img

Havva Yücel ERGÜN

Mimhece

08 Mart 2016 12:23

Dertleşme


Sene bilmem kaç. Çocuklar köle olarak, işçi olarak çalıştırılıyor. Çocuklara yapılan zulüm, nihayet kamuoyunun ve üst makamların vicdanına dokununca, kanun çıkıyor ve çocukların çalıştırılması yasaklanıyor.

Sene bilmem kaç. Kadın işçiler ağır şartlar altında insaf sınırlarını aşacak şekilde çalıştırılıyor. Bir takım isyanlar netice veriyor ve çalışma saatleri insaf sınırlarına yaklaştırılıyor.

Sene bilmem kaç. Afrika’dan Avrupa’ya köle taşınıyor. İnsanlar bir anda deri renklerinden ötürü yakalanıp köle olarak alınıp satılıyor. Sonra, bir takım beyazlar insafa geliyor, kanun çıkıyor ve kölelik sona eriyor.

Sene bilmem kaç. İnsanın insanın olmasından dolayı sahip olduğu nice haklar henüz soyut düzeyde kalıyor. Birine iftira atmak, çalışan kişiyi istifa etsin diye taciz etmek, bir başkasının ayağını kaydırmak ve saymakla tükenmeyecek nice erdemsizlikler, erdemsizliğin soyut düzlemde gerçekleşmesi ve kanıtlanması zor olması sebebiyle nedeniyle henüz somut yaptırımlar düzeyine gelişemedi. 

Müslüman demek, erdemlilik konusunda bir adım ilerde olma sorumluluğunu taşımak, dolayısıyla tarih sahnesinde seyreden yukarıda saydığım ve sayamadığım nice olayda yer almayacak olmak, aksine mazluma destek vermekle yükümlü olmak demektir. Sözümün bundan sonrası müslümanlara gelsin öyleyse.

Allah’ın sözü bize yetmiyor, Allah bize yetmiyor!

Allah sevmiyor diye haksızlık etmekten çekinmiyoruz, Allah yasakladı diye faizden kaçınmıyoruz, Allah yasakladı diye dedikoduyu terk etmiyoruz, Allah emretti diye, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin sadece adil olmak zorunluluğundan hazzetmiyoruz. Allah adı dilimizden düşmediği halde işyerlerinde mobbing uyguluyor ya da mobbinge çanak tutuyoruz. Allah söyledi diye, yakınlarımızın aleyhine de olsa doğru şahitlik yapmaktan kaçınıyoruz. Allah aklınızı kullanın dedi diye, başkalarının aklıyla hareket etmekten, bize gelen haberi araştırmadan uygulamaya koymaktan geri durmuyoruz.

Hastanede acı içinde yatak sırası bekleyen bir hastaya yatak vermek için bir vekilden telefon beklemekten utanmıyoruz. Güçle zayıfı ezerken, daha büyük bir gücün gelip bizi durdurmasından utanmıyoruz!

Olmuyoruz! Allah’ın bizden istediği her şeyin kanunlaşmasını bekleyeceğiz Müslüman olmak için. Ancak yasalar izin verirse zekat verecek, doğruyu konuşacak, aklımızı kullanacak ve sözün en güzeline uyacağız.

“Ey iman edenler, iman edin!” ayetinin hikmeti ne ola ki? Sanırım kanunlaşmadan bunu da bilemeyeceğiz.

 

"Dünyayı güzellik kurtaracak

utanmakla başlayacak her şey."

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu