img

Seyfüddin MÜFTÜOĞLU

20 Mart 2016 14:46

Bürokratın 3Y kuralı


Türk kamu bürokrasisi yıllarca 3Y kuralı üzerine inşa edilmiş bir metotla bugünlere gelmiştir. Peki nedir bu 3Y kural?; Yok, yarın, yavaş yavaş. Bürokrat için bir işin yapılması sırasında  o işin ülke menfaatlerine ne derecede katkı sağlayacağı, vatandaşın yapılan işten ne derece faydalanacağı  gibi hususlar önemli değildir. Bu durum ülkemizin yıllarca Bürokrasi – Hükümet çekişmesine sahne olmasına neden olmuştur.

Ortalama bir bürokrata bir konu sorulduğunda vereceği ‘yok olmaz’ cevabı karşısında, karşısındaki ikna olur ve yapacağı icraattan vaz geçer ve durursa bürokrat o derece kendisini başarılı olmuş sayar ve bunun mutluluğu ile bol keseden ahkam kesmeye devam eder.  Bu cevabı yeterli görmeyip siyasi irade kararlı tutumunu sürdürmeye devam eder ve kararlılığını sürdürürse bürokrat biraz sarsılsa da ikinci Y’si vardı, o şansını da kullanmak isteyecek ve siyasi irade tarafından yapılmak istenen icraatların ertelenmesine çalışacaktır. Bunda da başarılı olamazsa en son Y hakkını kullanacak ve işi yavaş yavaş, yapmamacasına icra etmeye çalışacaktır. Tabi bu uzun süreç iş tamamlanmadan yeni bir seçimin kapıya dayanarak siyasi iradenin sahneden çekilmesiyle son bulacaktır. Ama bürokrasi yine başarmıştır. İş yapılmamıştır çünkü.

Peki bu durumda 3Y kuralını eksiksiz  olarak uygulayan bürokrata ne olacaktır?  Cevap: Hiçbir şey olmayacaktır. Çünkü bürokratı çelikten zırhlarla koruyan bir kanunu vardır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu. Siyasi iradenin seçim sürecinde vadetmiş olduğu icraatları yerine getirmeye çalışırken; çalışmayan, çalıştırmayan, işleri erteleyen bürokrat bu kanunla korunacaktır da Siyasi irade bir sonraki seçim sürecinde seçmeninin karşısına ne yüzle çıkacaktır. Bunu düşünerek gerekli adımı atacak ve Bürokraside bir değişim sürecine girecektir. Ama iş yapmayan, kapasitesi olmayan, icraat peşinde koşan siyasi iradeye ayak bağı olan bürokrat hemen yargıya koşacak ve görevine iadesini isteyecektir. Yılların tecrübesi ile 3Y kuralını uygulamayı başarmış olan bürokrat bunu da başaracaktır. Neden çünkü yargının ilgileneceği alanlarda hiç tezahür etmemiş ya da azıcık tezahür edecek olduğu dönemlerde hafif hapşurarak gideceği en yakın poliklinikten alacağı birkaç günlük iş göremezlik raporu ile bunun da üstesinden gelmeyi başarabilmiştir.

Ve hiç yapmadığı görevine dönmeyi başarmıştır artık, yeniden  kendi kurallarını uygulamaya başlayacaktır. Siyasi irade bu oyunu bozarak ülkenin ilerlemesinin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla bir kanun değişikliğine gidecek, ama yine 3Y kuralını, siyasi platformlarda kendisine şiar edinmiş olan bir parti Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak bu kanunun iptalini sağlayacaktır. Çünkü ne bürokratın ne de Anayasa Mahkemesi’ne yapılan yasal düzenlemenin iptali için koşan siyasi partinin ülkenin kalkınması, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması gibi bir kaygısı yok.

Bu içinden çıkılmaz sürecin çok küçük bir bölümünü burada yazarken ülkemizde son on dört yılda Siyasi iradenin Ak Parti Hükümetinin bu kadar icraatı nasıl başarabildiğine şaşırıyorum. Siyasi irade ülkenin kalkınmasında kendine ayak bağı olan 657 sayılı kanunu bir an önce revize etmeli ve 2023, 2071 hedeflerine sorumluluk alabilen ve yetkisini tam manasıyla kullanabilen genç dinamik bürokratlarla koşmalıdır..

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Sergün

    20 Mart 2016 15:17

    Cevap Ver

    Güzel ve yerinde tespitler, Bürokrasinin bu kadar Hantal olduğu bir devlet Yapılanması içinde son on yılda yapılan işler atılan adımlar gerçekten zor işlerin başarıldığını gösteriyor. Teşekkür rderiz

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu