img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

21 Mart 2016 14:29

Bölünüp, Parçalanarak Yönetilen Bizler


İnsan yaradılışı gereği sosyal bir varlıktır. Aidiyet duygusu da sosyalliğin doğurmuş olduğu bir ihtiyaçtır. Bu da gayet normaldir. İnsanlar kendilerini belli bir ırka, cinsiyete, partiye, futbol takımına, hobi grubuna, müzik tarzına, akademik çevreye ait hisseder ve o çevre tarafından kabul gördükçe mutlu olur. Bu da normaldir. Anormal olan, insanın varoluşunu bu aidiyetler üzerinden tanımlamasıdır. Çünkü bu noktada insan, manipülasyona çok açık hale gelir. Ortak bilinç, insanı farkında olmadan etkisi altına alabilme gücüne sahiptir.

İnsan varoluşunu aidiyeti üzerinden tanımladığı zaman, dahil olduğu grubun özelliklerini bürünür. Herhangi bir meslek grubunun, belli bir giyim şeklinin olması da (iş elbisesi değil) buna bir örnek olabilir. Ressam dediğimiz zaman, hemen hepimizin aklına boynunda fuları, başında yan beresi ve belki de ağzında piposu olan bir adam profili geliyorsa, bunun sebebi kendini bu gruba ait hissedenlerin, o grubun ortak özelliklerini farkında olmadan edinmesidir.

Bu ortak bilincin en iyi harekete geçirilebildiği, aidiyet duygusunun en fazla dokunulduğu, en çok tatmin edildiği mecralardan biri cemaat/mezhep aidiyeti, diğeri de futbol taraftarlığıdır. Dini cemaatlerin kendi içlerindeki homojenlik, taraftar gruplarının davranış şekillerindeki tek tiplilik bunun en açık göstergesidir. Hayvanseverler, feministler, doğa severler, köy dernekleri, metalciler, rapçiler vesaire bütün bunları incelediğimiz zaman, kendini bu şekilde tanımlayan insanların hepsinin belli kalıplara girecek ortak davranışlar sergilediğini görüyoruz.

İşte bu gerçek çok iyi bilindiği için, toplum mühendisleri insanlara sürekli bir aidiyet duygusu aşılamaya çalışıyorlar. Çalışıyorlar çünkü, insanları tek tek yönlendirmektense dahil oldukları grubu yönlendirmek daha kolay.

Bu gerçeği öyle güzel işlemişler ki normalde çok iyi anlaşabilecek insanları, aidiyet duyguları çarpıştırarak kanlı bıçaklı hale getirebiliyorlar. Kürt Türkten, falan cemaat diğer cemaatten, Fenerbahçeli Galatasaraylıdan, Hayvanseveri kendini hayvansever olarak tanımlamayandan, Chp'li Ak Partiliden, kadın erkekten, metalci rapçiden nefret ediyor.

İnsanın kendini sadece "İnsan" olarak tanımladığı zaman basit birer renklilikten ibaret olacak bu farklar yüzünden, herkes birbirinden nefret ediyor. Tam da karışıklık çıkartmak isteyenlerin istediği gibi. Birilerini sokağa mı dökmek istiyorsun? Bir yerde ağaç kesersin, hop doğa severler meydanda. Bir takımın maçında bariz hakem hatası yaparsın, hop o takımın taraftarları meydanda. Bir insanın öldürülmesi haberini cinsiyeti üzerinden verirsin, hop o feministler meydanda.

Bu basit ayrışmalar yüzünden çok zaman kaybettik, çok yorulduk, birbirimizi çok yıprattık. Birinin çıkıp DURUN SİZ KARDEŞSİNİZ demesi gerekiyor. Birinin insanlara sadece "İnsan" olduğunu hatırlatması gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Mehmet Sezai Aydıngöz

    09 Ağustos 2016 18:50

    Cevap Ver

    4x4 lük bir yazı.Siyonizmin,mason derneklerini kurması ve yazıda belirtilen metotları uygulaması sonucu,ülkemiz de maalesef bu derneklerin,dümen suyuna girmiştir.Siyonizm;Daha önce hatırlatılanları,bu metotla 4 mezhebe bölerek;Birbirine kırdırmış ve sonrasında bunları rahatlıkla yönetmiştir.Asri saadetten kısa bir süre sonra Müslümanları da önce mezheplere ve daha sonra tarikatlara ve sair ekol ve hiziplere bölerek günümüz İslam alemini yapılandırmışlardır.İslamı özünden öğrenmeyen Müslümanlar,şeyhlerinden,abelerinden ,üstatlarından öğrendikleri dinini yaşamaya çalışıyorlar.Netice ortada biri diğerini tekfirle suçlar duruma gelinmiştir.Ümmet kavramı yerine mezhepler,tarikatlar ve cemaatler oluşturulmuştur.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu