img

Fatma GÜLLÜOĞLU

29 Mart 2013 09:40

Ne kadar hediye o kadar sevgi mi ?


Tüketir olduk her şeyi. Tüketmek mübah, tüketmemek günah oldu artık.
Tükettiğimiz kadar insan, tüketemediğimiz kadar zavallı olduk.
Bir tüketme macerası aldı başını gidiyor. Herkes krizden şikâyetçiyken herkes alışveriş yapıyor.
Zamlardan şikayet edip asgari ücreti az görürken sürekli bir şeylere ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz.
Bu maceranın başlangıcının, reklam sektörünün ve medyanın psikolojiyi öğrenmesiyle başlamasıyla aynı zaman gelmesi manidar geliyor bana.
Malum bir sevgililer gününü daha yeni atlattık. Nereden çıktı bu gün, hediye alsak mı almasak mı, artıları nedir, eksileri nedir ister istemez yine meşgul etti gündemimizi.
İşin tuhaf tarafı şu ki aynı şeyi her yıl tekrar etmemiz. Amaç tüketmek ya gün bahane bizim için.
Sevgililer günü olur, anneler günü olur, babalar günü olur, hiç fark etmez yeter ki biz niyet ettik niyet eyledik Allah rızası için tüketmeye diyelim.
Türk toplumunun muhteşem fikirlerini gün konusunda da beklemekteyim yıllardır.
Mesela ne olabilir derseniz, kuzenler günü, kaynanalar günü, eltiler günü hiç fena olmaz kanımca.

Zaten tüketiyoruz en azından aile içindeki hediyeleşmeyle iletişim, muhabbet gelişir aralarında.
Bu kadar kötü bir şey mi ki tüketmek? Hayır, aksine tüketmek iyi bir şeydir ama bir şartla: ürettiğiniz kadar ya da daha az tüketirseniz.
Bizlerin yaptığı ise ürettiğimizin birkaç kat fazlasını tüketmek.
Asgari ücretle çalışan bir vatandaşımız maaşının on katı kredi kartı borcuna sahip olabiliyor.
Belki de en fazla eleştiriyi hak eden grup medya grubu. Şubat ayının girdiği ilk gün sabah kahvaltıda haberleri dinlemek için açtığım radyodaki bir mücevherat markasının sevgililer gününe özel kampanyasıyla anladım Ocak ayının bittiğini.
Belirli bir limitin üstünde alışveriş yaparsanız size çok özel hediyeleri vardı. O firma yapar da rakipleri geri mi kalırdı.
Peki mücevher alamayacaklar ne yapacaklardı? Onlara çözüm kıyafet, ayakkabı idi. Hemen o firmalarda başladı indirime.
Tabi özel günlerin olmazsa olmazı çiçek de alınmalıydı hem de en güzelinden.
Bir arkadaşıma kibarlığı hatırlatmak için çiçek almaya gittiğimde tarih 31 Aralık’tı. Çiçekçi ‘abla seninkini istersen yarın hazırlayalım, bu gün özel gün ya çiçekler ihalede üç beş katı fiyatına satıldı, yarına daha ucuz olur’ demişti.
Yani özel günlerde bir tanecik gül de mi alamadın diyen bayan arkadaşlar o bir tanecik reklamlarda, billboardlarda reklamı yapılan gül fiyatıyla üç gün sonra bir demet gül alınabiliyor.
Derdim ne çiçekçiyle ne de mücevheratçılarla. Derdim insanlara bunları olmazsa olmaz göstermeleriyle; mutluluğun, huzurun, ailenin, aşkın, sevginin bunlarla olacağını iddia etmeleriyle.
Bu hediyeleri özel günlerde alırsanız mutlu olursunuz, almazsanız mutsuz olursunuz imajı vermeleri derdim.
Mesleğim gereği maalesef ki özel günleri hiç atlamayan çiftlerin boşandığına şahit oldum, maalesef ki birbirlerini hediye yağmuruna tutup ne kadar mutsuz olduklarını dinledim.
Eşyayı bu kadar hızlı tüketmek, her şeyi tüketmeye alıştırdı çünkü bizi.
Duygularımızı tüketir olduk, sevmeyi, sevilmeyi, saymayı ve saygı görmeyi, hoşgörüyü, tevazuyu, paylaşmayı ve daha bir sürü bizi biz yapan duyguları.
Duygulardan sonra düşünceler de tükenir oldu, hepimiz aynı düşünmeye başladık yavaş yavaş ve en son insanları tüketir olduk artık.
Değerleri kalmadı gözümüzde insanların, annemiz, babamız mı onlar da kim? Eşimiz mi, ip inceldiği yerden kopar.
Arkadaşlar mı, geçicidir. Dostlar mı, eskidenmiş onlar….Ve bencilliğe alışmaya başladık derken aslında kendimizi tükettiğimizin farkında bile değiliz.
Bu kadar tüketme yerine gelin, hemen bir üretime geçelim; ailemize ufacık ve azıcık bir sevgi tohumu üretelim, hani bazen günde onlarca attığımız mail ya da mesaj var ya onlardan birini sevdiğimiz bir arkadaşa atıp bir dost selamı üretelim.
Yüzümüze bir tebessüm, işimize bir proje üretelim. Sevdiğimize aşk, evladımıza şefkat üretelim. Ve derin bir nefes alarak Rabb’e içten bir şükür üretelim…

Psk. Fatma GÜLLÜOĞLU

Sesli Olarak Dinleyin

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu