img

Seyfüddin MÜFTÜOĞLU

19 Mart 2016 23:53

Terörün Sağduyu ile Mücadelesi


Terör; siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanılmasıdır. Terörle Mücadele Kanunu’nun 1. Maddesinde de terör şöyle tanımlanmıştır. “Terör, baskı, cebir ve şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biri ile Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki sosyal, laik ekonomik düzeni değiştirmek, Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin varlığını tehlikeye düşürmek, Devletin otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her tür eylemlerdir”.

Terör dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinin sorunu olduğu gibi Türkiye’nin de sorunudur. Türkiye içinde bulunduğu jeopolitik konum gereği tarih boyunca hep terör belasıyla baş etmek zorunda kalmıştır. Son dönemde de bu tehlike en vahşi ve en karaktersiz eylemleriyle kendisini göstererek Ülkemizin başına bela olmaya devam etmektedir.

Ankara’da yaşanan patlamalar, ardından İstanbul’un en yoğun bölgesi İstiklal caddesinde meydana gelen patlama. Terör “ben ülkenin ve vatandaşın huzurunu bozarım, eylemlerim öyle sonuçlar verir ki insanlar ev ve iş yerlerinden dışarı çıkamaz hale gelir” mesajı vermeye çalışmaktadır. Ancak sonuç hiç de öyle olmamıştır. Türkiye’de bu tür terörist eylemlerden sonra bir kısım siyasi rant peşinde koşmaya çalışan zavallılar dışında her patlama milleti biraz daha birbirine kenetlenir hale getirmektedir. Bu türden terörist eylemlerden nemalanmaya çalışan bazı bedbahtlar Suriye de yaşanan olaylarla kıyaslama yaparak, bazıları birkaç yeni bombanın daha patlamasıyla halkın tamamen umutsuzluğa kapılmaya başlayacağını hasretle beklemektedirler.

Ancak bu vatan haini bedbaht insanların beklentilerini halkın sağduyusu ortadan kaldıracağa benziyor. Zaten terörün dağda perişan edilip şehirlere inmesi terörle mücadelede önemli bir mesafe kat edildiğinin de bir göstergesidir. Devlet son dönemde tüm kurumları ile terörle mücadele etmekte, halk da bu mücadeleyi desteklemektedir.  Bazı akademisyen ve sanatçı müsveddeleri hariç. Ama bu müsveddelerin vatandaşlıkları da bir vatana bağlı olma bilinci ve ruhundan kaynaklanmayıp sadece ve sadece bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşına verilen kimlik belgesinden ibarettir; yoksa hangi ruh hangi vicdan hangi akıl devletinin birliğine bütünlüğüne halkının huzuruna vahşice alçakça kastetmiş bulunan bir terör örgütünün yanında yer alarak devletine karşı bildiri düzenleyip bunu imzalayabilir.

Yukarda da belirtildiği üzere Terörle Mücadele Kanunu Devletin varlığını, bölünmez bütünlüğünü tehlikeye düşürecek her türlü eylemlerle Devleti zaafa uğratma çabalarının tamamını terörist eylem olarak değerlendirmiştir. Yargı organları da terörle mücadelede üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmeli ve bu şekilde pervasızca hareket eden kamu görevlilerini de en ağır şekilde cezalandırmalıdır. Yoksa terörle mücadele sadece askerin, polisin, istihbarat teşkilatlarının mücadele edeceği bir olgu değildir.

Halk burada üzerine düşen görevi yerine getirmiş yapılan tüm saldırılara üzülmüş ancak saldırı sonrası yeni saldırıların da olacağı yönünde sosyal medya paylaşımlarına aldırış etmemiştir.  Bu saldırılar öyle panik havası da oluşturamamıştır. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde Vatandaşın tüm bu olaylar karşısında sağduyulu olması, birbirine sımsıkı kenetlenmesi, güvenlik güçlerine yardımcı olması, hükümetine olan güvenini arttırması terörün beklentilerini boşa çıkarmıştır. Hangi mücadele olursa olsun halkın sağduyusu karşısında yenilmeye mahkumdur.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • ev kuşu

    20 Mart 2016 12:50

    Cevap Ver

    Terorun cirkin yuzununu ve uzerimizde oynanan oyunlari cok guzel kaleme dokmuşsunuz.

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu