img

Erdem Sezer

Erdem Sezer

29 Şubat 2016 11:45

Mağlubiyetin Daniskası


Bir insanı, toplumu, başarıya ulaştıracak en önemli unsur, başarıya ulaşma inancıdır. Bir işi yaparken en ufak bir tereddüte düşmek, en ufak bir ye'se kapılmak başarıyı ancak şansa bırakır. Tarih boyunca da ulaştığımız başarıların en büyük sebebi kendimize güvenip, gereğini yapıp gerisini Allah'a bırakmak olmuştu. Tanzimat fermanından bu zamana gelen süreçte bu algı tam tersine dönmüş. Sürekli bir batıya özenti haliyle, batının her yaptığını iyi/doğru, kendi yaptığımızı da küçük/yanlış görür olmuşuz. Kimliğimizi ortaya koymaktan utanmış, hareketlerimizle, kılık kıyafetimizle, harflerimizle, lisanımızla batı gibi olmaya çalışmış, ne batılı gibi olmuşuz, ne de kendimiz gibi. Bizi biz yapan bütün değerleri atıp, kendi hevesimizi kırmışız. Âli İmran suresi 139. Ayetinde yazan "İnanıyorsanız üstünsünüz" bildirisini ve emrini unutmuşuz. Emir dedim, çünkü bu ayeti durum tespiti olarak görmenin yanında "inanıyorsanız üstün olmalısınız" şeklinde de algılamalıyız.

Tarih boyunca batıdan üstündük. Fizikte, astronomide, matematikte, tıpta, endüstride, savaş teknolojisinde velhasıl hayatın her noktasında batıdan üstündük. Batının, günümüzdeki bütün gelişmeleri de bizim keşiflerimiz üzerine inşaa edilmiş durumda. Bugün kullandığımız fotoğraf makinesi bile biz müslümanların ektiği tohumla bugünlere gelmiştir. Bugün geldiğimiz noktada batı, teknolojik gelişmeler bakımından bize nispeten ileride olabilir ama bu bizi onlara öykünmeye değil, onları geçmek için çalışmaya yönlendirmeli.

Elhamdulillah son yıllarda da ülkemiz bu yönde müthiş atılımlar yaptı. Teknolojik ve ekonomik olarak batının fersah fersah gerisinde olduğumuz o dönemler çok gerilerde kaldı. Ancak aşmamız gereken çok önemli bir hendek daha var ki o da aşağılık kompleksidir. Özellikle sosyal medyada olmak üzere hayatın her noktasında bu hendeği aşamamamız için ciddi bir psikolojik harp uygulanıyor. Çocuk eğitiminde de sık sık vurgulandığı gibi milletimizin aşağılanmaya değil, şevklendirilmeye, onca saldırılarına rağmen muhafaza ettiğimiz insani değerlerdeki üstünlüğümüzün ön plana çıkarılmaya ihtiyacı var. Batının valsine öykünmeye değil, kendi horonumuzdan, halayımızdan gurur duymaya ihtiyacımız var. Batının istasyonlarında tinercilerin ateş yaktığı, tekinsiz metrolarına özenmeye değil, teknoloji harikası Marmaray'ımızı ön plana çıkarmaya ihtiyacımız var. İnsanlıktan nasibini almamış batılı yöneticilerin, mülteciler ülkesine gelmesin diye attığı taklaları görüp, insanlığın yüz akı mülteci kamplarımızla iftihar etmeye ihtiyacımız var.

İşte bu yüzden kızgınım!

Otobüste, okulda, sosyal medyada kısacası hayatın her noktasında sürekli gözümün önüne gelen aşağılık kompleksli insanlara kızgınım!

Görülen en ufak olumsuzlukta "bizden de anca bu kadarı beklenir zaten" diyen çapsızlara kızgınım!

Gördüğü tecavüz haberinin altına, batıda sanki 3 kat daha fazlası olmuyormuş gibi "Bizim insanımız sapık" diyenlere kızgınım!

Kar yağıp bir dağ köyünün yolu kapandığında, sanki 2016 senesinde New York'ta kardan yollar kapanmamış gibi "hangi çağda yaşıyoruz" diyen eziklere kızgınım!

"Onlarda böyle, bizde böyle" tarzında capsler yaparak, kendi milletini aşağılamaktan zevk alan şuursuzlara kızgınım.

Adamın biri bir kötülük yaptığında, bu kötülüğü bütün millete mal edip "bizim milletimiz hayvan" diyen gereksizlere kızgınım!

Velhasıl, şahsi hataları genele mal eden, basit hataları büyütüp laf sokmak için kullananlara kızgınım!

Batının geçtiğimiz 200 yıl içindeki kendi namına en büyük zaferi topraklarımızı işgal etmek, Kudüs'ü bizden koparmak, Hilafeti kaldırmak değil, bizi kendinden utanır hale getirmektir. İşte budur Mağlubiyetin Daniskası...

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu