img

Bülent Akyürek

11 Ekim 2013 07:47

Korkuyu Yenmek


Korku anında avuçlarımız terliyor, kalbimiz hızlanıyor, dudaklarımız kuruyor.  Korku; kendisiyle yüzleşene kadar bırakmıyor yakamızı. Ölmek, sakat ve aç kalmak, sevdiklerimize kavuşamamak. Beklentilerimizin, kendimize verdiğimiz değerin karşılığını bulamamak. Kısacası şu an aldığımız nefesi bir daha alamamak.

Son nefesi nerede, nasıl vereceğimiz merak konusudur… O nefesi kimin yanında vereceğimiz? Ya son nefesi yalnızken verirsek? Son nefesin şahidi kim olacak? Tüm acılar, diplomalar, uykusuz geceler bir nefes için.

Korkmayın!

Ölene dek Allah’ın kulu olarak yaşayacaksak, her şartta hakikatin köpeği olacaksak ölümümüz düğün olacak.

Azrail deyince pelerinli, ayakları ters, eli oraklı resmeder batılılar. Çünkü onlar son nefeslerinde yaşadıkları gibi öldüklerinden Azrail gülümseyerek gelmez yanlarına.

Korkmayın; “Dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir.” ayetini hiç unutmadığınız zaman tüm hayat beş kuruş etmeyecektir gözünüzde. Başınıza gelen tüm şeyleri Rabbin yazdığı senaryonun sahnesi olarak kabullenip rıza gösterin.

Mesele iş görmek, Ay’a çıkmak değildir. Hayat anlamdır. Mesele bir kelime olmaktır. Bir kelime. Örneğin adınızı geçtiği yerde sabırdan bahsediyorlarsa, siz sabır kelimesi olmuşsunuz demektir.

Ölmek iki çeşittir. Birincisi; ölünce hatırlanırsınız yine de. İkincisi; cisminiz yok olunca arkanızda kelime kalmaz. İşte bu yok olmaktır.

Sabah güneş doğduğunda o nefesi korumak, cennete üflemek için uyanın.

Öyle bir nefes bırakın ki geride; destan olsun, roman olsun, şiir olsun.

Cenneti bu güzel nefesler serinletecek.

Şimdi uyuyun, yalnızca Allah’tan korkanın dünyevi korkusu olmaz. Yalnızca Allah’a kul olan kül olmaz.

Uyandığınızda selamlayın güneşi. İnsanları sevin. Yani onları yaratan Allah’ı hatırlayın. Her şey bize sınavdır. Belayı, kazayı öpüp başınıza koyun ki; Azrail bize oraklı, pelerinli gelmesin.

Güzel bir nefes olun dünyada. O nefesin sahibini unutmayın. Korkmayın krallardan, soytarı olmaktan korkun, ziyan olmaktan korkun. Bakın herkes sizden korkacak o zaman…

BÜLENT AKYÜREK

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu