anlaşma halinde. Ama Amerika petrol fiyatları üzerinden Rusya'ya çekilen ekonomik operasyonu yürüten ülke. Bu operasyonda İran'ın ambargoyu kaldıran anlaşmayı korumak ve enerji piyasasına yeniden girebilmek adına Amerika tarafında olması anlaşılabilir ama Afganistan, Çeçenistan, Gürcistan, Kazakistan, Ermenistan ve Suriye gibi ülkelerde derin işbirliğine girdiği Rusya'ya sırtını dönmesi şaşırtıcı.

 

Öte taraftan mezhep birlikteliği sebebiyle iyi ilişkiler içerisinde olan Azerbaycan ve İran, Güney Azerbaycan ve Karabağ meselesi sebebiyle gerilim halinde. Yani ortadoğuda sağ eller tokalaşırken sol eller yumruk halinde.

 

Tabi bu "naiflik" karşılıklı çıkar ilişkisi olduğu durumlar için geçerli. Rusya ile Gürcistan eşleşmesi gibi bir orantı olduğunda Rusya, Kuzey Kafkasya Boru Hattı'nı (Nabucco) yok etmek ve Türkiye'nin önüne çekilmek istenen duvarın ilk tuğlasını koymak için bütün kabalığını sergileyebiliyor.

 


Şimdi Türkiye haritasını gözünüzün önüne getirin. Kuzey doğumuzdan güneyimize kadar olan bölgede;

 • 2008 yılında Rusya tarafından buldozer gibi ezilerek ses çıkaramaz konuma getirilen Gürcistan.
 • Rusya'nın parası ve silahı, batının da desteğiyle kurulmuş Türkiye düşmanı Ermenistan.
 • Mezhep taassubiyeti oluşturularak Türkiye'den uzaklaştırılmaya çalışılan Azerbaycan ve buna ilave tedbir olarak işgal edilen Karabağ.
 • Mezhepçi İran.
 • Amerika tarafından korkunç katliamlarla işgal edilip, yönetimi şiileştirilerek İran'a altın tepside sunulan Irak.
 • Kukla Esed yönetimindeki Suriye.

 

İşte bunlar ile Türkiye'nin doğusu ve güneyi, dolayısı ile burnunun dibindeki enerji havzası arasına kocaman bir duvar çekildi. Üstelik buralar bizim sadece enerji havzası olarak bakabileceğimiz yerler değil. Bizim doğal topraklarımız. İnsanlık tarihinin bütün kültürel birikimlerinin doğup, geliştiği tarlalar.

 

Bu duvarı yıkmak için çeşitli hamleler yapılmadı değil.

 • Ermenistan ile sorunların çözümü için yapılan girişimler.
 • İran'a belki aklı başına gelir de mezhep taassubunu bırakır umuduyla ambargo süresince her türlü desteği vermemiz.
 • Açılım süreciyle de alakadar olarak Kuzey Irak ile ilişkilerimizi düzeltmemiz.
 • Suriye ile karşılıklı vizeleri kaldırıp son derece samimi ilişkiler kurmamız.

 

Bütün bunlar önümüze çekilen, bizi köklerimizden uzak tutmak isteyen tecrit duvarını yıkma çabalarımızdan başka bir şey değildi. Ama sonrasında yaşanan süreç malum.

 

Bütün bu denemelerde muhatap olunan diğer ülkelerin (Azerbaycan ve Kuzey Irak hariç) hepsinin amiyane tabirle yamuk yapması sebebiyle çaresiz bıraktıklarını zannettikleri Türkiye'yi İsraille anlaşması yönde sıkıştırıyorlar ama kaderin üstünde bir kader vardır.

 

Bütün bunların yanında Türkiye ve Azerbaycan geçtiğimiz aylarda enerji konusunu da içinde barındıracak bir dizi anlaşma yapmak üzere Azerbaycan'da görüşmelerde bulunacaktı. Önce 17 Şubatta Ankara'da patlayan bomba sonrası görüşme ertelendi, daha sonra da ertelendiği tarihten hemen önce yani 13 Martta bomba patladı. Bu sefer Azerbaycan kardeşliğini gösterip "Gardaşım gelemiyorsa ben gelirim" diyerek Türkiye'ye geldi. Kardeşliğimizi dünyaya ilan eden güzel fotoğraflar ve anlaşmalarla döndü İlham Aliyev ülkesine.
 

Ve bugün!

Ne kadar uğraşsalar da bizi davamızdan vazgeçiremediler.

 • Bu anlaşmanın hemen ardından Azerbaycan'ın Karabağ hamlesini Türkiye'den bağımsız düşünemeyiz.
 • Türkiye'nin Azerbaycan ziyaretinden önce patlayan bombaları, Rusya'nın en büyük pazarı Türkiye'yi kaybetmek istemeyişinden ayrı düşünemeyiz.
 • Kandil'in hem Türkiye'ye hem de Barzani yönetimine eş zamanlı savaş açmasını, iki tarafın bu duvarı tanımamalarından ayrı düşünemeyiz.
 • Rusya'nın ve ABD'nin Suriye'de öncü kuvvetliğini yaptığı Ypg'yi yanlışlıkla vurmasını, Aselsan'ın geliştirdiği sinyal bozucu Koral'dan ayrı düşünemeyiz.
 • Rusya'nın apar topar Suriye'den kaçmasını, Türkiye'nin muhaliflere verdiği silahlardan ayrı düşünemeyiz.
 • 5 yıldır yüzbinlerce insan öldürülürken ses çıkarmayanların 10 gün gibi kısa sürede apar topar ateşkes ilan etmesini, Türkmenlerin ve muhaliflerin Türkiye'nin top atışları sayesinde çok stratejik noktaları almasından ayrı düşünemeyiz.

 

Ne yapsalar boş! 25 yıldır işgal altındaki Karabağımızı geri alacağız inşallah. 500 yıldır bizim olan Türkmen dağını, Türk yurdu Halep'i bırakmayacağız inşallah! 1000 yıldır bu topraklarda kardeşten öte, TEK VÜCUT olduğumuz Kürtlerle aramıza Pkk'yı sokamayacaklar inşallah!

 

Allah, küresel menfaatlerini herşeyin üzerine koyan İran'ı, Rusya'yı, Amerika'yı bibirine kırdıracak ve biz kazanacağız!

Önce Şam, sonra Bağdat, Kudüs, Mekke... 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu