img

Orhan Baylan

17 Mart 2016 22:31

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR...


Bugün Suriye toprakları üzerinde seküler (dinsiz) Kürtlerin ABD ve Rusya desteğiyle kurmaya çalıştıkları devlet, bu iki gücün ilk birliktelikleri değil.
Düşman görünerek aslında iki kutuplu bir dünya da bir birlerinin varlıklarını sağlıyorlar.
Bugün Türkiye'nin Orta Doğu ile ilgisini fiziki olarak kesecek, her zaman başını ağrıtacak bir yapı elbette en çok bizim başımızı ağrıtacak.
Geçmişte olduğu gibi.
93 harbi diye bilinen 1877 Osmanlı- Rus harbi sonrası Balkanlarda Bulgaristan özerk bir durum kazandı.
Rusların Yeşilköy'e kadar geldiği o savaş sonrasında büyük mezalim çekilmiş, Balkanlardan büyük bir nüfus Anadolu topraklarına göçmek zorunda kalmıştır.
Bugün Bulgaristan topraklarından gelen bu nüfus sonucu Bulgaristan'da ki Müslüman halk çoğunluğu kaybetmiştir.
Tabi Rus ayısı züccaciye dükkanına dalan fil gibi o coğrafyayı hallaç pamuğu gibi atmıştır.
Bugün İŞID'i vuruyorum diyerek, Türkmenler'e ve Arap'lara vurduğu gibi.
Aslında geçmişte olduğu gibi yani Bulgaristan Prensliğinin güçlenmesi için Osmanlıyı ve müslüman ahaliyi zayıflatan Rusya, Suriye'dede ABD'nin yeni müttefikim diye koruma altına aldığı PYD'ye dolaylı destek vermiştir.

Fiili olarak özerkliğin kazanılmasında 93 harbi etken olmuştur.
Fakat 1830'lardan beri bölgede Bulgaristan' Devleti'nin oluşması için gereken kadroları ABD kuruluşları sağlamıştır.
Bunların başında da Robert Kolej gelmektedir.
İşte kurucu Cyrus Hamlin'den sonra müdür olan damadı Washburn'e kulak verelim.
“..Kolejimiz Mısır’la ilgili olaylarla direkt olarak ilgilenmiyordu ancak İstanbul’daki hava politik gerilimle yüklüydü… Genel olarak Bulgaristan’daki ve Doğu Rumeli’deki durumla ilgileniyorduk. Daha önce çok sayıda Bulgar öğrencimiz olmuştu ancak Bulgaristan’daki Prens Aleksander ihtilalindeki. 1883’teki kadar umutsuz durumumuz hiç olmamıştı. Rus diktatörlüğüne karşı yapılan bu Prens Devrimi, Rusya’da onun rolünü oynamasını imkansız hale getiren yeni bir hareketin oluşumunu güçlendirdi. Bazı gazeteler Bulgaristan’daki anti Rus hareketin Robert Kolej’in etkisi ile oluştuğunu yazmaya başladılar. Bu gazetelerden birinde bir milyon dolar İngiliz parasını bunu sağlamak için verdiğim yazılıyordu. Robert Kolej’in Rusya’nın son geliştirdiği politikalara karşı oluşan genel bir etkisinin olduğu inkar edilmez bir gerçekti, ancak bu çeşitli partilerde bulunan Robert Kolej mezunlarının ve öğrencilerinin etkisiyledir..”
-“..1875 yılında mezun olan öğrenci sayısı 11’di, 7 Bulgar mezun oldu. Birisi Başbakanlığa kadar yükseldi, bir diğeri bir çok kereler Bakanlık görevinde bulundu. Birisi Prens Aleksander’in ve daha sonra da Prens Ferdinand’ın özel sekreterliğini yaptı. Diğerleri de Bulgaristan’da önemli mevkilerde bulundular. 
-“..Bulgar mezunlarımızın tamamı çok iyi yerlere geldiler. Dördü asker oldu. Bunlardan iki tanesi ünlü Silivnitza çarpışmalarında alay komuta etmişlerdi. Öbürü Bulgaristan Bayındırlık Bakanı olarak 1902 yılında öldü. Diğer iki tanesi de hala Bulgaristan ordusunun en iyi subayları arasındadır. İçlerinden biri general olmuş bulunuyor..” 
“..Bu yıl 7 mezunumuz vardı ve hepsi hala hayattadırlar. (1907) Bunlardan 4’ü Bulgar, Bütün Bulgar mezunlarımız hükümette önemli mevkilere geldiler..” 
-“..1882 yılında 9 mezun verdik. Bunların 5’i Bulgar, Bulgar mezunlardan ikisi hakim ve bir tanesi de eğitim bakanı oldu..”
-“..1883 yılında mezunlarımız 10 kişiydi ve 7’si yaşıyor. Mezunlarımızın 5’si Bulgar…Mezunlarımızdan Stoichoff Bulgaristan Deniz Kuvvetleri komutanıydı..” 
-“..Ben bunları yazarken (1907) öğrendim ki, Bulgaristan’ın iki temsilcisi Lahey Konferansı’ndalarmış.General Vinaratoff ve hakim Karandjuloff; bu iki kişi de 1876 ve 1879 yıllarında Robert Kolej’den mezun olmuş iki öğrencimizdi..” 
Türklerin arasında 50 yıl adlı kitabında anlatıyor yukarıdakileri.Sır değil yani.
Geçmişte ABD misyonerlerinin bilinçlendirme çalışmaları, Rusya'nın fiili gücüyle Bulgaristan Prensliği önce özerkliğe kavuştu daha sonra İttihat ve Terakki'nin gayretleriyle bağımsızlığa.
24 Temmuz 1908'de 2.meşrutiyet ilan edildi.
22 Eylül 1908'de Bulgaristan'ın bağımsızlığı ilan edildi.
Ahh tarihe bakınca kimin bu Ülke'ye nelere mal olduğunu görmek mümkün...
Bugünde Suriye'de aynı taktik uygulamada.
Ama Türkiye o zamanki yaralı Osmanlı gibi değil.
O gün Yeşilköy'e gelip bize diz çöktüren Rus'ların yerine, tası tarağı toplayıp kaçan Rusya var.
ABD,Türkiye'ye rağmen bakalım bunu başarabilecek mi?
Biz bu oyunu bu sefer bozarız.
Bozmak zorundayız...
Devlet dediğin niye var ki..!

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu