img

Şevki Karabekiroğlu

28 Şubat 2016 13:05

Kısa bir tarih dersi


Menderes'in üç dönem üst üste seçim kazanması üzerine "yeni" Türkiye modeli ellerine teslim edilen CHP iktidardan uzak kaldı.
Bu arada kripto olmayan Anadolu çocukları bürokraside yer tutmaya başladı.
CHP’nin ağabeyleri 1960 da NATO subaylarına darbeyi yaptırdılar.
1961 yılında da yeni anayasa yapıldı. Yeni anayasa egemenliği milletin elinden aldı kurumların eline verdi. Hatta bunu anayasa hükmü haline getirdi. Atatürk'ün yaptığı anayasada "Egemenlik milletindir millet bunu TBMM eliyle kullanır" derken yeni anayasa "Egemenlik milletindir, millet bunu ilgili kurumlar eliyle kullanır" diyerek egemenliği milletin elinden aldı.
Bu anaya ile Öyle tedbirler alındı, öyle kurumlar kuruldu ki artık Türkiye'de parti kurmanın seçim kazanmanın millet iradesinin hükmü kalmadı.
1.MECLİSE İLAVETEN BİR SENATO OLUŞTU. BU SENATOYA MİLLİ BİRLİK KONSEYİ ÜYELERİ ÖMÜR BOYU ÜYE SEÇİLDİ. YANİ ARTIK MECLİS HANGİ YASAYI ÇIKARTIRSA ÇIKARTSIN SENATO ONAY VERMEDİKCE İŞE YARAMAYACAKTI.
Bu senato 1982 Anayasası ile kalktı.
2. ANAYASA MAHKEMESİ KURULDU. BU MAHKEMEYE ATANMA USULLERİ TAMAMEN OLİGARŞİNİN EMRİNE VERİLDİ. MAHKEME ÇIKAN YASALARI ANAYASAYA AYKIRI BULURSA İPTAL EDEBİLECEK, ANAYASA AYKIRI FAALİYETİNİ GÖRDÜĞÜ SİYASİ PARTİLERİ KAPATABİLECEKTİ.
Anayasa Mahkemesi hukuki bir kurum olmadığı için üyelerinin hukukçu olma şartı yoktur.. Sistem Cumhurbaşkanlığını elinde tutmayı garanti görmüş olduğundan buraya yapılan atamalarda ona geniş haklar tanımıştı. 
Fakat gelen ömür boyu geliyordu. Bu yüzden kısa sürede değişiklik mümkün olmuyordu. Abdullah Gül döneminde "alnı secdeli" adamları seçerken bizim için bir yerlerde yeni tuzakların hazırlandığından haberimiz bile yoktu.
3.HSYK KURULDU. BUNUN DA SEÇİM İŞİ DAR OLİGARŞİNİN ELLERİNE TESLİM EDİLDİ. YANİ YARGITAY VE DANIŞTAY ÜYELERİ HSYK YI HSYK DA ONLARIN ÜYELERİNİ SEÇECEKTİ. YANİ AL GÜLÜM VER GÜLÜM.
tıpkı AYM de olduğu gibi HSYK da da hüsran yaşadık. Burada oluşan sarmalı kırmak için 2010 kavga döğüş referandum yaptık. Şu oldu bu oldu bir de baktık ki ulusalcılar gitmiş paralelciler gelmiş. 2014 yılında bu defada yargıyı onların sultasından kurtarmak için geniş tabanlı bir ittifak oluşturuldu. zor bela bir denge sağlandı... yine de Allah'a emanet
4. BUNLAR OLURKEN ORDUDAN VE YARGIDAN 3000 -4000 ANADOLU ÇOCUĞU ATILDI...
5. O GÜNDEN BERİ VESAYET SİSTEMİ DEĞİŞMEDİ. UFAK BİR DEĞİŞİKLİK YAPTILAR. VESAYETİ TABANSIZ ULUSALCILARDAN ALIP GENİŞ TABANLI MUHAFAZAKAR KESİMİN ELİNE VERDİLER. YANİ PARALELE. ...
BU ZİNCİRİ TAYYİP BEY BİLE KIRAMADI...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu